Organizowany przez IV LO Dzień Polski ma pokazać polskie obyczaje, tradycje i to, co Polska kryje w sobie najpiękniejszego i najbardziej wartościowego. W tym roku licealiści pod lupę wzięli wartość nadrzędną w życiu każdego człowieka, czyli wolność. - Chcemy o wolności mówić na różne sposoby, sprawdzać ją z perspektywy historycznej, psychologicznej i socjologicznej. Chcieliśmy również zadać pytanie, czym jest wolność dla współczesnych młodych ludzi – mówi Joanna Kucińska, wicedyrektor IV LO w Kaliszu.
Żeby znaleźć odpowiedź na pytanie, czym jest wolność, najpierw trzeba dowiedzieć się, jak to jest ją stracić i o nią walczyć. O przykładach walki o niepodległość na naszych terenach opowiadała uczniom przedstawicielka Archiwum Państwowego w Kaliszu. - Chcieliśmy młodzież zapoznać z tym obrazem odzyskanej wolności tutaj w Kaliszu, w oparciu o materiały archiwalne. To głównie akta Starostwa Powiatowego w Kaliszu, a także kilka dokumentów ze spuścizny Tadeusza Martyna z Kalisza oraz zbiory naszej archiwalnej biblioteki – mówi Anna Bestian – Zając z Archiwum Państwowego w Kaliszu.
Odpowiedzi na pytanie, czym jest wolność młodzież szukała też na własną rękę, przygotowując plakaty i prezentacje. Największe emocje wzbudziła ta przygotowana przez Gabrielę Jaśkiewicz. - Technologia, uzależnienia – to one odbierają nam poczucie wolności, to jedna wielka pułapka, z której wychodzą najsilniejsi. Gdyby zapytano mnie dzisiaj, gdzie czuję się wolna nie potrafiłabym odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie znam dokładnej wartości słowa wolność i nie wiem jak to jest jej nie mieć – mówi Gabriela Jaśkiewicz, uczennica IV LO w Kaliszu. O to, jak to jest utracić wolność zapytała swoją prababcię, która miała 7 lat, kiedy wybuchła II wojna światowa. - Mieszkałam na ulicy Częstochowskiej, uciekaliśmy stamtąd z mamą, z tatą i z rodzeństwem na wieś. Jak Niemcy weszli do nas, to wracaliśmy do Kalisza. Miałam 5 lat przerwy od nauki. Niemcy zabrali do obozu moją siostrę i tatę – mówi Krystyna Podolska, prababcia uczennicy IV LO w Kaliszu.
- Jeśli nie jesteś gotowy umrzeć za wolność, wyrzuć to słowo ze swojego słownika – podsumowuje jej wnuczka Gabriela Jaśkiewicz.
Ewelina Samulak, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze