Prace trwają. Zakład Medycyny Nuklearnej będzie częścią działającego już blisko 10 lat Ośrodka Radioterapii przy ul. Kaszubskiej – filii Wielkopolskiego Centrum Onkologii. To niezwykle ważny krok w rozwoju kaliskiej radioterapii.
Dzięki temu Zakładowi staniemy się właściwie pełnoprofilowym ośrodkiem diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Ten Zakład będzie nam służył do znajdywania zmian przerzutowych w kościach, będzie tam aparat do scyntygrafii i drugi aparat to będzie Pozytonowa Tomografia Emisyjna, czyli PET. Wyjątkowe urządzenie, które jest bardzo czułe w znajdowaniu rozsianej choroby nowotworowej – mówi nam dr hab. n. med. Dariusz Kowalczyk Kierownik Ośrodka Radioterapii w Kaliszu.
Rozdzielczość aparatów PET wynosi obecnie około 3-4 mm. Innowacyjność tej metody polega na tym, że jednocześnie daje możliwość przebadania całego organizmu – od stóp do głów.
W Kaliszu jak dotąd takiego aparatu nie ma, i by wykonać PET trzeba jechać do dużych miast: Łodzi, Poznania czy Wrocławia. A to dla wielu jest spore obciążenie.
Im bliżej, tym lepiej. Również z medycznego punktu widzenia.
Środki, które stosujemy: radiofarmaceutyki mają bardzo krótki termin przydatności do użycia, liczone w godzinach albo nawet wręcz w minutach. W momencie kiedy pacjent mógłby się spóźnić na takie badanie, niestety często taki preparat jest już bezużyteczny i pacjent musi oczekiwać na kolejny termin badania. W momencie kiedy badanie jest bardzo blisko jego miejsca zamieszkana, to ryzyko, że pacjent spóźni się w znaczący sposób, mocno maleje – dodaje prof. Dariusz Kowalczyk.
Generalnym wykonawcą zadania jest spółka Health Technologies, a za prace budowlane odpowiada kaliska Grupa Antczak. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Zakład Medycyny Nuklearnej zostanie uruchomiony w ciągu roku, jeszcze w 2024.
Napisz komentarz
Komentarze