Szkoła Podstawowa nr 13 w Kaliszu, która mieści się przy ulicy Kordeckiego 34 ma swojego patrona. W lutym decyzją rady Miasta Kalisza, ustanowiono, że szkoła będzie nosić imię Władysława Kościelniaka. Wczoraj, 8 grudnia odbyła się uroczystość nadania sztandaru i imienia placówce.
- Nowy patron Trzynastki to człowiek wielu pasji, ale największą był dla niego zawsze Kalisz. Dzięki pracy W. Kościelniaka mogliśmy po II wojnie światowej zbudować silne miasto, świadome swojej tożsamości. Całe lata pielęgnował i dokumentował dzieje Kalisza. Odcisnął w przestrzeni miasta trwały ślad. Obecnym i przyszłym uczniom Trzynastki życzę, byście cenili i kochali nasze miasto jak pan Władysław! - napisał Krystian Kinastowski - Prezydent Kalisza na swojej stronie na Facebooku
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, radni Miasta Kalisza oraz delegacje z innych kaliskich placówek. Na wydarzenie przybyła rodzina Kościelniaków, w tym Cyprian Kościelniak - syn patrona szkoły.
Przypomnijmy, że rok 2023 w Kaliszu jest Rokiem Braci Kościelniaków: Tadeusza, Mieczysława i Władysława.
Władysław Kościelniak to absolwent Szkoły Handlowej w Kaliszu. Brał udział w bitwie nad Bzurą i obronie Warszawy. Po wojnie ukończył Wyższą Szkołę Handlu Morskiego w Gdyni i rozpoczął studia w Wyższej Szkole Nauk Administracyjnych w Łodzi. Uczelnię rzucił po roku i całkowicie poświęcił się sztuce. Podobną drogę wybrali jego starsi, nieżyjący już, bracia Tadeusz i Mieczysław tworząc w ten sposób niezwykły artystyczny klan.
21 września Władysław Kościelniak skończył 99 lat. Od lat w dniu urodzin z życzeniami w imieniu wszystkich kaliszan spieszyły do niego władze miasta. Tym razem po raz pierwszy nie był w stanie ich przyjąć, a honory domu pełniła żona Janina. W tym roku państwo Kościelniakowie obchodzili niezwykły jubileusz - 70. rocznicę ślubu.
W uznaniu zasług dla popularyzowania historii Kalisza, ogromny wkład w działalność publiczną i dziennikarską dokumentujący historię regionu kaliskiego i wzbogacający kulturę polską Rada Miejska przyznała Władysławowi Kościelniakowi najwyższe wyróżnienie – tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kalisza, a także Honorowy Przyjaciel Miasta Kalisza. Na wniosek władz Kalisza Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nadał mu odznaczenie „Zasłużony dla kultury polskiej".
Napisz komentarz
Komentarze