Według Informacji Turystycznej Miasta Kalisza mamy w mieście co najmniej 22 wielkoformatowe murale. I jest to jedna z atrakcji miasta, powstał nawet turystyczny szlak murali.
Wędrówkę szlakiem murali rozpoczynamy przy ulicy Chełmskiej 18. Na ścianie SP nr 6 widnieje postać patrona szkoły, wybitnego powieściopisarza, noblisty – Henryka Sienkiewicza oraz jego dorobek. Mural powstał w 2020 roku w ramach Budżetu Obywatelskiego z okazji stulecia istnienia szkoły na wsi, a w późniejszym czasie – osiedlu Winiary. – czytamy w materiałach turystycznych urzędu miasta.
Na muralach możemy oglądać sławnych królów Polski, artystów, sceny z historii Kalisza. Więcej o szlaku kaliskich murali można przeczytać TUTAJ.
Kolejny obraz powstanie na budynku Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Janka Bytnara „RUDEGO”. I to właśnie patron tej szkoły będzie bohaterem malowidła.

Projekt muralu winien być oryginalnie stworzony na potrzeby niniejszego zamówienia. W projekcie należy uwzględnić logo Budżetu Obywatelskiego w taki sposób, aby jego identyfikacja była rozpoznawalna i czytelna. Projekt winien zostać przedłożony Zamawiającemu celem akceptacji, dopiero wówczas Wykonawca może przystąpić do wykonania muralu. Mural może zostać opatrzony podpisem autora, ale nie większym niż formatu A1. Malowidło należy wykonać na istniejącym tynku. Wykonawca jest zobowiązany do przygotowania stosownego podkładu. – czytamy w zamówieniu tego dzieła.
Co najmniej 1/3 powierzchni obrazu ma być wykonana z farb antysmogowych. Cały obraz ma mieć powierzchnię aż 134 mkw. i będzie widoczny z alei Wojska Polskiego.
„Gastronomik” świętował w piątek dzień swojego patrona.

Jan Bytnar (1921-1943), znany również pod pseudonimem "Rudy", był polskim żołnierzem i bojownikiem podziemia antyhitlerowskiego podczas II wojny światowej. Był członkiem Tajnej Armii Polskiej oraz Armii Krajowej, dwóch organizacji podziemnych, które przeciwstawiały się okupacji niemieckiej w Polsce.
Jan Bytnar wraz ze swoim bratem był aktywnym uczestnikiem ruchu oporu i brał udział w różnego rodzaju akcjach sabotażowych przeciwko niemieckim siłom okupacyjnym. Ostatecznie zostali oni schwytani przez Gestapo i w 1943 roku zostali straceni wraz z kilkoma innymi członkami swojej komórki. Jan Bytnar został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Walecznych, jednym z najwyższych polskich odznaczeń wojskowych, za swoją odwagę i poświęcenie w walce przeciwko okupacji niemieckiej.
Napisz komentarz
Komentarze