Tzw. wariant nr 9 w dużej części biegnie w obecnym torze kolei PKP. By pociągi szybkiej kolei mogły z większą prędkością niż obecnie wjeżdżać do Kalisza od strony Sieradza, projektant musiał ominąć obecną krzywiznę toru jazdy na osiedlu Piwonice. Nowe tory pobiegną w linii prostej od Winiar do ulicy Torowej. W związku z tym powstaną dwa duże wiadukty, jeden nad Prosną, na tyłach WSK Kalisz, a drugi nad ulicą Częstochowską, po sąsiedzku z cmentarzem.
W związku z tym przy Częstochowskiej do wyburzenia jest duży magazyn Reca Plast, który leży dokładnie na linii nowych torów. Wiadukt nad tą ulicą powstanie między strażnicą PSP a cmentarzem.
Dalej tory biegną polami, a połączą się z obecnym torowiskiem w okolicach ulicy Krzywej i Torowej. Do wyburzenia będzie jeden z magazynów spółdzielni mleczarskiej.
Od ul. Budowlanych do skrzyżowania ul. Wrocławskiej z Zachodnią szybka kolei przebiega obecnym torem, po drodze zatrzymując się na dworcu PKP.
Obecne tor PKP biegnie wzdłuż ulicy Wrocławskiej po jej prawej stronie – patrząc w kierunku centrum Kalisza. Nowa kolej będzie przerzucona na jej lewą stronę. A będzie to przeprowadzone kolejnym dużym wiaduktem nad Wrocławską w okolicy hurtowni Fructon.
Za Fructonem konieczne będzie kilka wyburzeń, dotyczy to prywatnych posesji i przedsiębiorstw.
Szybka kolej pobiegnie nad ulicą Inwestorką i dalej między Boczkowem i Biskupicami przetnie się wiaduktem nad projektowaną obwodnicą Kalisza. W tej okolicy pasażerowie szybkiej kolei z okna pociągu będą mogli obserwować ruch tranzytowy po rozbudowanej DK25, która na tym odcinku będzie obwodnicą miasta.
Wariant W9, który ostatecznie wybraliśmy, jest optymalnym rozwiązaniem dla odcinka między Poznaniem a Sieradzem i powstał w wyniku konsultacji z mieszkańcami i samorządowcami. Oznacza najmniejszą liczbą kolizji z budynkami mieszkalnymi, najmniej ingeruje w obszary cenne przyrodniczo i wypada najkorzystniej pod względem kolizji z ujęciami wody i zabytkami - mówi Radosław Kantak, Członek Zarządu CPK ds. Inwestycji Kolejowych
Dzięki tej inwestycji przejazd pociągiem między Warszawą a Poznaniem potrwa ok. 2 godz. (dzisiaj taka podróż zajmuje ponad 3 godz.). Po uruchomieniu tego odcinka do Kalisza dojedziemy ze stolicy w ok. 1 godz. 25 min (zamiast ok. 3 godz. jak obecnie).
Skrócą się także czasy przejazdu z Poznania: do Kalisza do ok. 35 min (dziś ok. 1,5 godz.) i do Łodzi do ok. 1 godz. 10 min (teraz ok. 3 godz.). Do CPK pasażerowie dojadą z Poznania w ok. 1 godz. i 40 min.
Dla wszystkich badanych przebiegów wykonawca studium przeprowadził konsultacje z samorządowcami i mieszkańcami 21 gmin, przez które przebiegały analizowane warianty. Spółka CPK zorganizowała w tym celu w sumie 107 spotkań i otrzymała ponad 16 tys. uwag i opinii, w tym blisko 3 tys. ankiet. W ramach konsultacji odbyło się również 29 spotkań z podmiotami branżowymi, np. spółkami: PKP Polskie Linie Kolejowe i Aquanet Poznań oraz Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad i Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków. W spotkaniach wzięło udział w sumie blisko 6,5 tys. osób.
Zgodnie z oczekiwaniami znacznej części mieszkańców, przedstawiony wariant zakłada zatrzymywanie się pociągów w centrum Kalisza, a także budowę nowej stacji Nowe Miasto nad Wartą. Zaproponowany przebieg pozwoli uniknąć kolizji w gminach Błaszki i Środa Wielkopolska. Linia KDP będzie dostosowana do potrzeb ruchu regionalnego poprzez zapewnienie łączników z istniejącą infrastrukturą. Z nowej linii CPK da się zjechać na istniejące stacje w Jarocinie, Środzie Wielkopolskiej i Ostrowie Wielkopolskim.
Napisz komentarz
Komentarze