Choć pierwsza Sesja Rady Miasta nowej kadencji odbędzie się dopiero w maju, to nowo wybrani radni KO już informują o dwóch ważnych dla nich inicjatywach.
Pierwsza to niezmiennie wsparcie dla par chcących skorzystać z procedury in vitro. Rządowy program rusza już 1 czerwca. Radny Marcin Małecki już w kampanii proponował, by kaliskie pary, które zakwalifikują się do ogólnopolskiego programu, mogły liczyć na dodatkowe wsparcie samorządu.
Na pierwszej majowej sesji w ramach wolnych środków chcielibyśmy przegłosować wprowadzenie bonu transportowego - 1500 zł dla tych par, które zakwalifikują się do programu rządowego. Będą to pieniądze przeznaczone na wszystkie około zabiegowe badania, których niestety nie można wykonać jeszcze w Kaliszu, na paliwo, na hotele – mówił radny KO Marcin Małecki.
Radny szacuje, że z takiego rozwiązania mogłoby skorzystać kilkadziesiąt par.
Druga inicjatywa to wsparcie kierunku lekarskiego uruchomionego jesienią na Uniwersytecie Kaliskim.
Nasz Zakład Patomorfologii został udostępniony na cele dydaktyczne i w tym miejscu, w oparciu o porozumienie powstał Zakład Anatomii Prawidłowej Uniwersytetu Kaliskiego. Oprócz tego powstaje Zakład Patomorfologii Uniwersytetu Kaliskiego, jak również nasza sala audiowizualna została przekształcona na potrzeby auli dydaktycznej Uniwersytetu Kaliskiego – wymieniał Radosław Kołaciński, radni KO, dyrektor kaliskiego szpitala.
W środę do Kalisza przyjadą specjaliści z Państwowej Komisji Akredytacyjnej, którzy będą sprawdzać sposób prowadzenia zajęć, kadrę i zaplecze kierunku lekarskiego. Od ich opinii zależy dalsze funkcjonowanie medycyny w Kaliszu.
Kolejnym krokiem wsparcia kierunku lekarskiego będzie przekształcenie poszczególnych oddziałów szpitala na kliniki, które będą stanowić bazę dydaktyczną na kierunku lekarskiego.
Podczas konferencji kolejny raz padły pytania o ewentualną koalicję z prezydentem Kinastowskim. Przypomnijmy prezydencki Klub Koalicji Kaliskiej ma 7 radnych, KO - 8, PiS - 6, a Trzecia Droga - 2.
Nowa kadencja – nowe rozmowy – powiedział poseł Mariusz Witczak. Krystian Kinastowski wygrał wybory prezydenckie, myśmy w sposób imponujący wygrali je do Rady Miasta. Nie zamykamy się na rozmowy. Jesteśmy po wstępnych kontaktach.
Konkretne rozmowy przed nimi, a jak zaznaczył Witczak – nie będzie się w tej sprawie komunikować przez media. Jak wspominał poseł - 5 lat temu również do takich rozmów doszło, ale wówczas zakończyły się one fiaskiem.
Dla nas takim podstawowym kryterium to są rzeczy, które trzeba będzie w Kaliszu zrealizować, które są w ramach naszych postulatów. Wiele naszych postulatów jest też zbieżnych. Powiedzmy sobie też uczciwie, że wiele Komitetów podnosiło w tej kampanii podobne kwestie – mówił Mariusz Witczak.
Poseł zaznaczył też, że dla KO liczy się interes miasta, ale zbudowany na przejrzystych zasadach, sugerując, że nie interesuje ich tzw. cicha koalicja.
Mariusz Witczak podczas konferencji poinformował również, że został szefem specjalnej podkomisji w Sejmie zajmującej się reformą Kodeksu Wyborczego.
W imieniu klubu przygotowałem pierwszy projekt ustawy nowelizującej Kodeks Wyborczy. Ten projekt w ubiegłym tygodniu został skierowany przez Marszałka Szymona Hołownię do pierwszego czytania. Niebawem będzie przedmiotem prac Sejmu. Pierwsze czytanie odbędzie się na posiedzeniu plenarnym - relacjonował poseł Witczak.
Chodzi o wprowadzenie pakietu głosowania korespondencyjnego, a także rozpoczęcia prac nad koncepcją głosowania przez internet. Takie rozwiązanie działa np. w Estonii, gdzie głosować można przez aplikację.
Napisz komentarz
Komentarze