Mimo protestów grupy rolników z Nowych Skalmierzyc wybrano w końcu wariant obwodnicy dla Kalisza. Wariant 5 i 6 różniły się detalami, ale dla Kalisza istotnymi, bo należy przyjąć, że po wybudowaniu obwodnicy przez całe dekady, to co poza nią, do miasta należeć nie będzie. W interesie Nowych Skalmierzyc było, by obwodnica była jak najbliżej Grodu nad Prosną, w interesie Kalisza, by była nieco oddalona. Tak jak wskazuje wariant nr 5. Według niego wsie: Biskupice, Gniazdów, Boczków będą po kaliskiej stronie obwodnicy. Naturalnie wyznaczając strukturalną granicę dla rozwoju Kalisza. To ten wariant jako najkorzystniejszy dla miasta.
Budowa obwodnicy Kalisza ma kosztować prawie miliard złotych, będzie ona ukończona do 2029 roku. W tym samym roku dobiegać końca powinna modernizacja drogi krajowej nr 25 na innych odcinkach na linii Ostrów Wlkp. – Kalisz – Konin. Cała ta inwestycja da kaliszanom lepszy dojazd do drogi ekspresowej S11 i autostrady A2.
Gdy przy północno – zachodniej granicy Kalisza ekipy budowlane będą powoli schodzić z placu budowy obwodnicy, na drugim krańcu miasta dobiegać końca będzie budowa szybkiej kolei. To element Centralnego Portu Komunikacyjnego. Inwestycja ma zrewolucjonizować kolei w całym kraju. W Kaliszu powstanie jeden z przystanków CPK, przyśpieszając dojazd do największych metropolii w kraju. O postępy prac w tej sprawie pytał w interpelacji Mariusz Witczak, poseł PO.
Proszę o udzielenie informacji o wyborze planowanego wariantu przebiegu przedmiotowej linii na odcinku przebiegającym przez tereny powiatu kaliskiego, Kalisza oraz powiatów: ostrowskiego, pleszewskiego i jarocińskiego. Ewentualnie proszę o wskazanie planowanego terminu wyboru przebiegu linii – pisze poseł Witczak do ministerstwa funduszy i polityki regionalnej.
Przez nasze miasto biec będzie „szprycha nr 9”, która połączy Centralny Port Komunikacyjny w Warszawie z Łodzią, Kaliszem i Poznaniem. Prędkość pociągów na tej trasie osiągnie 250 km/ h, dzięki temu czas podróży z Poznania do Łodzi skróci się do niewiele więcej niż godziny i niespełna dwóch godzin jeśli chodzi o połączenie Poznań – Warszawa.
Aktualnie finalizowane są prace w zakresie analizy wielokryterialnej wszystkich 4 opublikowanych wariantów linii kolejowej nr 85. Wybór wariantu inwestorskiego planowany jest w I/II kwartale 2023 r., o czym włodarze gmin objętych oddziaływaniem inwestycji będą informowani w pierwszej kolejności. – odpowiada posłowi z Kalisza Marcin Horała, sekretarz stanu ministerstwa funduszy i polityki regionalnej.
Minister Horała prezentuje też tabelę z kalendarzem istotnych wydarzeń związanych z tą inwestycją. Ostatnim punktem w tabeli jest rok 2031 i oddanie kolei do eksploatacji.
Napisz komentarz
Komentarze