Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

90- latek spowodował wypadek. UE ograniczy seniorom prawo jazdy?

Czy prawo jazdy powinno obowiązywać dożywotnio i bezwarunkowo? Takie pytania wracają szczególnie wtedy gdy ponownie sprawcą wypadku jest starsza osoba. Wczoraj w Kaliszu 90 – letni kierowca potrącił dwóch nastolatków. Piesi nie odnieśli poważnych obrażeń, ale czy kierowca w tym wieku jest bezpiecznym użytkownikiem dróg?

Autor: pexels.com

Koordynacja motoryczna, wzrok, spostrzegawczość pogarszają się wraz z wiekiem – to naturalny proces, ale dotychczasowe polskie prawo drogowe nie uwzględnia tych zmian w życiu człowieka. Jeśli ktoś zrobił prawo jazdy 50 lat temu, nadal może kierować pojazdami. Tak jak 90 – letni kierowca jaguara, który wczoraj na przejściu dla pieszych przy ul. Kościuszki potrącił dwóch chłopców.

Nie ma tutaj reguły, że młodsi kierowcy jeżdżą lepiej niż ich starsi koledzy. Bywa zazwyczaj tak, że młodzi jeżdżą bardziej agresywnie i ponosi ich brawura. Starszych natomiast może gubić rutyna i naturalne pogorszenie koordynacji motorycznej, której nikt u takiego kierowcy nie weryfikuje wraz z biegiem lat.

Prawo jazdy ograniczone czasowo

To ma się zmienić. Unia Europejska przygotowuje przepisy, według których kierowcy powyżej 70 roku życia co pięć lat będą musieli poddać się testowi swojej zdolności do prowadzenia pojazdów. Nie tylko oni. Po wejściu w życie unijnych przepisów prawo jazdy ma mieć okres ważności 15 lat, a jeśli takie prawo zyska senior, jego ważność to 5 lat.

Nowe regulacje odnośnie seniorów za kierownicą są coraz częściej postulowane w całej Europie, wraz ze starzeniem się społeczeństwa, liczba kierowców w wieku senioralnym rośnie. 

O tym, w jakim stopniu będzie sprawdza zdolność, będą nadal decydować państwa członkowskie. Zgodnie z projektem, jeśli „w trakcie załatwiania formalności” okaże się, że wnioskodawca nie spełnia (już) standardów medycznych, wówczas będzie można zarządzić badanie lekarskie. To, czy badania będą obowiązkowe, będzie zależeć od decyzji poszczególnych krajów członkowskich – informuje portal polskiobserwator.de.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

* Podpis 31.05.2023 13:08
Nastolatkowie gapią się w telefony i jak święte krowy w Indiach włażą pod samochód "BO MOGĄ" zero odpowiedzialności z ich strony - starszy człowiek jest bez szans aby ich chronić - egoistyczne niedorozwinięte LARWY>

Albert 31.05.2023 08:34
W mieście seniorzy mogą poruszać się komunikacją miejską. A co z osobami, które mieszkają na wsiach gdzie za chwilę nie będzie żadnego autobusu? Jak mają się dostać po podstawowe zakupy czy do lekarza kiedy dzieci do wieczora są w pracy?

abc 31.05.2023 08:29
UE nie ograniczy posiadania prawa jazdy przez seniorów. Jedynie chce wprowadzić dla nich badania.

Oburzony 2 31.05.2023 07:46
POPIERAM Pana Oburzonego , 60-90 lat = ilosc kolizji 18 -30 lat = ilosc kolizji jestem ciekaw statystyki

życie 31.05.2023 09:27
Ciekawe jak to wygląda procentowo tzn. ile osób posiada prawo jazdy i z niego korzysta w przedziałach wiekowych , które zaproponowałeś . No i dlaczego jeden przedział wiekowy to 30 lat a drugi tylko 12 ?

życie 31.05.2023 09:27
Ciekawe jak to wygląda procentowo tzn. ile osób posiada prawo jazdy i z niego korzysta w przedziałach wiekowych , które zaproponowałeś . No i dlaczego jeden przedział wiekowy to 30 lat a drugi tylko 12 ?

Oburzony 31.05.2023 09:50
Sprawcami wypadków dużo częściej są mężczyźni – w 2022 roku spowodowali oni 73% wypadków. Jeśli chodzi o wiek sprawców, najwięcej wypadków powodują kierowcy w wieku 25 – 39, ale wynika to również z faktu, że kierowców w tym wieku jest w Polsce bardzo dużo.

Oburzony 31.05.2023 07:41
Dlaczego jest nagonka na seniorow za kierownica z tego co piszecie to 98%wypadkow o ktorych piszecie sprawcami byly osoby młode a seniorzy mają mieć zabierane prawa jazdy.

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 3°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama