Rankiem, jeszcze przed wieczornym rozpoczęciem Triduum Paschalnego, ma miejsce wyjątkowa msza św. We wszystkich kościołach katedralnych biskup wraz z kapłanami wszystkich parafii diecezjalnych odprawia Mszę Krzyżma Świętego, która jak mówił ordynariusz diecezji kaliskiej, ks. Bp Edward Janiak ma bardzo głęboką wymowę teologiczną. – Ukazuje istotę Kościoła jako Ludu Bożego, który razem z biskupem i kapłanami składa Bogu bezkrwawą ofiarę Jego Syna Jezusa Chrystusa. Włączamy się wszyscy w tę ofiarę, aby potwierdzić naszą tożsamość w pełni realizującą się w najświętszej Eucharystii – mówił podczas kazania ordynariusz diecezji kaliskiej.
Podczas nabożeństwa biskup święci oleje, które przez cały rok służą przy udzielaniu sakramentów: chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich i namaszczenia chorych. - Łaskę otrzymujemy przez wiarę, chrzest i Eucharystię, ale otrzymujemy ją również przez namaszczenie olejem, który jest świętym znakiem danej przez Boga łaski. Znakiem tego daru, którym Bóg obdarza hojnie człowieka – tłumaczył biskup Janiak.
Podczas Mszy Krzyżma Świętego i jednocześnie w dzień ustanowienia kapłaństwa, duchowni z całej diecezji odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie, modlili się za nieżyjących kapłanów z diecezji kaliskiej oraz za tych, którzy obchodzą rocznice święceń.
Ewelina Samulak, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze