Na czym polega sankcja kredytu darmowego?
Sankcja kredytu darmowego (SKD) jest rozwiązaniem prawnym, które stworzone zostało przede wszystkim po to, aby chronić kredytobiorców przed nieuczciwymi praktykami firm pożyczkowych i innych instytucji, udzielających finansowania osobom prywatnym. Jest to swego rodzaju nowość w polskim prawie. Początkowo SKD opisano w Ustawie o kredycie konsumenckim z dnia 20 lipca 2001 roku. Po kilku latach bardziej szczegółowy opis SKD pojawił się w Ustawie z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim.
Tak naprawdę sankcja kredytu darmowego pozwala na obniżenie kosztów kredytu do zera. Jeśli okaże się, że firma pożyczkowa nie zadbała o formalności, kredytobiorca może odwołać się do SKD – dzięki temu może on spłacić wyłącznie kwotę otrzymanego kredytu lub pożyczki, bez żadnych dodatkowych kosztów. Z pewnością jest to rozwiązanie bardzo korzystne dla kredytobiorców, więc warto wiedzieć, w jakich przypadkach można odwołać się do SKD.
W jakich sytuacjach można skorzystać z takiego rozwiązania?
Szczegółowe informacje na temat tego, kiedy dokładnie kredytobiorca może odwołać się do sankcji kredytu darmowego, można znaleźć w Ustawie z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim. Warunkiem jest to, aby kwota kredytu nie przekraczała 255 500 zł. W przypadku kredytu w innej walucie, kwota ta nie może być wyższa po przeliczeniu na PLN.
Kredytodawcy, którzy stosują różnego typu nieuczciwe praktyki, muszą liczyć się z tym, że kredytobiorca odwoła się do sankcji kredytu darmowego. Wśród takich sytuacji można wymienić na przykład:
- brak umowy zawartej na piśmie,
- zawarcie umowy na odległość bez spełnienia koniecznych warunków,
- brak informacji na temat RRSO lub stopy oprocentowania,
- brak informacji o warunkach odstąpienia od umowy,
- informacja o dodatkowych kosztach, o których kredytobiorca nie wiedział.
To tylko niektóre z przypadków, w których można odwołać się do sankcji kredytu darmowego. Reguła jest taka, że z rozwiązania tego można skorzystać, gdy kredytodawca nie wywiązał się ze swoich obowiązków lub gdy nie był do końca uczciwy.
Jak odwołać się do sankcji kredytu darmowego?
Okazuje się, że odwołanie się do sankcji kredytu darmowego nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. W większości przypadków wystarczy przygotować specjalne oświadczenie, w którym należy przede wszystkim wyrazić wolę skorzystania z sankcji na podstawie łamania przepisów Ustawy o kredycie konsumenckim przez kredytobiorcę. Oprócz tego oświadczenie powinno zawierać informację na temat tego, jakich wymogów formalnych nie dopełnił kredytodawca.
Tego typu oświadczenie należy wysłać do firmy lub do instytucji, która udzieliła pożyczki czy kredytu. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie przesłanie dokumentu w formie papierowej.
Postaw na profesjonalne wsparcie prawne
Nie wiesz, jak przygotować oświadczenie o chęci odwołania się do sankcji kredytu darmowego? A może nie masz pewności, czy w Twoim przypadku możliwe jest zastosowanie takiego rozwiązania? Koniecznie skorzystaj z odpowiedniej pomocy prawnej, a wszystkie Twoje wątpliwości zostaną rozwiane.
HelpHero to pierwszy w Polsce Ekspert Pośrednictwa Prawnego, oferujące pełne wsparcie wszystkim osobom, które padły ofiarą nieuczciwych praktyk firm pożyczkowych. Dzięki profesjonalnej pomocy prawnej możesz liczyć na to, że koszty Twojego kredytu zostaną obniżone do zera – tym bardziej, że w dzisiejszych czasach wiele firm pożyczkowych ucieka się do nieuczciwych praktyk. Warto to sprawdzić!
Napisz komentarz
Komentarze