Instalację wodorotlenową zamontowano w ciągnika marki Zetor, który jest wykorzystywany przez uczniów podczas ćwiczeń na placu manewrowym oraz do prac na zajęciach praktycznych. – Technikum Mechanizacji Rolnictwa jest pierwszym w Polsce, a nielicznym na świecie, które ma okazję prowadzić testy instalacji wodorotlenowej w ciągniku rolniczym – mówi Damian Michalak, twórca instalacji.
Zamontowanie urządzenia pozwoli na prowadzenie testów terenowych wydajności silnika wspomaganego przez instalację wodorotlenową. - Używanie instalacji wodorotlenowej daje zwiększoną moc silnika. W najbliższych tygodniach zostaną wykonane testy spalin oraz zużycia paliwa, które powinno być mniejsze o około 30% w porównaniu do Zetora bez instalacji wodorotlenowej. Ostatnim testem będzie kontrola stanu zużycia elementów silnika po kilku miesiącach użytkowania – dodaje Michalak.
Rozwiązanie wzbudza duże zainteresowanie uczniów oraz nauczycieli zawodu. Nie tylko ze względu na lepsze osiągi pojazdu, ale także dlatego, że wodoru nie tankuje się, lecz produkuje z wody na bieżące potrzeby silnika. Wodór połączony z tlenem pełni rolę dopalającą główne paliwo czyli olej napędowy, a nie pełni roli paliwa głównego jak w technologii stosowanej w silnikach wodorowych na świecie. Takie rozwiązanie powoduje między innymi brak zbiorników na przechowywanie wodoru pod ciśnieniem, a silnik nie wymaga żadnych modyfikacji, które byłyby sprzeczne z homologacją.
AW, Damian Michalak
Napisz komentarz
Komentarze