Szkoła zaufania- to hasło 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Ranking publikowany był przez aktywistów LGBTQ+ już od kilku lat, ale w tym roku po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w ministerstwie edukacji narodowej.
Cieszę się, że akcja wreszcie ma należny patronat Ministra Edukacji. Bardzo dziękuję, że mogę dziś w tym wydarzeniu uczestniczyć. Szkoła jest dla wszystkich. Dotrzymujemy słowa o budowaniu otwartej, bezpiecznej i przyjaznej szkoły zaufania, w której jest miejsce dla każdego i każdej z nas - mówi Paulina Piechna-Więckiewicz, wiceminister MEN.
Jak informują autorzy rankingu są w szkoły, w których osoby LGBTQ+ mogą czuć się swobodnie i mogą liczyć na pomoc, jeśli doświadczyłyby przemocy czy hejtu, ale jest jeszcze dużo do zrobienia w tej sprawie.
- Naszym hasłem jest Szkoła Zaufania, ponieważ aż 32% osób uczniowskich, które wzięły udział w badaniu, nie mają nawet jednej osoby, na którą mogliby liczyć w szkole. Od wielu lat mamy problem z niską dostępnością opieki psychologicznej. Trudno zaufać komuś, z kim nie mamy okazji się widywać lub rozmawiać. Często sami nie wiemy, że możemy o tę pomoc się zwracać lub poprosić o nią innych uczniów czy rodziców. Dlatego tak ważna jest rola Ministerstwa, w którym jesteśmy, aby to zaufanie odbudować – mówi Aleksandra Stube z Fundacji GrowSPACE.
Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ dotarł do ponad 2000 szkół. W krajowym zestawieniu pierwsze miejsce zajęło 1 Społeczne Liceum Ogólnokształcące „Bednarska” z Warszawy, drugie XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego z Warszawy, a trzecie – III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu. W pierwszej 25 pojawiają się takie miejscowości jak: Żywiec, Opole, Kielce, Rumia, Chojnice, Człuchów, Kędzierzyn-Koźle.
Z Wielkopolski w rankingu jest kilka szkół z Poznania, jedna z Konina i dwie z Kalisza:
Liceum Sztuk Plastycznych im. T. Kulisiewicza i II LO im. Tadeusza Kościuszki.
Napisz komentarz
Komentarze