W ostatnich latach w Kaliszu powstało sporo murali. Ścienne malowidła uatrakcyjniają miejską przestrzeń, niejednokrotnie nadając oryginalnego kolorytu.
W obecnych czasach, gdy miasto przeżywa dynamiczny rozwój, mural o tematyce historycznej, który przedstawiałby Kalisz jako miejscowość o najstarszej metryce pisanej w Polsce, miałby duże znaczenie edukacyjne, budujące tożsamość mieszkańców naszego miasta. Mural przedstawiałby obraz „Calisia ptolemeuszowa” artysty plastyka Michała Dobriaka, honorowego obywatela Miasta Kalisza, który znajduje się w zbiorach Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu. – uważa Leszek Ziąbka, archeolog, muzealnik, obecny radny Rady Miasta Kalisza z klubu PiS.
Jak wskazuje radny – Michał Dobriak pozostaje prawie nieznany i niedoceniony, nawet w rodzinnym mieście. Mural, który pokazywałby wizję Kalisii ptolemeuszowej przed wiekami, autorstwa Michała Dobriaka przybliżyłby szerszemu gronu kaliszan jego twórczość.
Prezydent Krystian Kinastowski pozytywnie ocenia inicjatywę, ale zaznacza, że wspomniane przez radnego kamienice stanowią własność prywatną, co w znacznym stopniu utrudnia możliwość realizacji muralu.
Niemniej jednak w miarę możliwości finansowych, zgodnie z polityką dbania o estetykę przestrzeni publicznych, tego typu inicjatywy będą sukcesywnie realizowane na terenie Miasta Kalisza. Cennym jest zwrócenie uwagi na postać uzdolnionego artysty plastyka związanego z Kaliszem Michała Dobriaka. Warto przybliżyć mieszkańcom Miasta jego twórczość – odpowiada prezydent.
Michał Dobriak urodził się w Kaliszu 6 sierpnia 1904 roku, tu zmarł 31.05. 2001 roku. Pochowany został na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w rodzinnym mieście. Był synem Michała i Leonii z d. Buntzler.
Naukę w miejscowej szkole ewangelickiej 10-letniemu wówczas chłopcu przerwał wybuch I wojny światowej. Wraz z rodziną wyjechał do Rosji. W Moskwie rozpoczął naukę w gimnazjum, którą dokończył po powrocie do Kalisza w roku 1918. W okresie 1919-1921 był z kolei uczniem gimnazjum rosyjskiego w Warszawie.
Stamtąd znów powrócił do Kalisza, gdzie w roku 1923 ukończył kurs prawosławnego duchownego (zdał egzamin diakona, ale nie został wyświęcony). Ważnym szczegółem jest fakt, iż miało to miejsce w kaliskim obozie dla internowanych Ukraińców (ojciec Michała Dobriaka był Ukraińcem, a jego matka z pochodzenia Niemką). W 1924 roku zdał egzamin maturalny w gimnazjum ukraińskim.
Na lata 1926-27 przypadła służba wojskowa w 29. Pułku Strzelców Kaniowskich. Bezpośrednio po jej zakończeniu starał się o przyjęcie na Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie. Były z tym pewne kłopoty, bowiem Ministerstwo Oświaty nie chciało uznać matury kaliskiego gimnazjum ukraińskiego: ostatecznie jednak przyjęto go na Wydział Sztuk Pięknych wileńskiej uczelni, jako wolnego słuchacza. Tam zetknął się z wieloma renomowanymi już artystami, a także znanymi historykami i teoretykami sztuki.
Był uczniem znanych malarzy, miedzy innymi Ferdynanda Ruszczyca i Ludomira Ślendzińskiego. Po ukończeniu studiów w 1934 roku znów zamieszkał w Kaliszu. Podjął pracę w Fabryce Tekstylnej Braci Millerów, gdzie opracowywał szablony do tkanin.
Zmobilizowany w 1939 roku wziął udział w kampanii wrześniowej. Rozbrojony wraz z całym oddziałem w Haliczu, przez Wilno przedostał się do Kalisza, gdzie do zakończenia wojny pracował, jako kreślarz w Zarządzie Nieruchomości. Zarejestrowany w 1945 roku w kaliskim Wydziale Kultury i Sztuki, jako artysta-malarz zaczął przyjmować zamówienia na obrazy i portrety od Zarządu Miasta. W roku następnym został członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Kilkakrotnie zmieniał miejsca pracy: był nauczycielem rysunku, kreślarzem przy wykopaliskach archeologicznych, malarzem tkanin w Spółdzielni Ludowo-Artystycznej i portrecistą w Spółdzielni Fotografów.
Napisz komentarz
Komentarze