Faworytka nie zawiodła. Kaliszanka Paulina Tomaszewska mistrzynią Polski w chodzie

Paulina Tomaszewska nie miała sobie równych w rywalizacji w chodzie sportowym podczas lekkoatletycznych Mistrzostw Polski U18. Kaliszanka w znakomitym stylu sięgnęła po złoty medal.

Na czempionat w Bielsku-Białej zawodniczka UKS 12 Kalisz udała się niemal prosto z Jerozolimy, gdzie reprezentowała Polskę w Mistrzostwach Europy do lat 18. W Izraelu chód na dystansie 5 km ukończyła na 14. miejscu, z wynikiem 25:01.92, choć warto dodać, że po pierwszym kilometrze była ósma.

Paulina szaleńczo zaczęła pierwszy kilometr w 4:34 i niestety zabrakło jej sił na ostatnim kilometrze. Przed startem zakładaliśmy miejsce w dziesiątce, co było na pewno do zrealizowania – uważa trener kadrowiczki, Paweł Wiśniewski.

W MP w kategorii do lat 18 niespełna 16-letnia chodziarka była już bezkonkurencyjna. Dystans 5 km pokonała w czasie 24:58.42, pewnie wygrywając i sięgając po tytuł mistrzowski. Drugie miejsce zajęła Małgorzata Zadrąg (OKS Skra Warszawa, 25:44.39), a trzecie Karolina Kokoszka (WKS Szreniawa Nowy Wiśnicz, 25:53.30). Tuż za podium uplasowała się druga z kaliszanek, Emilia Wiśniewska, z wynikiem 26:13.05.

Paulina była faworytką do złotego medalu i nie zawiodła. Miałem trochę obaw o jej start ze względu na krótki odpoczynek po Mistrzostwach Europy U18. Jednak Paulina poradziła sobie znakomicie, a przede wszystkim zrealizowała założenia taktyczne, czego niestety nie uczyniła w Jerozolimie – podkreśla trener Paweł Wiśniewski.

W Bielsku świetnie spisał się inny lekkoatleta UKS 12 Kalisz, Mikołaj Wojtczak. Podopieczny Waldemara Olszyny był dziewiąty w biegu na 1500 metrów, poprawiając swój rekord życiowy aż o osiem sekund. Obecnie wynosi on 4:14.41.

W konkurencjach rzutowych zaprezentowali się natomiast podopieczni Marcina Małeckiego. Do finału rzutu dyskiem awansowała Zuzanna Duster, która z rezultatem 31,23 m sklasyfikowana została na 12. miejscu. Dziewiętnastą pozycję w rzucie oszczepem zajął natomiast Bartosz Przybylak, który w najlepszej próbie uzyskał 44,60 m.