Wymiana opon na letnie – dlaczego warto to robić?
Bieżnik opon zimowych wykonany jest z mieszanki gumowej, zawierającej w swoim składzie specjalne dodatki, wyselekcjonowane z myślą o niskich temperaturach. Dzięki nim opona nie twardnieje pomimo mrozu i zapewnia dobrą przyczepność do nawierzchni. W wysokich temperaturach guma opon zimowych staje się jednak zbyt miękka, co może spowodować obniżenie parametrów bezpieczeństwa, a także przyspieszone (a często także nierównomierne) zużycie bieżnika. Dlatego warto zaopatrzyć się w letnie ogumienie na https://www.sklepopon.com/opony/letnie, zanim nastąpi optymalny moment na zmianę opon. W rzeczywistości jednak wskazanie właściwego momentu – ze względu na zmienną pogodę – często jest niemożliwe i nie warto szczególnie się tym przejmować.
Kiedy zmienić opony na letnie
Eksperci motoryzacyjni twierdzą, że odpowiedni moment na zmianę opon na letnie nadchodzi wtedy, gdy temperatura powietrza przekroczy 7 stopni Celsjusza. Poradę tę należy jednak przepuścić przez filtr zdrowego rozsądku. W ostatnich latach często zdarzało się, że w ostatnich tygodniach kalendarzowej zimy lub pierwszych kalendarzowej wiosny, mieliśmy do czynienia z ociepleniem, po którym następował gwałtowny powrót zimowej aury. Kierowcy, którzy dokonali wymiany opon zbyt wcześnie, borykali się wówczas z problemami, gdyż jazda na oponach letnich w warunkach zimowych jest szczególnie niebezpieczna.
Aby uchronić się przed podobnym scenariuszem w 2023 r., warto śledzić długoterminowe prognozy pogody. Gdy temperatura podniesie się i nadejdą długo wyczekiwane słoneczne dni, zanim wyruszymy do warsztatu wulkanizacyjnego, sprawdźmy przewidywania meteorologów, dotyczące najbliższych tygodni. Jeżeli wskażą one na duże prawdopodobieństwo rychłego powrotu zimy, wstrzymajmy się z wymianą opon na letnie.
.jpg)
Wymiana opon na letnie – niedobrze za wcześnie, zbyt późno też źle
Z wymianą opon na letnie można wstrzymać się przez pewien czas bez szczególnej obawy o stan ogumienia zimowego, z którego korzystamy. Temperatury w okresie przejściowym, nawet te nieco powyżej 7 st. C, nie powinny zaszkodzić oponom zimowym podczas użytkowania przez kilka-kilkanaście dni.
Nie warto jednak czekać zbyt długo – aż do czasu, w którym zarówno w ciągu dnia, jak i nocą, temperatura będzie sięgać kilkunastu stopni na plusie. Suchy, rozgrzany asfalt to nieodpowiednie środowisko pracy dla opon zimowych. Pamiętajmy, że bieżnik opon letnich jest znacznie twardszy od bieżnika opon zimowych. Dużo lepiej znosi zatem wysokie temperatury pracy i nie poddaje się obciążeniom – zarówno podczas jazdy po prostej drodze, jak i w zakrętach. Przekłada się to na skuteczniejsze hamowanie i wyższą stabilność.
Kiedy warto wymienić opony na nowe?
Przed dokonaniem sezonowej wymiany opon warto zwrócić uwagę na to, czy użytkowany w ubiegłym sezonie komplet ogumienia na pewno nadaje się do dalszej eksploatacji. Lepiej sprawdzić, czy opony nie posiadają spękań, czy zniekształceń. Te mogły pojawić się w okresie zimowym, jeżeli nieprawidłowo przechowywaliśmy opony.
Jeżeli nie uczyniliśmy tego jesienią, koniecznie sprawdźmy stan bieżnika opon – przede wszystkim jego głębokość. Choć przepisy w Polsce dopuszczają jazdę na oponach posiadających bieżnik o głębokości równej lub większej niż 1,6 mm, eksperci motoryzacyjni zalecają wymianę opon na nowe zdecydowanie wcześniej. Już przy stwierdzeniu głębokości 3 mm w przypadku opon letnich oraz 4 mm w przypadku opon zimowych. Bieżnik należy zbadać także pod kątem nieregularnego zużycia – dokonać pomiaru głębokości w kilku punktach jednej opony i porównać, czy wyniki są do siebie zbliżone. Nierównomiernie zużyty bieżnik kwalifikuje opony do wymiany.
Warto także sprawdzić nadrukowaną na ścianie bocznej opony datę produkcji. Nawet jeżeli stan optyczny opon wskazuje na ich dobrą kondycję, należy pamiętać, że guma ulega procesom starzenia. Eksploatacja opon starszych niż 10 lat jest niedopuszczalna niezależnie od wysokości bieżnika. Stara guma może popękać w krótkim czasie pod wpływem warunków atmosferycznych, a to z kolei może grozić niebezpieczną awarią opony w trakcie jazdy.
Napisz komentarz
Komentarze