Internet stał się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Wykorzystywany jest w pracy, do nauki, wymiany informacji lub jako forma relaksu, czy zabawy. Niestety z Internetu korzystają również osoby, które wykorzystują go do popełniania przestępstw. Za pośrednictwem Internetu, tak jak i w świecie rzeczywistym, popełniana jest cała gama różnego rodzaju przestępstw, jednak użytkownicy Internetu nie zawsze zdają sobie z tego sprawę jak łatwo można stać się ofiarą cyberprzestępczości.
Przekonała się o tym 43-letnia, mieszkanka powiatu kaliskiego.
Kobieta postanowiła skorzystać z „super oferty” i kupić markową suszarkę do włosów. Ogłoszenie znalazła na popularnej platformie z ogłoszeniami. Sprzedający wystawił urządzenie za niską kwotę 400 złotych. Kobieta uzgodniła szczegóły i złożyła zamówienie. Paczka pobraniowa została dostarczona za pośrednictwem firmy kurierskiej. Przesyłkę odebrał jeden z domowników. Kiedy 41-latka wróciła do domu i sprawdziła zawartość okazało się, że w środku jest inny, bezwartościowy przedmiot. - mówi podkom. Anna Jaworska-Wojnicz, oficer prasowa KMP w Kaliszu
Kobieta od razu próbowała wyjaśnić sytuację ze sprzedającym, ale już po chwili została zablokowana. O całej sytuacji natychmiast powiadomiła Policję.
Funkcjonariusz z Wydziału Dochdzeniowo-Śledczego, który przyjmował zawiadomienie w tej sprawie natychmiast skontaktował się z firmą kurierską, która dostarczała przesyłkę. Szybkie działanie pozwoliło zatrzymać realizacje przelewu. 41-latka już wkrótce odzyska pieniądze.
Apelujemy o ostrożność oraz czujność i zachowanie zdrowego rozsądku podczas internetowych zakupów. Przestrzegając kilku podstawowych zasad można ustrzec się przed przykrymi następstwami nieuczciwej aktywności oszustów.
Zapamiętaj!
1. Podana cena produktu - dużo niższa cena niż w innych sklepach może sugerować ryzyko oszustwa.
2. Przed zakupem upewnij się kim jest osoba sprzedająca - mając pozytywne komentarze możemy być pewniejsi zakupu.
3. Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na stronie powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na początku adresu – literki „https”.
4. Sprawdzajmy od kiedy konto sprzedawcy widnieje w serwisie i ilu użytkowników korzystało z jego usług.
5. Za każdym razem czytajmy regulamin sklepu i opis aukcji serwisu, z którego korzystamy.
6. Domagajmy się potwierdzenia nadania przesyłki, nie wpłacajmy pieniędzy przed potwierdzeniem wygranej licytacji.
7. Pamiętajmy, że mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za wybrany przedmiot. Brak możliwości płatności przy odbiorze może sugerować w takich „sklepach” jedyną możliwą formę zapłaty przelewem na wskazane konto bankowe. Najbezpieczniej jest wybrać opcję „za pobraniem”.
8. Nie kasujmy korespondencji ze sprzedającym – w przypadku oszustwa jest ona dowodem potwierdzającym zakup.
9. Sprawdzajmy otrzymaną przesyłkę – czy towar jest zgodny z zamówieniem.
Jeśli mimo zachowania środków ostrożności, nie dostaniemy zamówionego towaru lub otrzymany produkt jest niezgodny z zamówieniem należy:
- jak najszybciej o tym fakcie poinformować administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu,
- zachować wszystkie dokumenty związane z transakcją, tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, jak również całą korespondencję ze sprzedawcą,
- zgłosić się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej jednostki Policji.
Jeżeli zapłacimy za towar, a nie otrzymaliśmy go to najprawdopodobniej mamy do czynienia z oszustwem. Poinformuj o tym Policję. Kodeks Karny za oszustwo przewiduje karę nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
Napisz komentarz
Komentarze