Cyfryzacja edukacji – inwestycja w przyszłość
Pandemia COVID-19 zmieniła świat, który dotychczas znaliśmy. Zarówno praca jak i nauka przeszła w tryb zdalny. Niektórzy uczniowie mieli problem z udziałem w lekcjach online. Dotyczyło to m.in. rodzin wielodzietnych. Jako rząd odpowiadamy na ten problem. Już jesienią 370 tys. uczniów będzie mogło cieszyć się nowymi laptopami.
„Dzisiaj komputer jest już niezbędnym instrumentem, aby w pełni korzystać z dobrodziejstw współczesnego systemu edukacji” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.
Inwestycje w edukację, cyfryzację czy technologie są kluczowe dla przyszłości Polski. Uczniowie muszą mieć równy dostęp do odpowiedniego sprzętu, aby móc w tych zmianach uczestniczyć.
„Dzieci i młodzież muszą mieć kompetencje cyfrowe, aby się sprawnie poruszać we współczesnym świecie” – podkreślił szef rządu.
Program na lata
W tym roku rozpoczyna się program wieloletni – rząd planuje co rok kupować laptopy dla 4-klasistów. Jest to ważna inwestycja w edukację młodych ludzi i znaczące odciążenie budżetów rodzinnych.
Uczniowie, którzy otrzymają nowy sprzęt, będą mogli korzystać z laptopów w następnych latach nauki w szkole podstawowej. Na tę inwestycję przeznaczone zostanie 760 mln zł.
„Czas ostatecznie wprowadzić polską szkołę w XXI wiek i przenieść system nauczania naszych dzieci na jak najwyższy poziom” – powiedział premier.
Dlaczego 4-klasiści?
Uczniowie zaczynają:
- naukę większej liczby przedmiotów, niż w klasach 1-3;
- zajęcia z informatyki;
- podstawę programową, w której potrzebne są komputery;
- rozwijać umiejętności cyfrowe na różnych lekcjach.
Dodatkowo nauczyciele będą mogli prowadzić zajęcia dla uczniów, którzy będą korzystać z laptopów tej samej jakości. 4-klasiści będą mieli do nich równy dostęp.
„Staramy się na wszystkie możliwe sposoby wyrównywać nierówności” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.
Laptopy dla uczniów z terenów popegeerowskich
To nie pierwsze rządowe wsparcie na rozwój kompetencji cyfrowych wśród dzieci. W 2022 r. w laptopy, komputery czy tablety wyposażono ok. 218 tys. uczniów z terenów popegeerowskich, czyli z obszarów po zamkniętych państwowych gospodarstwach rolnych (PGR). Przeznaczono na ten cel blisko 600 mln zł, w ramach konkursu grantowego.
Jego celem była eliminacja ograniczeń w dziedzinie cyfryzacji. Dzieci i wnuki byłych pracowników PGR mają zapewniony równy dostęp do sprzętu komputerowego i internetu. Zakup zrealizowany był ze środków UE.
Laboratoria Przyszłości
Rząd inwestuje również w nowe technologie dla szkół. Przekazano im wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych. W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” szkoły mogą wybierać z kilkuset propozycji nowoczesnego sprzętu technicznego, m.in.:
drukarki 3D,
gogle VR,
roboty,
mikrokontrolery.
Chcemy, aby szkoły podstawowe mogły budować wśród uczniów kompetencje przyszłości. Szczególnie z tzw. kierunków STEAM (ang. science, technology, engineering, art, mathematics). Tworzymy nowoczesne szkoły – miliony uczniów będą mogły uczyć się, eksperymentować i zdobywać praktyczne umiejętności podczas lekcji - tłumaczy rząd
Napisz komentarz
Komentarze