Organizatorami wydarzenia byli Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, Biskup Kaliski Damian Bryl, Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego Jarosław Maciejewski oraz Burmistrz Stawiszyna Grzegorz Kaczmarek. Jak co roku pielgrzymkę rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Sanktuarium Świętego Józefa, w Kaliszu w intencji sołtysów z Wielkopolski i Diecezji Kaliskiej. Po mszy uczestnicy złożyli kwiaty przy pomniku św. Jana Pawła II.
Następnie uroczystości przeniosły się do hali widowiskowo-sportowej przy Szkole Podstawowej w Stawiszynie, gdzie przybyłych sołtysów powitał występ lokalnej grupy muzycznej „Stawiszynianki”.
Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski podkreśl że praca sołtysa nieodłącznie związana jest z współpracą z mieszkańcami, słuchaniem ich potrzeb oraz aktywizowaniem do wspólnego udziału w życiu lokalnej społeczności. Obowiązki oraz reprezentowanie spraw mieszkańców to tylko część ich służby na rzecz dobra i rozwoju swojej małej ojczyzny. Funkcja sołtysów to przede wszystkim kredyt zaufania mieszkańców do przewodniczenia im oraz czynieniu z swoich miejscowości miejsc przyjaznych dla wszystkich jej mieszkańców.
Pielgrzymka sołtysów była także okazją do wyróżnienia odznaką honorową „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” 74 sołtysów, którzy aktywną i wyróżniającą się działalnością obywatelską oraz realizacją zadań na rzecz społecznego, kulturalnego i gospodarczego rozwoju województwa wielkopolskiego wspierają funkcjonowanie swoich miejscowości i jej mieszkańców. W imieniu Samorządu Województwa Wielkopolskiego wręczyli je Krzysztof Grabowski - Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Andrzej Pichet Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.
Spotkanie sołtysów, które odbywa się już po raz ósmy w Kaliszu i Stawiszynie, i uczestniczą w nim przedstawiciele lokalnych społeczności mogą wspólnie się spotkać i podsumować swoją prace na rzecz mieszkańców. Ponadto odbywające się rozstrzygnięcie konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa” jest doskonałą okazją do promocji wspólnego wysiłku, integracji i wzięcia odpowiedzialności za zmiany w swoich sołectwach, które służą wszystkim mieszkańcom i mogą być chlubą lokalnej społeczności. – dodaje Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu Szymon Wdowczyk
Ważnym punktem wydarzenia było rozstrzygniecie etapu wojewódzkiego konkursu „Fundusz Sołecki – najlepsza inicjatywa”. Zwyciężyło sołectwo Brenno, z gminy Wijewo, w powiecie leszczyńskim projektem „Zagospodarowanie przestrzeni publicznej nad Jeziorem Breńskim poprzez przebudowę ciągu komunikacyjnego na odcinek toru rolkowego wraz z elementami małej architektury” (nagroda 7 tys. zł) i awansowało do etapu krajowego konkursu. Drugie miejsce zajęło sołectwo Łuszkowo, z gminy Krzywiń, w powiecie kościańskim za realizację projektu pn. „Międzypokoleniowa altana spotkań mieszkańców Łuszkowa” (nagroda 5 tys. zł). Natomiast trzecie miejsce przypadło dla sołectwa Szalonka, z gminy Łęka Opatowska, w powiecie kępińskim za realizację projektu pn. „Remont i modernizacja Sali OSP w Szalonce wraz z zapleczem kuchennym” (nagroda 3 tys. zł). Poziom zgłoszonych projektów konkursowych był bardzo wysoki, dlatego też wręczono także 14 wyróżnień.
Nagrody w imieniu organizatorów wręczyli Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego Jarosław Maciejewski, Robert Galęba Prezes Wojewódzkiego Stowarzyszenia Sołtysów oraz Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Szymon Wdowczyk.
Uroczystość urozmaici także występy artystyczne Dzieci z Zespołu Wokalnego „Talizman” z Domu Kultury w Zbiersku oraz zespołu „Swojski Kwartet”.
Napisz komentarz
Komentarze