Spacer rozpoczął się przy ul. 3 Maja, a zakończył na cmentarzu żołnierzy radzieckich. O przebiegu II wojny światowej w Kaliszu opowiadał prowadzący tradycyjnie imprezę dr Piotr Sobolewski. - Było więc o pierwszych dniach okupacji, o sytuacji ludności polskiej i wywózkach tejże, o tragicznym losie kaliskich Żydów, o zasypaniu kanału Babinki, o kaliskich harcerzach, o ruchu oporu i o słynnym kaliskim procesie AK-owców, w tym Niemców-antyfaszystów, w grudniu1944 r. Spoglądając na byłą siedzibę Gestapo, nie sposób było nie wspomnieć o martylologii Polaków w czasie II wojny. Wreszcie przy cmentarzu czerwonoarmistów popłynęła opowieść o ich roli w wygnaniu z Kalisza Niemców w styczniu 1945 r. ale i o dalszych, nie zawsze chwalebnych, poczynaniach pozostałych w Kaliszy Rosjan – mówi Piotr Sobolewski.
W wycieczce wziął udział Arkadiusz Pacholski, autor powieści „Niemra”, której akcja rozgrywa się w okupacyjnym Kaliszu. Pisarz prowadził przez pewien czas kaliszobrańców śladem tytułowej bohaterki, przywołując kilka scen z powieści.
Impreza zorganizowana została jak zwykle przez przewodników z koła PTTK w Kaliszu przy współpracy z kaliski oddziałem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami przy finansowym wsparciu Miasta Kalisza.
RED, fot. Marek Bergman
Napisz komentarz
Komentarze