Historyczny medal dla Kalisza. Ewa Barwińska wicemistrzynią Polski w szachach

Ogromny sukces w Mistrzostwach Polski Kobiet do lat 20 w szachach zanotowała Ewa Barwińska. Utalentowana szachistka wywalczyła pierwszy dla Kalisza medal w tej kategorii, sięgając po srebro.

Na historyczne osiągnięcie 16-latka zapracowała podczas zmagań, które w dniach 18-27 listopada odbyły się w Karpaczu. - Ewa cały czas trzymała się w czołówce zawodów, a kluczowa była siódma, dramatyczna runda, w której wygrała z Emilią Sprzęczką z UKS GIM Dwójka Tomaszów Lubelski. W kolejnych rundach dwa remisy - z Barbarą Goraj oraz Ireną Hertlein z KSz Hetman Katowice - zapewniły jej medal. W czubie tabeli było niezmiernie ciasno, a o srebrnym krążku decydowała dodatkowa punktacja, która tym razem były lepsza dla naszej zawodniczki. Jesteśmy niezwykle dumni z tego sukcesu - relacjonuje prezes Kaliskiego Towarzystwa Szachowego, Maciej Sroczyński.

Mistrzynią Polski została Barbara Goraj (KS Gwiazda Bydgoszcz), a brąz zdobyła Weronika Zabrzańska (Hetman Koronny Trzebinia). W kategorii mężczyzn triumfował Radosław Psyk (KS Piątka Skierniewice). KTS reprezentował Aleksander Walaszczyk, który zajął 24. miejsce.

Warto dodać, że przed startem w krajowym czempionacie Ewa Barwińska reprezentowała Polskę w Mistrzostwach Europy w szachach klasycznych. W tureckiej Antalyi szachistka KTS Kalisz uplasowała się na 28. lokacie w gronie 76 zawodniczek, które rywalizowały w grupie D16.