środa, 16 października 2024 02:17
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Podpisane! Zmiany w szkołach stają się faktem

Minister edukacji narodowej podpisała rozporządzenie, które wprowadza zmiany w szkołach i to już od 1 września tego roku. Uczniowie więcej będą się uczyć m.in. zasad udzielania pierwszej pomocy, mniej natomiast o historii. Znika bowiem przedmiot historia i teraźniejszość.
Podpisane! Zmiany w szkołach stają się faktem

Podpisane rozporządzenie jest sformalizowaniem zapowiadanych od dawna zmian. Czego dotyczą? Z punktu widzenia ucznia i jego rodzica najważniejsze zmiany dotyczą: 

 - Rozszerzenia katalogu zajęć, które są realizowane podczas zajęć z wychowawcą w szkołach podstawowych (klasy IV–VII) i ponadpodstawowych (w klasach: II–IV liceum ogólnokształcącego, II–V technikum oraz II i III branżowej szkoły I stopnia), o zajęcia dotyczące nauki udzielania pierwszej pomocy (w klasie VIII szkoły ponadpodstawowej i w klasie I szkół ponadpodstawowych uczniowie uczą się pierwszej pomocy na lekcjach edukacji dla bezpieczeństwa
- Rezygnacji od roku szkolnego 2024/2025 z nauczania przedmiotu historia i teraźniejszość w: 
  1. klasie I liceum ogólnokształcącego,
  2. klasie I technikum,
  3. klasie I branżowej szkoły I stopnia,
  4. klasie I liceum ogólnokształcącego dla dorosłych prowadzącego zajęcia w formie stacjonarnej,
  5. semestrze I i II liceum ogólnokształcącego dla dorosłych prowadzącego zajęcia w formie zaocznej,
    a w latach następnych w kolejnych klasach i semestrach tych szkół, aż do całkowitego zakończenia nauczania tego przedmiotu;
- Skrócenia z dwóch lat do jednego roku okresu, o jaki może zostać przedłużona uczniowi nauka w branżowej szkole II stopnia lub szkole policealnej; rozwiązanie to będzie dotyczyć uczniów, którym nie przedłużono okresu nauki w szkole podstawowej na I lub II etapie edukacyjnym lub w szkole ponadpodstawowej;

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mgr 26.05.2024 07:00
Brawo Pani Minister Nowacka 👏 👏 👍 Wreszcie wraca normalność do polskich szkół. Zlikwidować też religię i kuratoria a milionowe oszczędność z tego tytułu przeznaczyć na dodatkowe podwyżki dla prawdziwych nauczycieli. Ludzie mają dość tej prymitywnej pisowskiej propagandy!

kasia 24.05.2024 09:17
Zmianę jaką wprowadziła ta europejska minister świadczy tylko o niej jaka jest ograniczana umysłowo - brak słów. Rząd dąży do wychowania dzieci na ciemną masę, przyszłych roboli rządzonych przez niemiecką inteligencje.

efka 23.05.2024 17:35
Zastanawiam się , jak można w Polsce , zrezygnować z nauczania polskich dzieci w szkole -- HISTORII O POLSCE , HISTORII O WŁASNYM KRAJU OJCZYSTYM ??? CO ZA WYPACZONE POMYSŁY --- PEWNO RODEM ALBO Z NIEMIEC LUB TEŻ Z DAWNEGO SYSTEMU , KTÓRY BARDZO DŁUGO OBOWIĄZYWAŁ W POLSCE I BYŁ JAK WIDAĆ NIESTETY , GŁĘBOKO ZAKORZENIONY .

Bibi 23.05.2024 06:59
Pierwsza pomocy - super pomysł, to że znika HiT - też bardzo dobrze. Ale historii (szczególnie tej naszej, polskiej i europejskiej) dzieciaki i młodzież powinny się uczyć. Większość młodzieży (już nawet tej starszej w wieku 20 lat i więcej) nie ma pojęcia o podstawowych wydarzeniach historycznych historii naszego kraju. O tych najważniejszych!!! Nie wiedzą nic. Oczywiście nie chce uogólniać bo nie wszystkich to dotyczy ale odsetek takich „analfabetów” jest już ogromny. W związku z tym jak będzie wyglądała nasza tożsamość narodowa, nasze tradycje, przywiązanie do tych tradycji w przyszłości? Poza tym warto znać historię żeby wystrzegać się błędów z przeszłości i być bardziej ostrożnym nie niektóre rzeczy. I uważam ze to nie przypadek że tak się dzieje. To zamierzony plan (tak, tak, zaraz niektórzy nazwą mnie kolejnym twórcą teorii spiskowych, hehe). Ale kiedyś przekonacie się kto miał rację…. Poza tym ciemnym ludem, łatwiej będzie sterować i nim manipulować.

no cóż 23.05.2024 11:18
I o tym był właśnie HiT...

Bibi 23.05.2024 13:40
Tak, HiT bardzo nawiązywał do naszej historii i bardzo konkretnie („patriotycznie”) ją obrazował. Tu się zgodzę. Natomiast jeśli chodzi o pewne zagadnienia było tam zbyt wiele interpretacji narzuconych przez pewną opcję wówczas rządzącą. Niektóre fakty trochę pomijano, niektóre były mocno „przekoloryzowane” i nie do końca obiektywnie ocenione…. Żeby była jasność, nie jestem zwolennikiem i miłośnikiem żadnej z opcji politycznych.

Uczeń lo 26.05.2024 12:38
Chyba nie zdaję Pani sobię sprawy jak tak naprawdę Hit wygląda. Tego samego materiału o Polsce uczymy się w 8 klasie szkoły podstawowej i 4 liceum. Są tam pojęcia z czasów PRL-u, których moi dziadkowie ani rodzice nie znają. Cały przedmiot skupia się na wydarzeniach z CAŁEGO świata ( od Somali po Tajwan, od Hirohito cesarza Japonii po szyickiego przywódcy iranu ajatollaha ruhollah chomeini). Materiał jest bardzo trudny i rozległy ale ja bardzo lubię historię. Już kończę naukę tego przedmiotu z 5 na koniec ale wiem jak wiele trudności hit przysparza moim rówieśnikom

szkoła 23.05.2024 06:35
Nie wiem, płakać czy się śmiać.

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 4 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama