O tej sprawie pisaliśmy w minioną niedzielę na prośbę jednej z czytelniczek Faktów Kaliskich. Jej dziecko miało przystąpić do sakramentu bierzmowania w parafii Opatrzności Bożej przy ul. Polnej. Jednym z warunków dopuszczenia do tego sakramentu było „ aktywne uczestniczenie w kursie ewangelizacyjnym EUREKA w dniach 25 - 27 listopada w Zduńskiej Woli”.
Nie każdego z rodziców stać, żeby zapłacić za nocleg 3 dniowy i dodatkowo zapewnić jedzenie. Po rozmowie z księdzem, okazało się, że rodzice też mają jechać jako opiekunowie. To są chyba jakieś żarty. Rodzice mają na siłę brać wolne w pracy i jechać z dzieckiem na 3 dni. Dodatkowo pokrywają wszystkie koszty. Nie każdego na to stać. A jeśli dziecko nie pojedzie, nie zostanie dopuszczone do bierzmowania. Kościół nam robi łaskę? To jest sakrament, który powinni przyjąć wszyscy chętni. A kościół odmawia nam tego sakramentu. Dużo się teraz mówi, że wiele dzieci przestaje chodzić na religię i ja wcale się nie dziwię, skoro tak traktują wiernych – pisała do nas rozgoryczona parafianka.
Po naszej publikacji parafia na swoim fanpage opublikowała oświadczenie. Poniżej jego fragment:
Pragniemy sprostować, że koszt za 3 dniowy pobyt zawiera w cenie również wyżywienie. Będziemy prosić 4-5 rodziców do pomocy w opiece nad młodzieżą podczas wyjazdu, a nie ma obowiązku wyjazdu wszystkich rodziców. Koszt przejazdu pokrywa parafia. A sam Kurs jest częścią obowiązkową (poza sytuacjami losowymi) programu. – poinformowała parafia.
Na łamach Super Expresu do sprawy odniosła się też kuria biskupia Diecezji Kaliskiej.
- W lipcu tego roku Kuria Kaliska wydała instrukcję, która ujednolica przygotowanie kandydatów do bierzmowania we wszystkich parafiach naszej diecezji kaliskiej. Jeden punkt tej instrukcji rzeczywiście sugeruje możliwość zorganizowania takich wyjazdów w parafii bądź też ośrodkach rekolekcyjnych na terenie diecezji. Celem takich rekolekcji miałaby być integracja kandydatów i pogłębienie w nich wiary - wyjaśnia ks. Przemysław Kaczkowski z Diecezji Kaliskiej.
Dalej w rozmowie w SE ks. Kaczkowski dodaje:
- Skontaktowałem się z księdzem proboszczem parafii Opatrzności Bożej w Kaliszu, który poinformował mnie, że tegoroczny wyjazd w listopadzie zaplanowany do ośrodka rekolekcyjnego w Zduńskiej Woli nie odbędzie się.
Czym jest bierzmowanie?
Poniżej definicja z Wikipedii:
W Kościele łacińskim bierzmowanie stanowi drugi spośród sakramentów chrześcijańskiego wtajemniczenia. Udzielany jest przez biskupa (w szczególnych sytuacjach nadzwyczajnym szafarzem tego sakramentu może być zwyczajny kapłan), po dojściu kandydata „do używania rozumu” (około 7. roku życia, ale najczęściej znacznie później, w wieku „młodzieńczym”, czyli między 14. a 18. rokiem życia), a więc już po przyjęciu Pierwszej Komunii świętej.
Zwykle dorośli neofici otrzymują bierzmowanie bezpośrednio po sakramencie chrztu, a przed przyjęciem pierwszej Komunii świętej. Katolickie Kościoły wschodnie nazywają ten sakrament «namaszczeniem krzyżmem». Udziela go kapłan dziecku bezpośrednio po sakramencie chrztu, a udział biskupa przejawia się w tym, że to on wcześniej dokonywał poświęcenia krzyżma. Zgodnie z Katechizmem Kościoła Katolickiego: „Przez sakrament bierzmowania [ochrzczeni] jeszcze doskonalej wiążą się z Kościołem i obdarzani są szczególną mocą Ducha Świętego, i w ten sposób jeszcze bardziej są zobowiązani, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do jej obrony” (KK 11; KKK 1285)
„Zgodnie z tradycją, w Katolickich Kościołach wschodnich chryzmacji udziela prezbiter albo łącznie z chrztem, albo oddzielnie” (cyt. za „Kodeksem kanonów Kościołów wschodnich”, kanon 694). Jeśli idzie o czas udzielania chryzmacji, przyjęło się udzielać jej łącznie z chrztem, kanon 695 mówi wręcz o takiej powinności. Wyjątki od takiej sytuacji możliwe są tylko z poważnych przyczyn, jednak w takim wypadku należy starać się o jak najszybsze jej udzielenie („Kodeks kanonów Kościołów wschodnich”, kanon 695).
W kościołach starokatolickich bierzmowanie także jest uznawane za sakrament. Z kolei Polski Narodowy Kościół Katolicki uznaje, że chrzest i bierzmowanie są jednym sakramentem.
Napisz komentarz
Komentarze