Reklama
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama

Zastosowanie wymienników ciepła w ciepłownictwie

Wymienniki ciepła znajdziemy w praktycznie każdej instalacji ciepłowniczej. Ich zastosowanie jest niezwykle szerokie i mowa tutaj zarówno o zastosowaniu przemysłowym, jak i mieszkalnym. W zależności od potrzeb mogą się one różnić konstrukcją, choć wszystkie działają na bardzo podobnych zasadach.
  • Źródło: artykuł sponsorowany
Zastosowanie wymienników ciepła w ciepłownictwie

Wymiennik ciepła — co to jest? 

Wymienniki ciepła to urządzenia, które umożliwiają wymianę ciepła pomiędzy mediami (gazy lub ciecze). Ich konstrukcja może się różnić w zależności od przeznaczenia. Cechą wspólną jest tutaj jednak zasada działania — wymiennik odpowiada za przepływ ciepła. Powodem, dla którego tak często wykorzystuje się wymienniki ciepła w ciepłownictwie, jest fakt, że słyną one z wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury, a także z możliwości chłodzących.

 

Wymienniki ciepła dzielimy pod względem ich konstrukcji oraz zastosowanych w procesie produkcyjnym materiałów. Mowa tutaj o właściwościach fizycznych i chemicznych — materiał musi być odporny na ciśnienie, wysokie temperatury, toksyczne związki chemiczne itd. W zależności od typu konstrukcji możemy wymienić: wymienniki ciepła płytowe, spiralne oraz płaszczowo-rurowe. 

 

Warto pamiętać, że wymienniki ciepła odgrywają nie tylko kluczową rolę w ogrzewaniu pomieszczeń, ale również w ich chłodzeniu. To kluczowy element takich urządzeń, jak zamrażarki, klimatyzację czy chłodziarki. Właśnie dlatego wykorzystuje się go powszechnie w przemyśle w instalacjach grzewczych (np. w pompach ciepła)  i chłodniczych. Więcej o wymiennikach ciepła znajdziesz na stronie https://hexonic.com/produkty/plaszczowo-rurowe-z-wezownica/jad/.

 

Wymienniki ciepła a ogrzewanie

 

Wymienniki ciepła lutowane stosuje się w budynkach mieszkalnych, które zasila specjalna instalacja grzewcza. Producentom tego typu urządzeń stawiane są bardzo wysokie wymagania związane z ochroną środowiska i oszczędnością energii. Nowe technologie pozwalają zredukować negatywny wpływ wymienników na środowisko naturalne, a część tzw. ciepła odpadowego przekazywać do innych części instalacji. Wymienniki ciepła stosuje się również w instalacjach łączonych, takich jak instalacja solarna i kocioł. 

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku chłodnictwa. Tam również płytowe wymienniki ciepła znajdują szerokie zastosowanie np. w instalacjach chłodzenia czy w klimatyzacjach, a także w lodówkach czy zamrażarkach. Najczęściej mówimy tutaj jednak o części obiegu chłodniczego.

 

Wymienniki ciepła do zadań specjalnych

 

Na rynku istnieją również wymienniki ciepła, które są stosowane w wyjątkowo trudnych warunkach temperaturowych. Posiadają one specjalnie dopasowaną konstrukcję wykonaną z nierdzewnej stali. Całość ma za zadanie utrzymać ciśnienie na stałym poziomie i móc pracować w temperaturach od 100 do prawie 1000 stopni Celsjusza! 

Bardzo często wymienniki ciepła stosuje się również w CHP, czyli tzw. układach kogeneracyjnych.

 

 Mowa tutaj m.in. o tych najprostszych, czyli bazujących na dwóch płaszczyznach — niskiej i wysokiej temperatury. W przemyśle bardzo często wykorzystuje się wymienniki ciepła, które są stanie odzyskiwać ciepło ze spalin — przydaje się to w wielu procesach technologicznych. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 12°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/