Jest to bez wątpienia jeden z największych fenomenów kulturowo – przyrodniczych w Polsce. Z pozoru wydają się pagórkami, które dobrze wpisują się w krajobraz tamtejszego lasu. Są jednak o wiele starsze od wszystkiego, co je otacza. Pamiętają jeszcze pradawną puszczę, po której nie ma dziś śladu, a one trwają tu od tysiącleci. I nie są wytworem natury a dziełem rąk pierwotnego człowieka.
Grobowce mają formę długich, trapezowatych w rzucie poziomym, ziemnych nasypów, szerokich od 6,5 do 10 m w części czołowej i wysokich na ponad 2 m. Nasypy ziemne obstawione są od czoła i po bokach dużymi głazami polnymi, których dłuższa średnica wynosi do 1,5 m. Grzbiet stopniowo, na zróżnicowanych kolejnych grobowcach obniża się do poziomu gruntu – od płn.-zach – opisuje znalezisko Nadleśnictwo Koło.


.jpg)
Twórcy grobów z epoki kamienia prawdopodobnie wierzyli, że tak monumentalne budowle zapewnią im nieśmiertelność. Częściowo mieli rację, bo te piramidy uchroniły ich doczesne szczątki przed zupełnym zatarciem z historii. W grobowcach do dziś zachowały się bowiem szczątki ludzkie.
Nakład pracy oraz wysiłek potrzebny do wzniesienia grobowca musiał być ogromny i wymagał bardzo sprawnej organizacji. Całkiem możliwe, że wykorzystywano siłę pociągową zwierząt. Widoczna jest też nadzwyczajna troska konstruktorów o trwałość budowli, mającej, z założenia, oprzeć się niszczącej sile czasu. Dzięki temu grobowce kujawskie dotrwały do dnia dzisiejszego i są świadectwem fascynujących dokonań cywilizacji z epoki kamiennej – opisuje budowle Nadleśnictwo Koło.
Na terenie Nadleśnictwa Koło znajduje się 6 takich grobowców. Pięć z nich w miejscowości Wietrzychowice (gmina Izbica Kujawska) , jeden przy samej siedzibie nadleśnictwa w Gaju Stolarskim . W sąsiedztwie Parku Kulturowego i częściowo na jego terenie udostępniona jest do zwiedzania ścieżka przyrodniczo-archeologiczna „Wietrzychowice”.
.jpg)
.jpg)
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Napisz komentarz
Komentarze