Czym jest rozdzielnica?
Rozdzielnica elektryczna to element instalacji elektrycznej służący do rozdzielenia energii elektrycznej na obwody. Jest ona wyposażona w elementy przewodowe, izolacyjne oraz aparaturę:
- sterowniczą;
- rozdzielczą;
- pomiarową;
- sygnalizacyjną;
- zabezpieczeniową.
Do samej rozdzielnicy elektrycznej dochodzi wewnętrzna linia zasilająca, a z niej wyprowadzane są obwody instalacyjne. Rozdzielnice można podzielić według typów instalacji, czyli napowietrzne i wnętrzowe, sposobu montażu — naścienne, przyścienne i wolnostojące, funkcji — siłowe, oświetleniowe i inne, oraz rodzaju jej konstrukcji — szafowe czy tablicowe.
Co dokładnie znajduje się w domowej rozdzielnicy elektrycznej?
Podstawowymi elementami, które znaleźć możemy w rozdzielnicy elektrycznej są:
- rozłączniki instalacyjne;
- wyłączniki różnicowoprądowe;
- wyłączniki nadmiarowoprądowe;
- ograniczniki przeciwprzepięciowe.
Warto pamiętać, że wyposażenie rozdzielnicy elektrycznej musi spełniać określone normy.
Kiedy warto wybrać rozdzielnicę licznikową podtynkową?
Rozdzielnica licznikowa podtynkowa to doskonałe rozwiązanie w małych pomieszczeniach, w których trudno jest wygospodarować dodatkową przestrzeń. Ponadto skrzynka licznikowa podtynkowa nie jest widoczna, co ma wpływ na walory estetyczne i wystrój wnętrza. Rozdzielnica podtynkowa to dobry wybór do takich pomieszczeń jak wiatrołapy czy przedpokoje.
Kiedy warto wybrać rozdzielnicę licznikową nadtynkową?
Rozdzielnica licznikowa nadtynkowa jest łatwa w montażu i nadaje się do wszystkich tych miejsc, z których nie korzysta się na co dzień, jak np. pomieszczenia gospodarcze bądź właściwie zabezpieczona przed wilgocią piwnica. Może dochodzić ona do sporych rozmiarów, dlatego też potrzebuje odpowiednio dużo miejsca, stąd jej montaż w przedpokoju czy też wąskim korytarzu może być co najmniej problematyczny.
Jak dobrać rozmiar rozdzielnicy?
Wielkość skrzynki licznikowej podtynkowej lub nadtynkowej powinna być dopasowana do jej zawartości. Warto więc przed jej doborem przeliczyć ilość elementów znajdującego się w niej wyposażenia. Do tych części należy dobrać prawidłową ilość szyn oraz ich właściwą długość. Warto pamiętać, że w rozdzielnicy zmieścić się może nawet do 40 modułów, chociaż te domowe, standardowe posiadają ich około kilkunastu. Prawidłowy dobór rozmiaru rozdzielnicy oznacza, że powinna ona być 30% większa, tak by pozwolić na późniejsze ewentualne rozbudowywanie sieci i instalacji elektrycznej.
Jak widać, dobór odpowiedniej rozdzielnicy uwarunkowany jest przez kilka aspektów, w tym tych prawnych. Warto je poznać, aby montaż domowej instalacji elektrycznej nie stanowił większego problemu, a cała instalacja działała sprawnie i była bezpieczna dla wszystkich użytkowników i domowników.
Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://sklep.elus.pl/licznikowe-rozdzielnice-mieszkaniowe,2,536809
Napisz komentarz
Komentarze