Nasz wniosek o dofinansowanie wykonania odwiertu potwierdzającego istnienie złóż gorących wód zatwierdzony przez NFOŚiGW. Teraz tylko formalne potwierdzenie tej decyzji przez Paulinę Hennig-Kloskę, minister Klimatu i Środowiska. Następnie rozpoczynamy realizację projektu, dzięki któremu obniżymy kaliszanom rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę – poinformował wczoraj prezydent Krystian Kinastowski.
O tym, że Kalisz leży na szerokim pasie złoża wody geotermalnej, który rozciąga się od północnego – zachodu po centrum Polski mówiło się od dawna. To te same złoża, które zasilają Geotermię Uniejów czy nowsze odwierty w Poddębicach czy Kole. Analiza map geologicznych nie da jednak pewności, trzeba konkretnych prac głębinowych.
Od kilku dekad w Kaliszu tylko o tym dyskutowano. My to dokładnie zbadamy. W tym miejscu, w przyszłym roku rozpoczniemy wiercenie pionowego otworu na głębokość 1700 metrów. Dowiercimy się do gorących złóż wód z okresu jury dolnej i triasu – zapowiada w opublikowanym dziś filmie prezydent Kalisza.
Krystian Kinastowski powołuje się na przykład Uniejowa. Ponad 20 lat temu nikt nie wierzył, że to miasteczko może tak się zmienić dzięki odwiertowi geotermalnemu. Tam gdzie kiedyś były dzikie rozlewiska Warty i rolnicze pastwiska, dziś jest jeden z najsłynniejszych aquaparków w Polsce, budują się hotele, uzdrowiska, rozwija się mieszkalnictwo. Ale energia geotermalna to coś więcej niż kojące, lecznicze kąpiele.
To przede wszystkim tania i czysta energia do wykorzystania również w naszych domach. Tak jest w Uniejowie i tak może być w Kaliszu. Będzie to impuls do rozwoju mieszkalnictwa, gospodarki, rekreacji i turystyki. To także VII filar mojego programu #KaliszPrzyspieszenie - zapowiada Kinastowski.
Miejska energia geotermalna to również bezpieczeństwo energetyczne miasta i niezależność od dostaw i cen dyktowanych przez państwowych gigantów.
Kaliski odwiert geotermalny powstanie w sąsiedztwie Aquaparku. Prace te mają by przeprowadzone w latach 2024- 2025.
Podobnych inwestycji w kraju powstaje coraz więcej. Ostatnio do złóż wód geotermalnych dowiercono się w Wołominie. Tamtejszy samorząd przygotowuje się więc do kolejnego etapu.
Miasto planuje budowę kompleksu basenów termalnych i właśnie przedstawiło jego wstępną koncepcję. Zakłada ona, że kompleks będzie składał się z „rozbudowanej pływalni, strefy wellness, basenów odkrytych i zjeżdżalni wodnych. Oprócz tego mają tam powstać m.in.: korty tenisowe, kręgielnia, restauracja, boisko kryte, pełnowymiarowa hala sportowa, plac zabaw, a nawet hotel. – informuje portalsamorzadowy.pl
Odwiert geotermalny w Wołominie
Napisz komentarz
Komentarze