- To w sumie ok. 37,5 mln złotych – poinformował Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i dodał: - Rozwój ośrodków zamiejscowych Wielkopolskiego Centrum Onkologii jest wpisany w przyjętą wiele lat temu strategię rozwoju dostępu do leczenia dla pacjentów w całym województwie. Wysoki standard pod względem infrastruktury oraz dostępnych terapii jest elementem zapewniania pacjentom jakościowego i kompleksowego leczenia. Metropolia kalisko – ostrowska zamieszkana przez około 300 tysięcy mieszkańców otrzymuje dostęp do nowoczesnej diagnostyki chorób. Wojewódzka strategia polityki zdrowotnej realizuje także potrzebę rozwoju dostępu do leczenia ambulatoryjnego w Wielkopolsce.
Uruchomienie Pracowni ma ogromne znaczenie dla pacjentów w regionie. Bliskość nowoczesnych metod diagnostyki i terapii ma kluczowe znaczenie dla efektywnego leczenia chorób nowotworowych oraz komfortu i jakości życia pacjentów zmagających się z tą chorobą. To także szansa na skrócenie czasu oczekiwania na badania diagnostyczne.
- Medycyna nuklearna nie była obecna w tej części województwa, co oznaczało, że pacjenci musieli na leczenie udawać się do Poznania. Otwierając pracownię Medycyny Nuklearnej w Kaliszu realizujemy swoją misję likwidacji białej plamy na mapie województwa, zwiększając dostęp dla mieszkańców do diagnostyki na wysokim poziomie – powiedział prof. dr hab. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii.
Ośrodek Radioterapii w Kaliszu cały czas rozszerza swoją ofertę terapeutyczną i diagnostyczną. Placówka nie odbiega od najlepszych ośrodków na świecie pod względem wyposażenia oraz kadry medycznej.
- Pracownia Medycyny Nuklearnej, która będzie wyposażona w urządzenie do badań scyntygraficznych oraz aparat PET-CT pozwoli na przyśpieszenie procesu diagnostyki i skróci drogę pacjenta do przeprowadzenia wysokospecjalistycznej diagnostycznych. Pacjenci onkologiczni muszą mieć zapewnione leczenie jak najbliżej miejsca zamieszkania, aby nie generować im dodatkowych wyzwań logistycznych. Nasza pracownia będzie służyła całemu regionowi - podkreślił prof. UK dr hab. Dariusz Kowalczyk, Kierownik Zakładu Radioterapii III (Kalisz).
Uczestnicy konferencji mieli możliwość zobaczenia część nowej Pracowni Medycyny Nuklearnej w Kaliszu. Z nowej pracowni cieszą się organizacje pacjentów, m.in. kaliskie „Amazonki”.
W ciągu ostatnich lat dokonał się ogromny postęp technologiczny w zakresie leczenia i diagnostyki chorób nowotworowych. Celem działań Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz marszałkowskiego WCO oraz jest, aby wysokospecjalistyczne metody leczenia były dostępne jak najbliżej miejsca zamieszkania. Ośrodek Radioterapii w Kaliszu [Zakład Radioterapii III] jest filią Wielkopolskiego Centrum Onkologii, działającą od 2014 roku. W tym roku obchodzi 10-lecie swojej działalności. Na początku działalności udzielano świadczenia w ramach Poradni Onkologicznej, a następnie w zakresie radioterapii onkologicznej i chemioterapii w trybie ambulatoryjnym. W Ośrodku leczone są prawie wszystkie nowotwory i tylko w nielicznych przypadkach pacjenci są kierowani do Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. W celu ułatwienia dostępu do diagnostyki chorób nowotworowych, w październiku 2017 roku uruchomiona została w Kaliszu pracownia badań mammograficznych do celów diagnostyczno-screeningowych. Od 2023 roku w Ośrodku wykonywana jest także biopsja pod kontrolą USG oraz tomografią diagnostyczną.
Napisz komentarz
Komentarze