To zapowiedziany niedawno przez resort sportu program, który będzie kosztował 2,5 mln zł. Dzięki tym pieniądzom niemal każdy będzie mógł wziąć udział w krótkim szkoleniu strzeleckim.
– Program Upowszechniania Strzelectwa to zupełnie nowy model systemowego wsparcia organizacji strzeleckich zajęć sportowych dla młodzieży w wieku 18-26 lat – tłumaczył minister sportu Kamil Bortniczuk. – Naszym celem jest zwiększenie oferty ogólnodostępnych zajęć sportowych wśród młodzieży, a także upowszechnianie postaw proobronnych. Strzelectwo sportowe to ciekawa dyscyplina, która uczy koncentracji i dokładności. Dlatego uważam, że powinna znaleźć stałe miejsce w procesie edukacji młodych Polaków – podkreślił.
Tyle że akurat ta część programu, która ma kosztować 2,5 mln zł, jest przeznaczona dla osób starszych, powyżej 26 lat. Z kolei hasło, że jest to oferta dla każdego, też nie do końca odpowiada prawdzie. Na takie szkolenie trzeba się zapisać w strzelnicy, która bierze udział w programie, a liczba miejsc na każdym kursie jest ograniczona. Warunkiem jest także to, że osoba, która chce się nauczyć obchodzenia z bronią, nie może należeć do klubu strzeleckiego ani mieć pozwolenia na broń. To działanie skierowane do osób, które nie miały wcześniej styczności z bronią.
Jak się zapisać na szkolenie?
Wystarczy wejść na tę stronę i wybrać właściwe województwo. Wtedy pojawią się adresy klubów oraz terminy szkoleń. Tak to wygląda w Kaliszu:
Program zakłada przeszkolenie 3740 osób niezwiązanych ze strzelectwem z techniki strzelania, budowy i działania broni sportowej oraz broni używanej w konfliktach zbrojnych XIX wieku.
– Zajęcia odbywają się w 20-osobowych grupach. Żeby wziąć w nich udział, należy się zarejestrować przez formularz rejestracyjny w zakładce „Zapisy”. Grupy szkolą się od lipca do grudnia. Rejestracja na daną grupę rozpoczyna się 14 dni przed rozpoczęciem zajęć. Decyduje kolejność zgłoszeń – informuje Polski Związek Strzelectwa Sportowego.
Napisz komentarz
Komentarze