Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Co się stało z prezesem? Zgłoszono jego zaginięcie

Ostrowska policja poszukuje zaginionego ostrowianina Ryszarda Tyrpę, prezesa PSS Społem. Fakt jego zaginięcia zgłosiła w czwartek na komendzie policji wiceprezes PSS Społem Iwona Wiórek.
Co się stało z prezesem? Zgłoszono jego zaginięcie

Wiceprezes spółdzielni Społem w środę, 16 listopada pożegnała się po pracy z Ryszardem Tyrpą.  Ponieważ kolejnego dnia nie udało się jej zlokalizować prezesa, postanowiła powiadomić ostrowską policję. Jedną z obaw było czy nie został napadnięty. Wraz z prezesem zaginął służbowy samochód volkswagen tiguan. 

Policja prowadzi czynności ustalające miejsce pobytu ostrowianina, ale na razie nie decyduje się na publikowanie jego wizerunku.

Ryszard Tyrpa w latach 2007-2010 był radnym miejskim z ramienia „Nowego Ostrowa”. Uzyskał tytuł Ostrowianina Roku w 2005 roku i jak czytamy na stronie PSSu

Za działania przywracające należne miejsce Społem w ostrowskim handlu, a tym samym utrzymanie miejsc pracy.

Kiedyś ostrowskie Społem liczyło ponad 100 sklepów. Dziś zostały już tylko cztery - informuje ostrow24.tv  Ryszard Tyrpa jest jej prezesem od 19 lat. 

***********

Czy działania podejmowane przez Policję w każdym przypadku zaginięcia osoby są jednakowe?

Rozróżniamy trzy kategorie osób zaginionych.

  • Pierwszą i najbardziej wrażliwą grupę stanowią osoby, które nagle opuściły miejsce swojego pobytu a okoliczności towarzyszące zaginięciu takiej osoby mogą świadczyć o zagrożeniu jej życia, w tym o jej zamiarach samobójczych. To także małoletni do 15 roku życia, których zaginięcie zgłoszono po raz pierwszy oraz osoby, które z powodu wieku, choroby, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych nie mogą kierować swoim postępowaniem, lub wymagają opieki lub pomocy innych osób.
  • Druga kategoria to osoby zrywające kontakt z bliskimi świadomie i z własnej woli, takie, które już  wcześniej okazywały niezadowolenie ze swojej sytuacji życiowej, bądź nosiły się z zamiarem jej zmiany. Najczęściej zaginieni Ci zabierają ze sobą swoje rzeczy osobiste.
  • Do ostatniej, trzeciej kategorii, zaliczamy osoby małoletnie, których zaginięcie stanowi kolejne samowolne oddalenie się z domu rodzinnego lub innej placówki, pod której kuratelą dana osoba się znajduje oraz osoby pełnoletnie, które w związku z ich przymusowym umieszczeniem w różnego rodzaju placówkach (szpital psychiatryczny, dom pomocy społecznej, środowiskowy dom samopomocy) samowolnie oddaliły się ze wskazanego miejsca pobytu. W kategorii tej znajdziemy również osoby małoletnie zaginione w związku z tzw. „porwaniem rodzicielskim”.

Niezależnie od kategorii nadanej poszukiwaniom osoby zaginionej, Policja podejmuje działania poszukiwawcze niezwłocznie po przyjęciu zawiadomienia o jej zaginięciu. Katalog czynności do których wykonania zobligowani są policjanci prowadzący poszukiwania w przypadku wszystkich kategorii jest podobny. Niemniej jednak intensywność tych poszukiwań i angażowanie określonej liczby sił i środków policyjnych dostosowywane jest indywidualnie do każdej sprawy.

Kiedy można zgłosić zaginięcie na Policję? Czy to prawda, że zanim zaalarmujemy Policję, musi upłynąć co najmniej 24 godziny od ostatniego kontaktu z osobą zaginioną?

Zaginięcie osoby należy zgłosić jak najszybciej, kiedy tylko mamy poważne i uzasadnione obawy, że jej nieobecność może wiązać się z tragicznym dla niej w skutkach zdarzeniem a podjęte przez nas próby jej odnalezienia nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. W świetle obowiązujących przepisów daną osobę uznajemy za zaginioną, kiedy zaistnieje sytuacja, w której niemożliwe jest ustalenie miejsca jej pobytu i zapewnienie ochrony jej życia, zdrowia lub wolności, czy udzielenie wymaganej pomocy. Nie należy bać się konsekwencji „błędnego” zgłoszenia czyjegoś zaginięcia. Czasem tylko szybka reakcja może uratować czyjeś życie lub zdrowie.

Pamiętajmy - każde zaginięcie osoby powinno zostać zgłoszone na Policję!

 Kto może zgłosić zawiadomienie o zaginięciu osoby? Czy tylko członek najbliższej rodziny zaginionego?

Osobą uprawnioną do złożenia zawiadomienia o zaginięciu oprócz członka najbliższej rodziny, czy osoby formalnie sprawującej opiekę nad osobą zaginioną (opiekun prawny, przedstawiciel ustawowy, kierownik placówki w której przebywała taka osoba) może być każdy, kto jednoznacznie wskaże okoliczności zaginięcia takiej osoby, czy też posiada istotne informacje świadczące o możliwym popełnieniu przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności  na szkodę osoby zaginionej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
& 19.11.2022 13:08
Zróbcie coś proszę z tymi wyskakującymi, kretyńskimi reklamami....niczego nie można spokojnie przeczytać!!!

Alkoholik 20.11.2022 10:07
Przeglądarka Opera i zero reklam

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama