Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

UWAGA: Ważne zmiany dla pacjentów. Do specjalisty w 30 dni!

W 30 dni do specjalisty od układu krążenia i chorób serca. To główna zaleta jaką ma dawać pacjentom utworzenie Krajowej Sieci Kardiologicznej. Pilotaż programu ministerstwa zdrowia od początku marca działa też w Wielkopolsce, a od początku kwietnia ośrodkiem ll poziomu Krajowej Sieci Kardiologicznej jest Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu. Co to oznacza dla pacjentów?
UWAGA: Ważne zmiany dla pacjentów. Do specjalisty w 30 dni!

Autor: FB/Szpital Kalisz

Polska ma kardiologów specjalistów na najwyższym poziomie- twierdzą specjaliści, ale w leczeniu chorób serca i układu krążenia najważniejszy jest czas w jakim to leczenie zostanie podjęte. I tu najważniejsza informacja: 

- Krajowa Sieć Kardiologiczna przyspiesza drogę pacjenta od wykrycia choroby do wdrożenia skutecznej terapii. Pacjenci maksymalnie w ciągu 30 dni trafiają do specjalisty, aby rozpocząć leczenie najlepszymi metodami w ośrodku specjalistycznym. – informuje ministerstwo zdrowia.

Choroby układu krążenia są pierwszą przyczyną zgonów Polaków. A właśnie to szybka diagnoza i odpowiednie leczenie przedłuża życie pacjenta i zapewnia dobry komfort funkcjonowania. 

 -  Dlatego  rozszerzamy program Krajowej Sieci Kardiologicznej. W sześciu nowych województwach obejmie on ponad 124,7 tys. osób, zaś liczba pacjentów z województwa mazowieckiego zwiększy się do blisko 35 tys. Naszym celem jest zagwarantowanie obywatelom jak najszerszego dostępu do specjalistów i przyspieszenie wdrożenia specjalistycznych terapii - wyjaśnia minister zdrowia Adam Niedzielski.

W Wielkopolsce ośrodkiem II poziomu Krajowej Sieci Kardiologicznej od 1 kwietnia został kaliski „Okrąglak”. 

- Dotyczy do zarówno oddziału kardiologicznego, jak i naszej poradni kardiologicznej. Tym samym zyskaliśmy możliwość wykonywania w sposób nielimitowany i nieograniczony kontraktem z NFZ szeregu zaawansowanych i drogich procedur medycznych. Chodzi o procedury stosowane w leczeniu niewydolności serca, zaburzeń rytmu serca, leczeniu wad zastawkowych oraz nadciśnienia tętniczego. Umożliwia to naszemu szpitalowi wykonywanie dużo większej liczby zabiegów ablacji, implantacji stymulatorów, kardiowerterów, układów resynchronizujących i jest szansą na udzielenie pomocy dużo większej liczbie chorych w zdecydowanie krótszym czasie. – informuje dr n. med. Radosław Kołaciński, dyrektor Zespolonego Szpitala Wojewódzkiego w Kaliszu.

Jak to ma działać? Zasoby polskiej opieki medycznej są ograniczone. Sam fakt wprowadzenia KSK nie wpłynie np. na liczbę dostępnych specjalistów i sprzętu. Ma to jednak zoptymalizować te zasoby, które już są w systemie. 

- W ramach sieci lekarz POZ, lekarz rodzinny podejrzewając chorobę układu krążenia może szybko skonsultować pacjenta, wysłać go na diagnostykę. Po zakończeniu leczenia pacjent powinien wrócić  pod stałą opiekę lekarza rodzinnego. Mamy tu nowe umiejscowienie specjalisty kardiologa w systemie - musi być konsultantem, a nie sprawować stałą opiekę nad stabilnym pacjentem. Chcemy szerzej wykorzystać poradnie, ambulatoria, poradnie specjalistyczne kardiologiczne - zwłaszcza przyszpitalne, bo dysponują w zasadzie tym samym sprzętem, co szpitale. Można lepiej ten sprzęt wykorzystać, leczyć taniej, szybciej – parę prostych zmian może radykalnie poprawić leczenie kardiologiczne – mówi prof. Tomasz Hryniewiecki, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii. 

System ma działać analogicznie do wprowadzanej  właśnie Krajowej Sieci Onkologicznej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
wer 04.04.2023 18:10
Ha Ha prymaaprilis był 1 a nie 4 kaliscy lekarze.

Kaliszanin kks góra 04.04.2023 17:28
Haha już to widzę jak lekarze rodzinni wysyłają pacjentów do kardiologa haha Prędzej nic Panu nie jest nie widzę takiej potrzeby się usłyszy.prosze iść prywatnie. Tak wyglądają realia....ciezko się lekarza doprosić o zwykle badania kontrolne krwi moczu.a co dopiero o kardiologa haha

Patriota 04.04.2023 16:52
Ja tu widze jawne stanowisko po znajomosci

Pacjent 04.04.2023 14:39
A jaka ma specjalizacje pan Kołaciński skoro jest tytułowany dr n medycznych panie dziennikarzu?

Ola 04.04.2023 16:51
Pan kolacinski ma specjializacjie technik mechanik lub technik elekromechanik gdyz klasa byla o dwoch kierunkach nie przypominam sobie zeby ktos go tam nazywal dr.

Ola 04.04.2023 16:51
Pan kolacinski ma specjializacjie technik mechanik lub technik elekromechanik gdyz klasa byla o dwoch kierunkach nie przypominam sobie zeby ktos go tam nazywal dr.

Ola 04.04.2023 16:51
Pan kolacinski ma specjializacjie technik mechanik lub technik elekromechanik gdyz klasa byla o dwoch kierunkach nie przypominam sobie zeby ktos go tam nazywal dr.

As 04.04.2023 12:14
Ta, 30 dni. Szpital i poradnia z gumy nie są, żeby dojść do takiego terminu to chyba by musieli pracować 24/dobę, 7 dni w tygodniu

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 14°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama