Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Znani, zasłużeni... Tych kaliszan pożegnaliśmy w ciągu ostatniego roku

2 listopada to szczególny dzień, w którym wspominamy naszych bliskich zmarłych. W ciągu minionego roku pożegnaliśmy wiele znaczących dla naszego miasta osób. Pamięć o Nich trwa.
Znani, zasłużeni... Tych kaliszan pożegnaliśmy w ciągu ostatniego roku

Henryk Siuda

Henryk Siuda.jpg

Henryk Siuda był znanym kaliskim muzykiem-multiinstrumentalistą, dyrygentem, wychowawcą wielu pokoleń młodych ludzi.
Działalności artystycznej poświęcił 60 lat, pedagogicznej 50. Grywał w wielu orkiestrach zakładowych i środowiskowych w Kaliszu oraz okolicznych miejscowościach. Razem z orkiestrą dętą OSP Kamień ustanowił rekord Guinessa w kategorii „Największa strażacka orkiestra świata”. Uczestniczył w licznych festiwalach i przeglądach muzycznych, z Międzynarodowym Festiwalem Pianistów Jazzowych na czele. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Uhonorowany tytułem Zasłużony dla Miasta Kalisza.

_________________

Tomasz Machciński

T. Machciński, fot. archiwum artysty.jpg

 Galeria TAK: archiwum artysty

Stworzył tysiące fotograficznych autoportretów. Wcielał się w różne typy ludzkie, często znane z historii, kina, literatury, czy polityki. Powoływał do życia także zupełnie nowe postacie, posługując się najprostszymi technikami i najtańszymi rekwizytami, które pozyskiwał w okolicznych lumpeksach i na targach staroci.

Oprócz fotografii, Machciński wykorzystując możliwości aparatu cyfrowego, nagrywał również performance’y dokamerowe, które są rejestracją improwizowanych utworów wokalnych.
Ostatnie wystawy z udziałem artysty: „Po co wojny są na świecie? Sztuka współczesnych outsiderów”, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie /2016/; „Tomasz Machciński ale w kolorze” Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu; „Tomasz Machciński – Człowiek 1000 twarzy”, Galeria Szklarnia Szkoły Filmowej w Łodzi /2016/; „Tomasz Machciński. Człowiek 1000 Twarzy”, Galeria „tak” w Poznaniu /2016/, „Nie jestem już Psem”, Muzeum Śląskie, Katowice /2017/.
Filmy poświęcone artyście: „Dziecko z katalogu” reż. Alicja Albrecht / 1994/, „Amator” reż M. Nowakowski / 1978/, „Incognito” reż. H. Dederko/1998/.
Wystawy indywidualne jego prac odbyły się m.in. w: Kopenhadze, Beverly Hills, Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Kaliszu, Radomsku czy Gnieźnie.

___________________

Stanisław Paraczyński

S. Paraczyński fot. KPM.jpg

Zdjęcie Kancelaria Prezydenta Miasta

Stanisław Paraczyński - był Honorowym Przyjacielem Miasta Kalisza, wyróżniony Odznaką Honorową Miasta Kalisza, związany z samorządem kaliskim przez 20 lat. Był członkiem stowarzyszenia Samorządny Kalisz, radnym czterech kadencji, zaangażowanym w działalność społeczną i kulturalną. Przede wszystkim był znanym kaliskim piekarzem oraz współzałożycielem Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie „Bank Chleba”.

Aktywnie działał w Cechu Kaliskim i Izbie Rzemieślniczej. Był inicjatorem wielu akcji społecznych, charytatywnych, sportowych. Wspierał organizacje i fundacje. Za wszechstronną działalność został uhonorowany wieloma tytułami. W 2015 r. został wyróżniony wraz z żoną w konkursie „Społecznie Odpowiedzialny Rzemieślnik”, organizowanym przez Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą w Poznaniu. W 2019 r. otrzymał odznakę Honorowy Przyjaciel Miasta Kalisza. Rok później - Odznakę Honorową Miasta Kalisza.

Miał także pasje sportowe - strzelectwo oraz wyczynową jazdę na rolkach. Uczestniczył w maratonach poznańskich na rolkach, a w 2003 r. odbył podróż na rolkach do Brukseli z okazji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

___________________

Robert Kordes

robert_kordes zdjęcie httpswww.facebook.com.jpg

zdjęcie: https://www.facebook.com/

Robert Kordes był kaliszaninem, dziennikarzem, felietonistą, doktorem nauk humanistycznych, absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Uczył języka polskiego.

Jako dziennikarz aktywnie działał w radiu, telewizji, prasie. Współpracował z Radiem Centrum, prowadził Telekurier Kaliski - pierwszy informacyjny lokalny program telewizyjny w Kaliszu.

Pisał dla miesięcznika społeczno-kulturalnego „Kalisia Nowa”, wydawanego przez Urząd Miasta Kalisza.

Najdłużej, bo od prawie 30 lat, był związany z lokalnym tygodnikiem „Życie Kalisza”.

Zmarł w wieku 56 lat.

_______________

Jerzy Aleksander Splitt

J.A.Splitt.jpg

Jerzy Aleksander Splitt - archeolog, historyk, wieloletni pracownik i dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, badacz i popularyzator historii miasta oraz regionu, a także samorządowiec. Był radnym pierwszej kadencji Rady Miejskiej Kalisza i członkiem Zarządu Miasta w latach 1993-1994. W 2021 r. otrzymał Odznakę Honorową Miasta Kalisza. Udzielał się w Towarzystwie Miłośników Kalisza, Kaliskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk oraz w kaliskim oddziale PTTK.

Był człowiekiem niezwykle skromnym. Cieszył się wielkim autorytetem zarówno u współpracowników, jak i w kręgu osób zajmujących się dziejami naszego miasta oraz Wielkopolski.

Historia Kalisza stanowiła nie tylko przedmiot jego zainteresowań badawczych i pracy muzealnika. Była jego prawdziwą pasją. Jerzy Aleksander Splitt był autorem lub współautorem licznych książek, artykułów naukowych i popularnonaukowych o Kaliszu i Wielkopolsce południowej.

Odszedł twórca wielu scenariuszy ekspozycji muzealnych, zaangażowany w powstanie Rezerwatu Archeologicznego na Zawodziu oraz w projekty utrwalające miejsce i znaczenie Kalisza na Szlaku Piastowskim.

___________________

Prof. zw. dr inż. Jan Chajda

Jan Chajda.jpg

Prof. zw. dr inż. Jan Chajda w latach 2008-2016 był rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu. Przyczynił się do rozwoju kaliskiej uczelni.

Był współtwórcą technicznego profilu kształcenia i prorektorem ds. kształcenia i spraw studenckich. Angażował się w rozwój kaliskiego przemysłu i kształcenie inżynierów na jego potrzeby. Był pomysłodawcą i głównym organizatorem odbywającego się w PWSZ cyklu Międzyuczelnianych Seminariów Studenckich Kół Naukowych i Studiów Doktoranckich z zakresu inżynierii wytwarzania, współtwórcą idei Kaliskiego Centrum Zaawansowanych Technologii dla branży lotniczej, orędownikiem utworzenia Akademii Kaliskiej.

Był członkiem rzeczywistym Akademii Inżynierskiej w Polsce, członkiem Komitetu Metrologii i Aparatury Naukowej PAN. Związany był także z Politechniką Poznańską.
W 2009 r. otrzymał tytuł „Honorowy Przyjaciel Kalisza”.

_____________________

Biskup Teofil Wilski

teofil wilski.jpg

zdjęcie: Diecezja Kaliska

Biskup Teofil Wilski urodził się 16 października 1935 r. w Skubarczewie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1960 r. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uzyskał stopień doktora teologii. Przez wiele lat wykładał teologię życia wewnętrznego w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym, pełnił tam także funkcję rektora. 8 kwietnia 1995 r. mianowany przez Jana Pawła II na biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej. W 2011 r. przeszedł na emeryturę.

____________________

Prof. Andrzej Bujakiewicz

A. Bujakiewicz.jpg

Prof. Andrzej Bujakiewicz był dyrygentem, pedagogiem, współtwórcą i wieloletnim dyrektorem Filharmonii Kaliskiej, której był współtwórcą oraz dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. H. Melcera. To wielka strata dla kultury nie tylko naszego miasta, ale i kraju.
Codziennie w południe słyszymy hejnał Kalisza. Andrzej Bujakiewicz skomponował go dla naszego miasta, z którym związany był od 1973 r.

Pracując w Szkole Muzycznej, założył w 1974 r. szkolną orkiestrę, składającą się z uczniów, absolwentów i nauczycieli. Pierwszy występ 40-osobowego zespołu odbył się 18 czerwca 1974 r.
W tym samym roku Andrzej Bujakiewicz objął funkcję kierownika artystycznego orkiestry. W 1980 r. zespołowi nadano status instytucji państwowej, a w 1993 r. Filharmonii Kaliskiej. Do 1990 r. prof. Bujakiewicz był jej dyrektorem naczelnym i artystycznym. Równocześnie związany był ze szkołą muzyczną, gdzie prowadził klasę fortepianu, a w latach 1973-2007 sprawował obowiązki dyrektora.

W 1983 r. za swoją działalność Andrzej Bujakiewicz otrzymał Odznakę Honorową Miasta Kalisza.

Jako pedagog wykształcił wiele pokoleń muzyków. Był doceniany i nagradzany, m.in.: Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Nagrodą Prezydenta Miasta Kalisza.

___________________

Andrzej Maciej Maleszka

Andrzej-M.-Maleszka.jpg

Fot. poznan.sarp.org.pl

Andrzej Maciej Maleszka był architektem, jednym z projektantów osiedla Dobrzec - Wschód i Szkoły Podstawowej nr 17, członkiem Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Kaliszu.
Zdobywca wyróżnienia SARP I, II i III stopnia oraz Złotego Krzyża Zasługi. Przez wiele lat działał w poznańskim oddziale Stowarzyszenia Architektów Polskich. W 1986 roku został wyróżniony Odznaką Honorową Miasta Kalisza.

____________________

Jolanta Stefańska

Jolanta Stefańska.jpg

Fot. Telewizja Kalisz

Jolanta Stefańska – wieloletnia kierownik Biura Zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Kaliszu w latach 2006-2021. Była wrażliwa na ludzką krzywdę, pomagała najuboższym. Zmagała się z chorobą nowotworową. Zmarła w wieku 61 lat.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/