Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Znani, zasłużeni... Tych kaliszan pożegnaliśmy w ciągu ostatniego roku

2 listopada to szczególny dzień, w którym wspominamy naszych bliskich zmarłych. W ciągu minionego roku pożegnaliśmy wiele znaczących dla naszego miasta osób. Pamięć o Nich trwa.
Znani, zasłużeni... Tych kaliszan pożegnaliśmy w ciągu ostatniego roku

Henryk Siuda

Henryk Siuda.jpg

Henryk Siuda był znanym kaliskim muzykiem-multiinstrumentalistą, dyrygentem, wychowawcą wielu pokoleń młodych ludzi.
Działalności artystycznej poświęcił 60 lat, pedagogicznej 50. Grywał w wielu orkiestrach zakładowych i środowiskowych w Kaliszu oraz okolicznych miejscowościach. Razem z orkiestrą dętą OSP Kamień ustanowił rekord Guinessa w kategorii „Największa strażacka orkiestra świata”. Uczestniczył w licznych festiwalach i przeglądach muzycznych, z Międzynarodowym Festiwalem Pianistów Jazzowych na czele. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Uhonorowany tytułem Zasłużony dla Miasta Kalisza.

_________________

Tomasz Machciński

T. Machciński, fot. archiwum artysty.jpg

 Galeria TAK: archiwum artysty

Stworzył tysiące fotograficznych autoportretów. Wcielał się w różne typy ludzkie, często znane z historii, kina, literatury, czy polityki. Powoływał do życia także zupełnie nowe postacie, posługując się najprostszymi technikami i najtańszymi rekwizytami, które pozyskiwał w okolicznych lumpeksach i na targach staroci.

Oprócz fotografii, Machciński wykorzystując możliwości aparatu cyfrowego, nagrywał również performance’y dokamerowe, które są rejestracją improwizowanych utworów wokalnych.
Ostatnie wystawy z udziałem artysty: „Po co wojny są na świecie? Sztuka współczesnych outsiderów”, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie /2016/; „Tomasz Machciński ale w kolorze” Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu; „Tomasz Machciński – Człowiek 1000 twarzy”, Galeria Szklarnia Szkoły Filmowej w Łodzi /2016/; „Tomasz Machciński. Człowiek 1000 Twarzy”, Galeria „tak” w Poznaniu /2016/, „Nie jestem już Psem”, Muzeum Śląskie, Katowice /2017/.
Filmy poświęcone artyście: „Dziecko z katalogu” reż. Alicja Albrecht / 1994/, „Amator” reż M. Nowakowski / 1978/, „Incognito” reż. H. Dederko/1998/.
Wystawy indywidualne jego prac odbyły się m.in. w: Kopenhadze, Beverly Hills, Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Kaliszu, Radomsku czy Gnieźnie.

___________________

Stanisław Paraczyński

S. Paraczyński fot. KPM.jpg

Zdjęcie Kancelaria Prezydenta Miasta

Stanisław Paraczyński - był Honorowym Przyjacielem Miasta Kalisza, wyróżniony Odznaką Honorową Miasta Kalisza, związany z samorządem kaliskim przez 20 lat. Był członkiem stowarzyszenia Samorządny Kalisz, radnym czterech kadencji, zaangażowanym w działalność społeczną i kulturalną. Przede wszystkim był znanym kaliskim piekarzem oraz współzałożycielem Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie „Bank Chleba”.

Aktywnie działał w Cechu Kaliskim i Izbie Rzemieślniczej. Był inicjatorem wielu akcji społecznych, charytatywnych, sportowych. Wspierał organizacje i fundacje. Za wszechstronną działalność został uhonorowany wieloma tytułami. W 2015 r. został wyróżniony wraz z żoną w konkursie „Społecznie Odpowiedzialny Rzemieślnik”, organizowanym przez Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą w Poznaniu. W 2019 r. otrzymał odznakę Honorowy Przyjaciel Miasta Kalisza. Rok później - Odznakę Honorową Miasta Kalisza.

Miał także pasje sportowe - strzelectwo oraz wyczynową jazdę na rolkach. Uczestniczył w maratonach poznańskich na rolkach, a w 2003 r. odbył podróż na rolkach do Brukseli z okazji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

___________________

Robert Kordes

robert_kordes zdjęcie httpswww.facebook.com.jpg

zdjęcie: https://www.facebook.com/

Robert Kordes był kaliszaninem, dziennikarzem, felietonistą, doktorem nauk humanistycznych, absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Uczył języka polskiego.

Jako dziennikarz aktywnie działał w radiu, telewizji, prasie. Współpracował z Radiem Centrum, prowadził Telekurier Kaliski - pierwszy informacyjny lokalny program telewizyjny w Kaliszu.

Pisał dla miesięcznika społeczno-kulturalnego „Kalisia Nowa”, wydawanego przez Urząd Miasta Kalisza.

Najdłużej, bo od prawie 30 lat, był związany z lokalnym tygodnikiem „Życie Kalisza”.

Zmarł w wieku 56 lat.

_______________

Jerzy Aleksander Splitt

J.A.Splitt.jpg

Jerzy Aleksander Splitt - archeolog, historyk, wieloletni pracownik i dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, badacz i popularyzator historii miasta oraz regionu, a także samorządowiec. Był radnym pierwszej kadencji Rady Miejskiej Kalisza i członkiem Zarządu Miasta w latach 1993-1994. W 2021 r. otrzymał Odznakę Honorową Miasta Kalisza. Udzielał się w Towarzystwie Miłośników Kalisza, Kaliskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk oraz w kaliskim oddziale PTTK.

Był człowiekiem niezwykle skromnym. Cieszył się wielkim autorytetem zarówno u współpracowników, jak i w kręgu osób zajmujących się dziejami naszego miasta oraz Wielkopolski.

Historia Kalisza stanowiła nie tylko przedmiot jego zainteresowań badawczych i pracy muzealnika. Była jego prawdziwą pasją. Jerzy Aleksander Splitt był autorem lub współautorem licznych książek, artykułów naukowych i popularnonaukowych o Kaliszu i Wielkopolsce południowej.

Odszedł twórca wielu scenariuszy ekspozycji muzealnych, zaangażowany w powstanie Rezerwatu Archeologicznego na Zawodziu oraz w projekty utrwalające miejsce i znaczenie Kalisza na Szlaku Piastowskim.

___________________

Prof. zw. dr inż. Jan Chajda

Jan Chajda.jpg

Prof. zw. dr inż. Jan Chajda w latach 2008-2016 był rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu. Przyczynił się do rozwoju kaliskiej uczelni.

Był współtwórcą technicznego profilu kształcenia i prorektorem ds. kształcenia i spraw studenckich. Angażował się w rozwój kaliskiego przemysłu i kształcenie inżynierów na jego potrzeby. Był pomysłodawcą i głównym organizatorem odbywającego się w PWSZ cyklu Międzyuczelnianych Seminariów Studenckich Kół Naukowych i Studiów Doktoranckich z zakresu inżynierii wytwarzania, współtwórcą idei Kaliskiego Centrum Zaawansowanych Technologii dla branży lotniczej, orędownikiem utworzenia Akademii Kaliskiej.

Był członkiem rzeczywistym Akademii Inżynierskiej w Polsce, członkiem Komitetu Metrologii i Aparatury Naukowej PAN. Związany był także z Politechniką Poznańską.
W 2009 r. otrzymał tytuł „Honorowy Przyjaciel Kalisza”.

_____________________

Biskup Teofil Wilski

teofil wilski.jpg

zdjęcie: Diecezja Kaliska

Biskup Teofil Wilski urodził się 16 października 1935 r. w Skubarczewie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1960 r. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uzyskał stopień doktora teologii. Przez wiele lat wykładał teologię życia wewnętrznego w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym, pełnił tam także funkcję rektora. 8 kwietnia 1995 r. mianowany przez Jana Pawła II na biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej. W 2011 r. przeszedł na emeryturę.

____________________

Prof. Andrzej Bujakiewicz

A. Bujakiewicz.jpg

Prof. Andrzej Bujakiewicz był dyrygentem, pedagogiem, współtwórcą i wieloletnim dyrektorem Filharmonii Kaliskiej, której był współtwórcą oraz dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. H. Melcera. To wielka strata dla kultury nie tylko naszego miasta, ale i kraju.
Codziennie w południe słyszymy hejnał Kalisza. Andrzej Bujakiewicz skomponował go dla naszego miasta, z którym związany był od 1973 r.

Pracując w Szkole Muzycznej, założył w 1974 r. szkolną orkiestrę, składającą się z uczniów, absolwentów i nauczycieli. Pierwszy występ 40-osobowego zespołu odbył się 18 czerwca 1974 r.
W tym samym roku Andrzej Bujakiewicz objął funkcję kierownika artystycznego orkiestry. W 1980 r. zespołowi nadano status instytucji państwowej, a w 1993 r. Filharmonii Kaliskiej. Do 1990 r. prof. Bujakiewicz był jej dyrektorem naczelnym i artystycznym. Równocześnie związany był ze szkołą muzyczną, gdzie prowadził klasę fortepianu, a w latach 1973-2007 sprawował obowiązki dyrektora.

W 1983 r. za swoją działalność Andrzej Bujakiewicz otrzymał Odznakę Honorową Miasta Kalisza.

Jako pedagog wykształcił wiele pokoleń muzyków. Był doceniany i nagradzany, m.in.: Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Nagrodą Prezydenta Miasta Kalisza.

___________________

Andrzej Maciej Maleszka

Andrzej-M.-Maleszka.jpg

Fot. poznan.sarp.org.pl

Andrzej Maciej Maleszka był architektem, jednym z projektantów osiedla Dobrzec - Wschód i Szkoły Podstawowej nr 17, członkiem Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Kaliszu.
Zdobywca wyróżnienia SARP I, II i III stopnia oraz Złotego Krzyża Zasługi. Przez wiele lat działał w poznańskim oddziale Stowarzyszenia Architektów Polskich. W 1986 roku został wyróżniony Odznaką Honorową Miasta Kalisza.

____________________

Jolanta Stefańska

Jolanta Stefańska.jpg

Fot. Telewizja Kalisz

Jolanta Stefańska – wieloletnia kierownik Biura Zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Kaliszu w latach 2006-2021. Była wrażliwa na ludzką krzywdę, pomagała najuboższym. Zmagała się z chorobą nowotworową. Zmarła w wieku 61 lat.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) WSK "PZL-KALISZ" S.A. zatrudni pracownika na stanowisko: OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer). Do zadań pracownika będzie należeć: Realizacja zadań zgodnie z dokumentacją techniczną Obsługa obrabiarek skrawających Kontrola detali przy użyciu narzędzi pomiarowych Przestrzeganie procedur jakościowych i zasad BHP Od kandydatów oczekujemy: Wykształcenie techniczne Umiejętność pracy z dokumentacją techniczną Praktyczna znajomość przyrządów i metod pomiarowych Znajomość podstaw obróbki skrawaniem Mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku Nastawienie na wysoką jakość pracy Gotowość do pracy zmianowej Rodzaj umowy o pracę: umowa o pracę Miejsce pracy: Kalisz W zamian oferujemy: Wdrożenie do pracy Stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę Długoterminowe perspektywy Satysfakcjonującą pracę w przyjaznej atmosferze Pakiet socjalny Aplikację można składać osobiście w siedzibie firmy: WSK "PZL-KALISZ" S.A. ul. Częstochowska 140, 62-800 Kalisz lub przesłać na e-mail: [email protected] W aplikacji prosimy o umieszczenie klauzuli: Na podstawie art. 7 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Oz. Urz. UE.L Nr 119, str. 1), dalej "ROOD": oświadczam, iż wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego"PZL-KALISZ" S.A. z siedzibą w Kaliszu (62-800) przy ul. Częstochowskiej 140, zwaną dalej WSK "PZL-KALISZ" S.A., moich danych osobowych zawartych w aplikacji w celu rekrutacji na stanowisko: PRACOWNIK PRODUKCYJNY Informacja dla kandydatów do pracy w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-KALISZ" S.A. znajduje się pod adresem Polityka RODO ( wsk.kalisz.pl ) Zastrzegamy sobie możliwość kontaktu tylko z wybranymi kandydatami.
Reklama