Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Koalicja rządząca o losach kaliskiego więzienia

Losy kaliskiego więzienia, a wraz z nim przyszłość jego 120 pracowników i ich rodzin cały czas pozostaje pod znakiem zapytania. Planowany od kilku lat remont zabytkowego obiektu według ostatnich doniesień się nie odbędzie. W zamian miałby powstać nowy budynek, zlokalizowany albo w Szczypiornie albo w okolicach Kalisza. To na razie bardzo wstępne plany resortu sprawiedliwości. – Tę sprawę trzeba jak najszybciej wyjaśnić – mówili na piątkowej konferencji prasowej przedstawiciele koalicji rządzącej Kaliszem. Przedstawiciele klubów Wspólny Kalisz, SLD i PiS zwrócili się do prezydenta miasta o zorganizowanie pilnego spotkania na ten temat z parlamentarzystami z regionu. 
Koalicja rządząca o losach kaliskiego więzienia

Informacja o tym, że remontu nie będzie, pojawiła się kilka tygodni temu. A wraz z nią groźba, że placówka zostanie zlikwidowana. Tym bardziej, że pod pretekstem modernizacji z Kalisza wywieziono 150 więźniów, a 120 pracowników od lutego pełni służbę m.in. we Wronkach, Zielonej Górze czy Rawiczu.


Na początku tygodnia w mediach pojawiły się sprzeczne informacje na temat przyszłości Zakładu Karnego. Regionalny Inspektorat Służby Więziennej twierdził, że remontu nie będzie. W korespondencji z naszym portalem zaprzecza temu jednak Jerzy Góra, rzecznik prasowy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej. Z kolei poseł Józef Racki, powołując się na rozmowę z ministrem Cezarym Grabarczykiem utrzymuje, że pierwsza wersja jest prawdziwa. - Minister powiedział, że remontu nie będzie. Jest za to pomysł, by zbudować nowy obiekt w Szczypiornie – wyjawia Józef Racki.


Potwierdza to poseł Mariusz Sebastian Witczak. Jak mówi, zmiana planów nie będzie się jednak wiązać z redukcją zatrudnienia. – Mogę potwierdzić, że zmieniły się plany co do remontu, ale na pewno nie znikną miejsca pracy .


Przedstawiciele koalicji rządzącej  wyrazili w piątek swoje zaniepokojenie niejasną przyszłością kaliskiego Zakładu Karnego.

- Podobno nowy obiekt ma powstać w ciągu 3 lat, nie licząc samej kwestii budowy. Wątpimy czy rzeczywiście dojdzie to do skutku – mówił Adam Koszada, przewodniczący klubu radnych PiS – Nasze miasto opuściło już 120 osób. Co to oznacza dla Kalisza? Oznacza to tyle, że w najbliższym czasie około 500 osób, licząc z rodzinami, po prostu wyjedzie z Kalisza. W sytuacji kiedy miasto i tak się wyludnia, to dla Kalisza naprawdę tragedia – uważa Adam Koszada.


- Mówimy o 120 rodzinach, które w Kaliszu mieszkały, płaciły regularnie czynsze, kupowały towar w kaliskich sklepach, rozwijały naszą kaliską gospodarkę, ale również płaciły w naszym mieście podatki. Jeśli te osoby wyniosą się z naszego miasta, te podatki zaczną wpływać do innych miejsc – dodał Dariusz Witoń, przewodniczący klubu radnych SLD.


W 2011 roku ówczesny minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odwiedził Kalisz i zapowiedział modernizację Zakładu Karnego przy Łódzkiej. Na ten cel miało być zabezpieczonych 10 mln złotych.  


Od tego czasu plany się zmieniły - zdradza Jerzy Kazdroń, obecny wiceminister sprawiedliwości. Zrobiono symulację remontu i według resortu włożenie takiej kwoty w stary obiekt nie da spodziewanego efektu, czyli dostosowania placówki do wymogów współczesności. - Pracownicy nie muszą się niczego obawiać – zapewnił 1 kwietnia w rozmowie z portalem faktykaliskie.pl Jerzy Kazdroń. – Czasy kazamatów minęły. Dzisiaj są zupełnie inne standardy przebywania osadzonych w placówkach zamkniętych. Wymogi pozwoli spełnić nowy obiekt. Na razie nie mogę powiedzieć nic o nowej lokalizacji więzienia, ale będzie to Kalisz lub najbliższa okolica.


Przedstawiciele miejskiej koalicji wytknęli rządzącym także niegospodarność. -Rok temu wydano 150 tysięcy złotych na elewację muru, a dwa lata temu wydano 350 tysięcy na zmianę ogrzewania na bardziej ekologiczne – wymieniał Adam Koszada. A teraz obiekt stoi prawie pusty - W całym tym zamieszaniu nikt nie zwrócił uwagi na jeszcze jedną podstawową kwestię, mianowicie na to, co stanie się z tym budynkiem. Mówimy o budowie nowego obiektu w Szczypiornie albo w okolicach Kalisza, natomiast nikt nie powiedział, co stanie się z istniejącym budynkiem, bardzo okazałym, którego utrzymanie jest bardzo drogie – mówił Adam Koszada.


Pytań jest zatem coraz więcej. Dlatego przedstawiciele Wspólnego Kalisza, klubu radnych SLD i PiS zwrócili się do prezydenta miasta, by zorganizowano jeszcze w kwietniu wspólne spotkanie poświęcone sytuacji kaliskiego więzieniem ze wszystkimi parlamentarzystami z naszego regionu.

AG, AW fot. AG, archiwum


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady deszczu

Temperatura: 17°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1000 hPa
Wiatr: 23 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama