Jak jest zbudowany rower trekkingowy?
Budowa roweru trekkingowego stara się zapewnić maksymalny komfort podczas jazdy, bez względu na czas jej trwania. Rowery trekkingowe wyposażona są w duże koła (najczęściej 27’ lub 28’) o cienkich oponach, dzięki którym opór w trakcie jazdy jest minimalny. Siodełka w rowerach trekkingowych instalowane są zwykle nieco wyżej niż w przypadku klasycznych rowerów górskich, są one także bardziej miękkie i najczęściej sprężynowane. Pozycja kierowcy roweru trekkingowego w czasie jazdy jest wyprostowana, a jego plecy oraz ramiona odciążone. Rama oraz inne elementy rowerów trekkingowych wykonywane są z wytrzymałych, odpornych na czynniki atmosferyczne materiałów. Właśnie z tego powodu waga rowerów trekkingowych jest znacznie cięższa od pozostałych rowerów i może osiągać nawet 40 kg.
Kiedy wybrać rower turystyczny?
Rower trekkingowy bywa nawyzywany również turystycznym. Nazwa ta już sama wskazuje na to, że pojazd ten idealnie sprawdza się w wycieczkach za miasto. W terenie miejskim również spełnia się dobrze, choćby jako środek transportu w drodze do pracy. Trekking doskonale radzi sobie zarówno na asfaltowej nawierzchni, jak i na ubitym, ziemnym trakcie. Nie warto go jednak testować na bardzo ekstremalnych terenach lub nie przystosowanych do jazdy rowerem leśnych ścieżkach. Spornik kierownicy jest skierowany nieco w górę, zaś szerokie siodełko obniżone, co zapewnia wyprostowaną postawę ciała. Taka idealna dla kręgosłupa budowa roweru trekkingowego umożliwia wygodną jazdę przez wiele godzin, zatem rower trekkingowy idealnie sprawdzi się podczas weekendowego wypadu. Można śmiało stwierdzić, że rower turystyczny to jeden z najbardziej uniwersalnych jednośladowców, z czego wynika jego olbrzymia popularność.
Jakie akcesoria warto dokupić do roweru trekkingowego?
Głównym przeznaczeniem rowerów trekkingowych jest przemierzanie wielokilometrowych dystansów, dlatego większość właścicieli szuka dodatków i akcesoriów, które mogłyby te wyzwania nieco ułatwić. Dużo modeli uzupełniono o funkcjonalne akcesoria, takie jak: lampa dynamo oraz lampy elektryczne, które są niezbędne podczas jazdy po zmroku. W jeździe po zróżnicowanym terenie niezbędne są też błotniki, które mają za zadanie chronić kolarza przed wodą lub błotem. Bagażniki w rowerach trekkingowych przystosowane są do zamontowania specjalnych sakw rowerowych, w których można przewozić sprzęt niezbędny podczas dłuższych wypraw. Sakwy są chętnie i często używane przez kierowców rowerów turystycznych. Powinny być wytrzymałe, wodoodporne i wodoszczelne.
Napisz komentarz
Komentarze