Marszałek Województwa Wielkopolskiego zatwierdził „Projekt robót geologicznych dla określenia warunków geologiczno – inżynierskich w ramach opracowania Studium Techniczno – Ekonomiczno – Środowiskowego (STEŚ) dla projektu nr 00100053 budowa linii kolejowej nr 85 na odc. Sieradz – Kalisz – Pleszew oraz 00100054 budowa linii kolejowej nr 85 na odc. Pleszew – Poznań”. Co to oznacza?
To zgoda na wykonanie 10654 otworów wiertniczych o głębokości od 3 do nawet 30 metrów pod powierzchnią gruntu i wprowadzeniu tam odpowiednich sond. W ten sposób pobrane będą próbki geologiczne, próbki wód podziemnych do badań laboratoryjnych, a na podstawie ich wyników zostanie wydana decyzja czy tym konkretnym torem może przebiegać kolei.
Kiedy dokonane zostaną takie odwierty? Tego jeszcze nie wiadomo. Decyzja należy do wnioskodawcy czyli spółki CPK. Wiadomo, że zgoda na te prace ważna jest do maja 2029.
Odwierty w tak dużej skali dokonane na obszarze czterech powiatów (sieradzki, kaliski, ostrowski, pleszewski) mimo, że służą tylko do badania gruntu już są sporą ingerencją w te tereny i budziły sprzeciw części zainteresowanych stron. Negatywną opinię w tej sprawie przedłożył m.in. Burmistrz Gminy i Miasta Skalmierzyce.
„Wykonanie powyższych prac, będzie wiązało się z wejściem w teren na pola rolników, prawdopodobnym zniszczeniem upraw, co wiąże się z obawami lokalnej społeczności, jak i jej zdecydowanym sprzeciwem, co do samej inwestycji” – czytamy w opinii burmistrza.
Odwierty wykonane będą na wytyczonych korytarzach pod KDP
Swój sprzeciw oficjalnie zgłosili też mieszkańcy Wilkowyj pod Jarocinem.
Znaczącym zagrożeniem jest bliski przebieg planowanej inwestycji w okolicach miejscowości Wilkowyi, gdzie znajduje się ujęcie wody pitnej dla mieszkańców Gminy Jarocin. Stacja uzdatniania wody w Wilkowyi zlokalizowania jest w bardzo bliskiej odległości od planowanego przebiegu KDP.(…) w bliskiej odległości przebiega również linia połączeń sieci gazu dostarczanego mieszkańcom Gminy Jarocin. Dlatego też należy zachować uważność i odnieść się do tych aspektów w trakcie planowania wykonania inwestycji (…). Na terenach przeznaczonych pod inwestycje KDP zaobserwować można różnorodne gatunki ptaków (…) Podmokłe łąki stanowią siedliska lęgowe czajki, 4 koszyka, krwawodzioba i świergotka łąkowego, są też przystankiem w czasie migracji ptaków – twierdzą mieszkańcy.
W uzasadnieniu Marszałka Województwa Wielkopolskiego czytamy jednak, że odwierty po zebraniu próbek badawczych zostaną zasypane, a same te badania nie są jednoznaczne z zatwierdzeniem tego konkretnego przebiegu KDP. Marszałek w tej inwestycji widzi też szansę rozwoju regionu w wielu ważnych społecznie aspektach.
- Tutejszy Organ podziela stanowisko Wnioskodawcy, według którego nadanie decyzji Marszałka Województwa Wielkopolskiego znak: DSR-V.7440.9.2023 z dnia 25 kwietnia 2024 r. rygoru natychmiastowej wykonalności jest uzasadnione tym, że planowana inwestycja, polegająca na budowie linii kolejowej nr 85 na odc. Sieradz – Kalisz – Pleszew oraz na odc. Pleszew – Poznań w znaczącym stopniu przyczyni się do ożywienia gospodarczego obszarów położonych przy projektowanej linii kolejowej, a uprzednio wykluczonych komunikacyjnie, przejęciu części ruchu z dróg krajowych i lokalnych, co spowoduje zmniejszenie ryzyka wypadków, ograniczenie emisji spalin i hałasu poprzez zastosowanie ekologicznych technologii i rozwiązań. W świetle ww. okoliczności Marszałek Województwa Wielkopolskiego uznał, iż nadanie cytowanej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności, leży w interesie społecznym.
Napisz komentarz
Komentarze