Anatol Diaczyński to potomek polskich zesłańców, repatriant z Kazachstanu. Od 1995 roku mieszka w Polsce, w Stalowej Woli. Członek Związku Literatów Polskich z oddziałem Rzeszowie. Ukończył studia w Literackim Instytucie im. Gorkiego w Moskwie. Pierwsze prace publikował w radzieckich gazetach. W swych książkach pisze o trudnym życiu kazachstańskich Polaków, o przeżyciach kazachstańskiej Polonii, opisuje też tragiczną historię własnej rodziny i tysięcy Polaków wywiezionych w latach 30. XX wieku na dzikie stepy Kazachstanu, ich dążenie do utrzymania polskości i wiary katolickiej, a po odzyskaniu przez Kazachstan niepodległości ich chęć powrotu do ojczyzny. Jest pierwszym z kazachskich Polaków, którzy podjęli się opisania tego trudnego tematu. Opublikował kilkanaście książek w językach polskim i rosyjskim. Spotkanie z nim odbędzie się 21 kwietnia o 17:30 w siedzibie Biblioteki Głównej przy ul. Legionów 66.
Dzień później w tym samym miejscu z czytelnikami spotka się Kira Gałczyńska, córka Konstantego Ildefonsa i Natalii Gałczyńskich. Absolwentka filologii rosyjskiej Uniwersytetu Warszawskiego, członkini Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, twórczyni i kustosz muzeum imienia K.I. Gałczyńskiego w Praniu, po śmierci matki redaktorka i edytorka większości dzieł ojca.
Matka Kiry Gałczyńskiej pochodziła z Kalisza. Tutaj się urodziła i spędziła młodość. Swoją matkę Kira Gałczyńska opisała w książce „Srebrna Natalia”, która swoją premierę w Kaliszu miała w roku 2006. W tym samym roku pisarka odwiedziła rodzinne miasto matki. Do Kalisza Kira Gałczyńska wróciła po kilku latach – w 2013 roku. Była wtedy gościem honorowym literackiej gry miejskiej „Kaliszanie piszący” poświęconej Natalii Gałczyńskiej. Także wtedy otrzymała nadany przez Prezydenta Miasta tytuł Honorowego Przyjaciela Miasta Kalisza.
W 2015 roku Kira Gałczyńska powraca do Kalisza z nowym wydaniem wspomnień o matce, nowymi przemyśleniami i refleksjami. Na to wydarzenie kaliska MBP zaprasza razem ze Stowarzyszeniem im. Haliny Sutarzewicz. Spotkanie poprowadzi Maciej Stadtműller, fragmenty książki przeczytają: Mirosława Sapa i Jacek Mrówczyński. Spotkanie odbędzie się 22 kwietnia, także w siedzibie Biblioteki Głównej przy ul. Legionów 66. Początek o 17:00.
MZ, fot. Urząd Miasta w Kaliszu, materiały organizatorów
Napisz komentarz
Komentarze