Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Gruz po budowie: co zrobić, aby uprzątnąć teren?

Kiedy budowa dobiegnie końca, czas na uporządkowanie terenu. Wszechobecny rozgardiasz to nie powód do zmartwień, zupełnie naturalne jest, że podczas prac budowlanych trudno zachować idealny porządek, nie mówiąc już o tym, by uniknąć piętrzącego się gruzu. To właśnie gruz stanowi wyzwanie podczas budowy i po jej zakończeniu. W jaki sposób postępować z tym rodzajem odpadów, aby po budowie szybko doprowadzić teren do ładu?
  • Źródło: materiał partnera
Gruz po budowie: co zrobić, aby uprzątnąć teren?

Czym jest gruz po budowie?

Gruzem nazywamy odpady, które generują się podczas wszelkich prac budowlanych. Nie tylko podczas wznoszenia nowego budynku, ale też przy rozbiórce, wyburzaniu, przebudowie, generalnym remoncie itd. W powszechnym rozumieniu gruz to odłamki cegieł, betonu, elementy zbrojeń, fundamentów itd. Specjaliści branży budowlanej i firmy świadczące usługę, jaką jest wywóz gruzu, wyróżniają jednak aż trzy jego rodzaje.

Pierwszy z nich to tak zwany czysty gruz. W jego skład wchodzą w największym stopniu odpady ceglane, dlatego często nazywany jest zwyczajnie gruzem ceglanym. Mogą się tutaj znajdować też odłamki betonu, będące częstym efektem ubocznym skuwania oraz niektóre odpady pochodzenia naturalnego. Wśród nich: kamienie, piasek, ziemia czy gleba.

Drugi rodzaj gruzu określa się jako zmieszany. Oprócz czystego gruzu może zawierać ceramikę, płyty gipsowo-kartonowe, drewniane deski, folie malarskie, a w bardzo niewielkich ilościach wełnę mineralną, styropian i szkło. 

Gruz zanieczyszczony obejmuje wszystko to, co wymienione uprzednio, ale także to, co nie zalicza się do wcześniejszej kategorii, a generuje się podczas budowy — opakowania po chemii budowlanej i gospodarczej, wiadra do mieszania cementu, opakowania po farbach, odzież robocza itp. 

Najważniejsze? Kontener!

Aby zapanować nad chaosem odpadów budowlanych, nie można kwestii składowania śmieci odkładać na później. Częściowe sprzątanie placu budowy można realizować jeszcze podczas trwania prac, umieszczając odpady w specjalnie do tego celu przygotowanym kontenerze.

Co ważne, obecność kontenera na placu budowy wymagana jest przepisami prawa. Nie można składować śmieci z budowy bezpośrednio na ziemi. Takie postępowanie naraziłoby środowisko naturalne na poważny uszczerbek. Zaprawa budowlana, pozostałości po farbach czy inne niebezpieczne dla środowiska składniki nie powinny przedostawać się do gleby, aby nie zanieczyszczać jej, a w konsekwencji również wód gruntowych. 

Wynajęty kontener do gruzu jest więc zabezpieczeniem przed karą za nieprawidłowe składowanie gruzu, ale stanowi również bardzo wygodne rozwiązanie, które pomoże zapanować nad rozgardiaszem. Postawienie kontenera powinno być wcześniej zaplanowane — dobrze ustawić go w takim miejscu na posesji, aby był dostępny łatwo i jak najkrótszą drogą (przenoszenie odpadów do kontenera powinno być ułatwieniem dla naszej pracy, a nie kłopotem). Jednocześnie powinien stać w takim miejscu, aby jak najmniej wadził w kwestii poruszania się po całej posesji.

Co dalej z gruzem?

Po wypełnieniu kontenera gruzem zwykle nie trzeba martwić się o to, co dalej się z nim stanie, ponieważ dba o to firma, do której należy wynajęty pojemnik. Wynajmowaniem pojemników na odpady zajmują się lokalne firmy prywatne jak np. gruzo.pl. Kontener podstawiają bardzo szybko w umówionym terminie, oferują też wiele opcji ładowności pojemników. Wynajem obejmuje zwykle 7 dni roboczych, z możliwością wymiany zapełnionego kontenera na nowy, pusty. Zapełnione kontenery na odpady transportowane są do sortowni, gdzie gruz zostaje poddany recyklingowi w tak dużym stopniu, jak to tylko możliwe. 


Na koniec wspomnieć warto, że niektóre elementy uboczne budowy można wykorzystać na posesji. Przydatna może być już sama ziemia, którą wykopuje się pod fundamenty. Jeśli nadaje się ona do zagospodarowania, może posłużyć do przeniesienia w inne miejsce na działce, które wymaga wyrównania z pozostałym terenem. Z kolei niektóre rodzaje gruzu, w tym kawałki niezanieczyszczonych cegieł czy kamieni, mogą służyć jako podsypka pod podjazd do garażu lub fragment przyszłego skalniaka. Do tymczasowego składowania ziemi czy kamieni idealne będą wytrzymałe worki bigbag, które również są do wynajęcia od firm wywożących gruz.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 11°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/