Wydajność elektrowni atomowej w Pątnowie/ Koninie w Wielkopolsce będzie ogromna. Dwa reaktory APR 1400 o łącznej mocy 2800 MW wyprodukują 22 TWh energii, to wystarczy do zapewniania energii elektrycznej prawie dla co dziesiątego gospodarstwa domowego w Polsce.
Na koniec października 2022 podpisano list intencyjny ws. tej inwestycji, a wczoraj doszło do pierwszych konkretów. Założono spółkę, która zajmie się nadzorowaniem budowy.
PGE PAK Energia Jądrowa S.A., zgodnie z założeniami, będzie reprezentować polską stronę we wszystkich etapach projektu, w tym w trakcie realizacji badań lokalizacyjno-środowiskowych, pozyskiwaniu finansowania i przygotowywaniu wspólnie ze stroną koreańską szczegółowego harmonogramu inwestycji, a także w kolejnych etapach uzyskiwania pozwoleń i decyzji administracyjnych. – informuje spółka.

Spółkę powołano do życia wczoraj w towarzystwie m.in. Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych
- Jest to ważny dzień dla Polski, polskiej energetyki, mieszkańców regionu, jak i dla mnie osobiście. Działamy bardzo dynamicznie, a powstanie PGE PAK Energii Jądrowej jest tego najlepszym dowodem. Potrzebujemy czystej i taniej, zeroemisyjnej energii i jesteśmy gotowi do realizacji budowy elektrowni jądrowej wraz z naszymi partnerami koreańskimi – powiedział Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz i Przewodniczący Rady Nadzorczej ZE PAK.
Budowa elektrowni atomowej to przełomowy moment dla całego kraju, ale również ukoronowanie zmian technologicznych Wielkopolski wschodniej. Elektrownia konwencjonalna Konin- Pątnów- Adamów jest wygaszana. Jej rolę zastępują elektrownie wiatrowe i farmy fotowoltaiczne na terenach pokopalnianych, a ostatecznym pożegnanie z węglem będzie uruchomienie elektrowni atomowej w tym miejscu. Uruchomienie pierwszego bloku elektrowni jest możliwe już w 2035 roku.
- To jest skok cywilizacyjny dla Wielkopolski. To gigantyczny impuls i dla życia społecznego, i dla gospodarki i dla samorządów, które wzorowo współpracują z rządem. To są nowe inwestycje i tysiące nowych miejsc pracy. Krótko mówiąc, Konin I Wielkopolska Wschodnia staną się jednym z fundamentalnych centrów rozwojowych polskiej energetyki jądrowej – mówi Zbigniew Hoffmann, były wojewoda wielkopolski, członek rady ministrów.
Elektrownia atomowa ma dać tańszy prąd nie tylko gospodarce, ale również indywidualnym odbiorcom.
Ta inwestycja to nie tylko sprawa bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale i bezpieczeństwa portfela Polaka. Ważne są stabilne dostawy energii czy akceptowalnej cenie, przy jak najmniejszym wpływie na środowisko. Ten aspekt ekonomiczny także ma być zabezpieczony przez elektrownie atomowe, z tego względu, że są to wielkie, drogie inwestycje. One kosztują duże pieniądze, ale kiedy już elektrownia atomowa pracuje, daje ona stałą energię kiedy chcemy, a nie kiedy jest pogoda czy kiedy wieje. Cena energii z elektrowni atomowej jest porównywalna do tej z elektrowni odnawialnych, więc mamy plus obu rozwiązań. Stabilność elektrowni konwencjonalnych jak te na węgiel, i niską cenę energii jak w przypadku OZE – mówił wczoraj w Polsat News Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny biznesalert.pl

Pokopalniany krajobraz Konina zmienia się w nowoczesny i ekologiczny obszar
Budowa elektrowni atomowej i jej późniejasza obsługa stworzy co najmniej 10 tysięcy nowych miejsc pracy. W Pątnowie powstanie wielkie jezioro, które będzie zasobem wody do chłodzenia dwóch atomowych reaktorów. Modernizowana będzie też cała sieć transferu energii z Konina w głąb kraju.
Napisz komentarz
Komentarze