Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jest pomysł na kolejny mural. I to w centrum Kalisza

Ma nawiązywać do bogatej historii Kalisza, a proponowana lokalizacja to jedna z kamienic na Złotym Rogu. Leszek Ziąbka, radny PiS wychodzi z inicjatywą stworzenia muralu, który przedstawiałby obraz „Calisia Ptolemeuszowa” artysty plastyka Michała Dobriaka, honorowego obywatela Miasta Kalisza.
Jest pomysł na kolejny mural. I to w centrum Kalisza

Autor: fot. kalisz.pl, archiwum

W ostatnich latach w Kaliszu powstało sporo murali. Ścienne malowidła uatrakcyjniają miejską przestrzeń, niejednokrotnie nadając oryginalnego kolorytu. 

W obecnych czasach, gdy miasto przeżywa dynamiczny rozwój, mural o tematyce historycznej, który przedstawiałby Kalisz jako miejscowość o najstarszej metryce pisanej w Polsce, miałby duże znaczenie edukacyjne, budujące tożsamość mieszkańców naszego miasta. Mural przedstawiałby obraz „Calisia ptolemeuszowa” artysty plastyka Michała Dobriaka, honorowego obywatela Miasta Kalisza, który znajduje się w zbiorach Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu. – uważa Leszek Ziąbka, archeolog, muzealnik, obecny radny Rady Miasta Kalisza z klubu PiS.

Jak wskazuje radny – Michał Dobriak pozostaje prawie nieznany i niedoceniony, nawet w rodzinnym mieście. Mural, który pokazywałby wizję Kalisii ptolemeuszowej przed wiekami, autorstwa Michała Dobriaka przybliżyłby szerszemu gronu kaliszan jego twórczość.

Prezydent Krystian Kinastowski pozytywnie ocenia inicjatywę, ale zaznacza, że wspomniane przez radnego kamienice stanowią własność prywatną, co w znacznym stopniu utrudnia możliwość realizacji muralu. 

 Niemniej jednak w miarę możliwości finansowych, zgodnie z polityką dbania o estetykę przestrzeni publicznych, tego typu inicjatywy będą sukcesywnie realizowane na terenie Miasta Kalisza. Cennym jest zwrócenie uwagi na postać uzdolnionego artysty plastyka związanego z Kaliszem Michała Dobriaka. Warto przybliżyć mieszkańcom Miasta jego twórczość – odpowiada prezydent.

Michał Dobriak urodził się w Kaliszu 6 sierpnia 1904 roku, tu zmarł 31.05. 2001 roku. Pochowany został na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w rodzinnym mieście. Był synem Michała i Leonii z d. Buntzler.

 Naukę w miejscowej szkole ewangelickiej 10-letniemu wówczas chłopcu przerwał wybuch I wojny światowej. Wraz z rodziną wyjechał do Rosji. W Moskwie rozpoczął naukę w gimnazjum, którą dokończył po powrocie do Kalisza w roku 1918. W okresie 1919-1921 był z kolei uczniem gimnazjum rosyjskiego w Warszawie. 

Stamtąd znów powrócił do Kalisza, gdzie w roku 1923 ukończył kurs prawosławnego duchownego (zdał egzamin diakona, ale nie został wyświęcony). Ważnym szczegółem jest fakt, iż miało to miejsce w kaliskim obozie dla internowanych Ukraińców (ojciec Michała Dobriaka był Ukraińcem, a jego matka z pochodzenia Niemką). W 1924 roku zdał egzamin maturalny w gimnazjum ukraińskim. 

Na lata 1926-27 przypadła służba wojskowa w 29. Pułku Strzelców Kaniowskich. Bezpośrednio po jej zakończeniu starał się o przyjęcie na Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie. Były z tym pewne kłopoty, bowiem Ministerstwo Oświaty nie chciało uznać matury kaliskiego gimnazjum ukraińskiego: ostatecznie jednak przyjęto go na Wydział Sztuk Pięknych wileńskiej uczelni, jako wolnego słuchacza. Tam zetknął się z wieloma renomowanymi już artystami, a także znanymi historykami i teoretykami sztuki. 

Był uczniem znanych malarzy, miedzy innymi Ferdynanda Ruszczyca i Ludomira Ślendzińskiego. Po ukończeniu studiów w 1934 roku znów zamieszkał w Kaliszu. Podjął pracę w Fabryce Tekstylnej Braci Millerów, gdzie opracowywał szablony do tkanin. 

Zmobilizowany w 1939 roku wziął udział w kampanii wrześniowej. Rozbrojony wraz z całym oddziałem w Haliczu, przez Wilno przedostał się do Kalisza, gdzie do zakończenia wojny pracował, jako kreślarz w Zarządzie Nieruchomości. Zarejestrowany w 1945 roku w kaliskim Wydziale Kultury i Sztuki, jako artysta-malarz zaczął przyjmować zamówienia na obrazy i portrety od Zarządu Miasta. W roku następnym został członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Kilkakrotnie zmieniał miejsca pracy: był nauczycielem rysunku, kreślarzem przy wykopaliskach archeologicznych, malarzem tkanin w Spółdzielni Ludowo-Artystycznej i portrecistą w Spółdzielni Fotografów.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ddd 23.01.2023 09:40
Leszek Ziąbka jest odpowiedzialny za dziurę na kaliskim rynku, która kosztowała miasto prawie milion złotych. dziękujemy panie radny!!!

? 23.01.2023 06:55
Kalisz muralami i niekończącymi się remontami ulic stoi... zwłaszcza dynamicznie przebiega remont Wyszyńskiego.

!!! 23.01.2023 07:46
dynamicznie, przebiegają wszystkie remonty ulic w tym mieście - ZAWSZE z niekończącymi się zakończeniami robót i ich nieustannym przesuwaniem w czasie oraz PARTACTWEM wykonania!!!

Kali-szok 23.01.2023 04:31
Dynamicznie to się to miasto niestety stacza.

dynamika 22.01.2023 19:04
dynamicznie powstają kolejne stanowiska w radach nadzorczych tłustych kotów z pis

Zziąbka 22.01.2023 18:57
Coś ci się popieprzyło dziadku. Dynamiczny to jest ale rozwój stanowisk w radach nadzorczych spółek skarbu państwa członków PiS i ich rodzin - lepszego już nie trzeba

propagand 22.01.2023 18:51
Miasto przeżywa dynamiczny rozwój - powstanie kolejny mural!!!

he he he 22.01.2023 18:49
Ha ha ha >dynamiczny rozwój< - właśnie Miasto Kalisz zlikwidowało połączenie autobusowe z Ostrowem Wielkopolskim, wcześniej z Pleszewem, itd. Jesteś lepsza od TVP Info - dobra szkoła Urbana działa

A
Autorka 22.01.2023 18:57
Określenie "dynamiczny rozwój" to słowa pana Leszka Ziąbki - są ujęte w cytat. Chyba pan/pani tego nie zauważa ani nie rozróżnia.

he he he 23.01.2023 07:42
sorry, miało być lepszy - zamiast y kliknąłem a

Barnaba42 22.01.2023 15:28
A nie można dołączyć zdjęcia do srtykułu?!

A
Autorka 22.01.2023 18:59
Jeśli pan Leszek Ziąbka podzieli się zdjęciem obrazu „Calisia ptolemeuszowa” artysty plastyka Michała Dobriaka, to chętnie je dołączymy do artykułu. W sieci nie jest ten obraz dostępny, a przynajmniej ja go nie znalazłam.

Tłuste koty 22.01.2023 14:42
a może radny bezradny zaproponuje mural z kaczorem i rydzykiem jak by innych inwestycji nie było w Kaliszu, niech za swoje wynagrodzenie zaproponuje to zobaczymy czy będzie taki hojny !!!

Piotr 22.01.2023 12:19
obecnych czasach, gdy miasto przeżywa dynamiczny rozwój,,, Co przeżywa rozwój??? Czy ja dobrze czytam ten artykuł???

ha ha 22.01.2023 18:52
tak mu powiedzieli w tvp info i w swojej partii

Gość 22.01.2023 09:46
Czy kolejny mural to najpiękniejszy i potrzebny wydatek miasta? Nie!

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 18 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: życieTreść komentarza: Kto stosuje i w jakim celu zamki , które się same zatrzaskują ? Po co ?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:36Źródło komentarza: Zatrzaśnięte drzwi, a w środku małe dziecko. Matka nie mogła dostać się do malucha!Autor komentarza: PrzytomnyTreść komentarza: Skąd bierzecie te bzdury o 6 tys. mieszkańców Panoram i Złotych Łąk? Cała Kościelna Wieś ma 3,5 tys. mieszkańców. 5 tys. ludzi to ma taka dzielnica jak Majków, dużo większy od tego skrawka Kościelnej Wsi (wystarczy spojrzeć na mapę). Jest tam ok. 140 domków jednorodzinnych i jakieś 260 mieszkań w domach wielorodzinnych. Razem 400 mieszkań, czyli nie więcej niż 1500 mieszkańców.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:10Źródło komentarza: Wznoszą się mury. Nowe biurowce na granicy z KaliszemAutor komentarza: abcdefTreść komentarza: Kościelna Wieś też chciała się przyłączyć, ale negatywną opinię wydał poznański sejmik. Kupa śmiechu była, ostrowscy radni wszystkich opcji nie ***wali radości z sukcesu, zpodeptania woli mieszkańców. Teraz jest już po ptokach. "Genialni" kaliscy prezydenci tak załatwili sprawę obwodnicy, że przebiegnie ona pomiędzy Kaliszem a Kościelną Wsią jako droga klasy "DK", czyli gdyby Kościelną Wieś włączyć do miasta, to musiałoby ono utrzymywać obwodnicę. Staranie się o to, żeby przeprowadzić obwodnicę pierwotnie planowaną trasą przez skraj miasta, ale jako "S" (wtedy utrzymuje ją GDDKiA), przerosło możliwości tych mężów opaCZnościowych, dlatego stanęli na uszach, podzielili sztucznie wariant miejski na dwa i chociaż uzyskały one łącznie dużo więcej głosów niż ich "tani" pozamiejski, to ten ostatni "wygrał" wywołując długotrwałe spory ze Skalmierzycami, przez które obwodnicy jak nie było, tak nie ma i nie wiadomo, kiedy będzie.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 13:52Źródło komentarza: Wznoszą się mury. Nowe biurowce na granicy z KaliszemAutor komentarza: DTreść komentarza: Dziecko w tym wieku zostalo samo w domu?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:48Źródło komentarza: Zatrzaśnięte drzwi, a w środku małe dziecko. Matka nie mogła dostać się do malucha!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) WSK "PZL-KALISZ" S.A. zatrudni pracownika na stanowisko: OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer). Do zadań pracownika będzie należeć: Realizacja zadań zgodnie z dokumentacją techniczną Obsługa obrabiarek skrawających Kontrola detali przy użyciu narzędzi pomiarowych Przestrzeganie procedur jakościowych i zasad BHP Od kandydatów oczekujemy: Wykształcenie techniczne Umiejętność pracy z dokumentacją techniczną Praktyczna znajomość przyrządów i metod pomiarowych Znajomość podstaw obróbki skrawaniem Mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku Nastawienie na wysoką jakość pracy Gotowość do pracy zmianowej Rodzaj umowy o pracę: umowa o pracę Miejsce pracy: Kalisz W zamian oferujemy: Wdrożenie do pracy Stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę Długoterminowe perspektywy Satysfakcjonującą pracę w przyjaznej atmosferze Pakiet socjalny Aplikację można składać osobiście w siedzibie firmy: WSK "PZL-KALISZ" S.A. ul. Częstochowska 140, 62-800 Kalisz lub przesłać na e-mail: [email protected] W aplikacji prosimy o umieszczenie klauzuli: Na podstawie art. 7 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Oz. Urz. UE.L Nr 119, str. 1), dalej "ROOD": oświadczam, iż wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego"PZL-KALISZ" S.A. z siedzibą w Kaliszu (62-800) przy ul. Częstochowskiej 140, zwaną dalej WSK "PZL-KALISZ" S.A., moich danych osobowych zawartych w aplikacji w celu rekrutacji na stanowisko: PRACOWNIK PRODUKCYJNY Informacja dla kandydatów do pracy w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-KALISZ" S.A. znajduje się pod adresem Polityka RODO ( wsk.kalisz.pl ) Zastrzegamy sobie możliwość kontaktu tylko z wybranymi kandydatami.
Reklama