Reklama
Reklama dotacje unijne dla firm
Reklama
Reklama

Koalicja rządząca o losach kaliskiego więzienia

Losy kaliskiego więzienia, a wraz z nim przyszłość jego 120 pracowników i ich rodzin cały czas pozostaje pod znakiem zapytania. Planowany od kilku lat remont zabytkowego obiektu według ostatnich doniesień się nie odbędzie. W zamian miałby powstać nowy budynek, zlokalizowany albo w Szczypiornie albo w okolicach Kalisza. To na razie bardzo wstępne plany resortu sprawiedliwości. – Tę sprawę trzeba jak najszybciej wyjaśnić – mówili na piątkowej konferencji prasowej przedstawiciele koalicji rządzącej Kaliszem. Przedstawiciele klubów Wspólny Kalisz, SLD i PiS zwrócili się do prezydenta miasta o zorganizowanie pilnego spotkania na ten temat z parlamentarzystami z regionu. 
Koalicja rządząca o losach kaliskiego więzienia

Informacja o tym, że remontu nie będzie, pojawiła się kilka tygodni temu. A wraz z nią groźba, że placówka zostanie zlikwidowana. Tym bardziej, że pod pretekstem modernizacji z Kalisza wywieziono 150 więźniów, a 120 pracowników od lutego pełni służbę m.in. we Wronkach, Zielonej Górze czy Rawiczu.


Na początku tygodnia w mediach pojawiły się sprzeczne informacje na temat przyszłości Zakładu Karnego. Regionalny Inspektorat Służby Więziennej twierdził, że remontu nie będzie. W korespondencji z naszym portalem zaprzecza temu jednak Jerzy Góra, rzecznik prasowy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej. Z kolei poseł Józef Racki, powołując się na rozmowę z ministrem Cezarym Grabarczykiem utrzymuje, że pierwsza wersja jest prawdziwa. - Minister powiedział, że remontu nie będzie. Jest za to pomysł, by zbudować nowy obiekt w Szczypiornie – wyjawia Józef Racki.


Potwierdza to poseł Mariusz Sebastian Witczak. Jak mówi, zmiana planów nie będzie się jednak wiązać z redukcją zatrudnienia. – Mogę potwierdzić, że zmieniły się plany co do remontu, ale na pewno nie znikną miejsca pracy .


Przedstawiciele koalicji rządzącej  wyrazili w piątek swoje zaniepokojenie niejasną przyszłością kaliskiego Zakładu Karnego.

- Podobno nowy obiekt ma powstać w ciągu 3 lat, nie licząc samej kwestii budowy. Wątpimy czy rzeczywiście dojdzie to do skutku – mówił Adam Koszada, przewodniczący klubu radnych PiS – Nasze miasto opuściło już 120 osób. Co to oznacza dla Kalisza? Oznacza to tyle, że w najbliższym czasie około 500 osób, licząc z rodzinami, po prostu wyjedzie z Kalisza. W sytuacji kiedy miasto i tak się wyludnia, to dla Kalisza naprawdę tragedia – uważa Adam Koszada.


- Mówimy o 120 rodzinach, które w Kaliszu mieszkały, płaciły regularnie czynsze, kupowały towar w kaliskich sklepach, rozwijały naszą kaliską gospodarkę, ale również płaciły w naszym mieście podatki. Jeśli te osoby wyniosą się z naszego miasta, te podatki zaczną wpływać do innych miejsc – dodał Dariusz Witoń, przewodniczący klubu radnych SLD.


W 2011 roku ówczesny minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odwiedził Kalisz i zapowiedział modernizację Zakładu Karnego przy Łódzkiej. Na ten cel miało być zabezpieczonych 10 mln złotych.  


Od tego czasu plany się zmieniły - zdradza Jerzy Kazdroń, obecny wiceminister sprawiedliwości. Zrobiono symulację remontu i według resortu włożenie takiej kwoty w stary obiekt nie da spodziewanego efektu, czyli dostosowania placówki do wymogów współczesności. - Pracownicy nie muszą się niczego obawiać – zapewnił 1 kwietnia w rozmowie z portalem faktykaliskie.pl Jerzy Kazdroń. – Czasy kazamatów minęły. Dzisiaj są zupełnie inne standardy przebywania osadzonych w placówkach zamkniętych. Wymogi pozwoli spełnić nowy obiekt. Na razie nie mogę powiedzieć nic o nowej lokalizacji więzienia, ale będzie to Kalisz lub najbliższa okolica.


Przedstawiciele miejskiej koalicji wytknęli rządzącym także niegospodarność. -Rok temu wydano 150 tysięcy złotych na elewację muru, a dwa lata temu wydano 350 tysięcy na zmianę ogrzewania na bardziej ekologiczne – wymieniał Adam Koszada. A teraz obiekt stoi prawie pusty - W całym tym zamieszaniu nikt nie zwrócił uwagi na jeszcze jedną podstawową kwestię, mianowicie na to, co stanie się z tym budynkiem. Mówimy o budowie nowego obiektu w Szczypiornie albo w okolicach Kalisza, natomiast nikt nie powiedział, co stanie się z istniejącym budynkiem, bardzo okazałym, którego utrzymanie jest bardzo drogie – mówił Adam Koszada.


Pytań jest zatem coraz więcej. Dlatego przedstawiciele Wspólnego Kalisza, klubu radnych SLD i PiS zwrócili się do prezydenta miasta, by zorganizowano jeszcze w kwietniu wspólne spotkanie poświęcone sytuacji kaliskiego więzieniem ze wszystkimi parlamentarzystami z naszego regionu.

AG, AW fot. AG, archiwum


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/