środa, 16 października 2024 02:17
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Silny złoty plusy i minusy dla polskiej gospodarki

Ostatnie tygodnie, a nawet miesiące to czas, gdy obserwujemy umacnianie się złotego. Widać to również, gdy odwiedzimy jakikolwiek kantor internetowy, kurs dolara niemal z dnia na dzień spada. Osłabiająca się koniunktura USA zdaje się mieć konsekwencje w tym, że FED (Federal Reserve System) wkrótce obniży stopy procentowe, co automatycznie osłabi dolara i umocni euro, a także złotego. Już teraz (11.05) kurs PLN/EUR osiąga wartości przekraczające 4,31, choć ostatni tydzień był stosunkowo spokojny.
  • Źródło: artykuł sponsorowany
Silny złoty plusy i minusy dla polskiej gospodarki

Zarówno gospodarka światowa, jak i polska, a także sytuacja goepolityczna, po poniedziałkowych wieściach o napięciach ze Strefy Gazy i niewielkich wahaniach, zdaje się, nie miała zbyt wielkiego wpływu na ogólny rachunek. Na początku tygodnia zatem zanotowaliśmy średni poziom EUR/PLN - 4,31 oraz USD/PLN - 4.01. Kurs ten w ciągu tygodnia ustabilizował się. Podobne notowania przedstawia internetowy kantor wymiany walut.

Jak widać, losowo wybranym kantorem okazały się placówki w mieście Kalisz. Trudno też jest tu wskazać najlepszy kantor internetowy, bowiem niemal każdy umieszczony w tabeli kantor internetowy kurs dolara ma na tym samym poziomie, podobnie kurs euro Kalisz oferuje w większości placówek w cenie zakupu 4,2 i 4,42 w cenie sprzedaży.

Jak widać z tabeli, tu różnice występują większe. Co zrobić, aby skorzystać z oferty takiego kantoru i jak działa kantor internetowy? To proces stosunkowo prosty. Najpierw należy na rachunek wybranego kantoru przelać wybraną kwotę w złotówkach, można to zrobić za pomocą przelewu bankowego lub szybkich przelewów takich jak Apple Pay, Google Pay, czy Blik. Kolejno należy wybrać kupowaną walutę i wskazać rachunek walutowy, na który mają wpłynąć środki. Kantory internetowe za tę operację pobierają niewielką prowizję.

Korzyści z umocnienia złotego

Gdy złoty umacnia się, część naszych obywateli, zwłaszcza tych podróżujących, czy kupujących towary z zagranicy zauważają wyraźny spadek cen. Dla Polaków ważnym może okazać się to, że ceny wakacyjnych wycieczek biura podróży kalkulują na podstawie ceny dolara i euro. Spada cena paliwa lotniczego, noclegów i wyżywienia. Zatem zmianę ceny klient zauważy, nie tylko odwiedzając internetowy kantor wymiany walut, ale również kupując wakacje dla rodziny.

Ekonomiści oceniają, że złoty umacnia się między innymi, po wyborach 15 października, co jest odzwierciedleniem oczekiwań tego, że znów zaczną płynąc szerokim kanałem środki z KPO. Silny złoty to też wspomaganie polskiej walki z inflacją. Według analizy NBP, gdy złoty umocni się o 10%, ma to odzwierciedlenie w obniżeniu inflacji konsumenckiej o 0,9 punktów procentowych.

Negatywne skutki silnego złotego

Umacnianie się złotego oczywiście ma wpływ na gospodarkę naszego kraju. Jak wiadomo, umocnienie się krajowej waluty będąc sprzyjającym czynnikiem dla importerów, jest niekorzystny dla eksporterów, których zyski w takiej sytuacji spadają. Ekonomiści wciąż badają i próbują oszacować wpływ umocnienia się złotego na polską gospodarkę.

Przekroczenie magicznej bariery 4,30 PLN za euro wskazuje na najniższy kurs euro od około 4 lat. W tym czasie nasza waluta umocniła się o 20,8% w stosunku do dolara i 11,5% względem euro. Po aktualne notowania zapraszamy na stronę: https://kantor.live/kantory-internetowe.

Ekonomiści wskazują, że do końca 2023 roku 13% eksporterów wskazało na brak opłacalności sprzedaży produktów za granicą. Firmy te deklarowały, że średni kurs progowy dotyczący opłacalności sprzedaży eksportowej wynosił 4,10 przy euro i 3,83 przy dolarze. Wnioski ekspertów PKO BP wskazują, że na podstawie dokonanych analiz danych z sektora przedsiębiorstw, dane te nie wskazują na duży negatywny wpływ na funkcjonowanie polskich przedsiębiorstw.

Perspektywy drugiej połowy roku 2024

Jak przekonują analitycy walutowi DM BOŚ, w dalszej perspektywie można spodziewać się umocnienia nie tylko złotego, ale też Jena, franka szwajcarskiego czy australijskiego dolara. Będzie to skutkiem polityki banków centralnych. Rynki walutowe oczekują zapowiedziane przez Fed obniżki stóp procentowych, co w sposób oczywisty będzie miało wpływ na osłabienie dolara.

Na razie nie zapowiada się obniżki w strefie euro, EBC uzasadnia to twierdzeniem, że działania te bardziej osłabiłyby słaba już gospodarkę strefy euro. Zwykle też, jak oceniają analitycy EBC, nie spieszył się ani z obniżką, ani zwyżką stóp, zatem przewidywania powyższe mają swoje uzasadnienie w historii.

Podsumowanie

Jak widać z powyższej analizy, choć umacnianie złotego ma swoje negatywne strony dla gospodarki, to analitycy wskazują obecnie na znikomy negatywny wpływ na polską gospodarkę. Głównym czynnikiem wpływającym na umacnianie się złotego jest słaba pozycja dolara. Osobom, które często podróżują, lub zajmują się importem, czy eksportem polecamy śledzenie aktualnych wartości w miejscu takim jak kantor internetowy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 4 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama