Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Przełomowe inwestycje w kaliskiej elektrociepłowni ZDJĘCIA

Prezydent Krystian Kinastowski odwiedził teren kaliskiej elektrociepłowni, która, dzięki trwającym inwestycjom, przejdzie transformację energetyczną. Ich realizacja oznaczać ma lepsze powietrze w Kaliszu, a także korzystniejsze ceny dla odbiorców ciepła.
Przełomowe inwestycje w kaliskiej elektrociepłowni ZDJĘCIA

Jak podkreśla prezydent Krystian Kinastowski, inwestycja na terenie ENERGA Ciepło Kaliskie Sp. z o.o. jest jedną z ważniejszych realizowanych ostatnio w Kaliszu.

– Można powiedzieć, że to inwestycja strategiczna, gdyż spółka zapewnia ciepło dla większości miasta. Dzięki temu zyskamy bezpieczeństwo energetyczne, ale również zapewnimy spadek emisji szkodliwych pyłów. Jakość powietrza znacząco się poprawi, co podniesie komfort życia. Cieszę się, że ta bardzo trudna, skomplikowana inwestycja jest już tak bardzo zaawansowana. Powstanie nowoczesne, niskoemisyjne źródło energii dla całego Kalisza, co otwiera nowe perspektywy przed naszym miastem – powiedział Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

W ramach pierwszej z inwestycji powstała kotłownia rezerwowo-szczytowa, w której pracować będą trzy kotły gazowe, głównie w sezonie zimowym. Druga inwestycja obejmuje budowę układu kogeneracyjnego składającego się z dwóch silników gazowych. Nowoczesne, potężne silniki w najbliższych tygodniach dotrą do Kalisza. Będą przez cały rok zasilać miejski system ciepłowniczy, a także produkować energię elektryczną, która będzie dystrybuowana do systemu operatora.

– Dwa lata temu uzyskaliśmy premię kogeneracyjną na budowę tych silników, co pozwoliło na realizację projektu. Dzięki temu jest on bardziej ekonomiczny i bardziej opłacalny. Urząd Regulacji Energetyki stosuje taryfę kogeneracyjną zamiast kosztowej, dlatego również cena ciepła dla mieszkańców Kalisza będzie korzystniejsza niż w przypadku, gdyby pracowały tu jednostki niekogeneracyjne – powiedział Michał Wawryn, prezes zarządu ENERGA Kogeneracja Sp. z o.o.

Firma zakłada, że obie inwestycje zostaną zakończone w połowie przyszłego roku. Zaznacza także, że Kalisz jest liderem, jeśli chodzi o transformację ciepła systemowego w grupie Orlen.

– Ta inwestycja może być wzorcem współpracy między Miastem, władzami lokalnymi i firmą energetyczną. To, co w tej chwili realizowane jest w Kaliszu, to obraz energetyki XXI wieku, nowoczesnej, niskoemisyjnej, dającej możliwości rozwoju miasta. Chciałbym, żeby inne miasta brały przykład z tego, w jaki sposób Kalisz wypracował swoją zdolność do zaspokajania potrzeb energetycznych – powiedział Roman Szyszko, wiceprezes zarządu ENERGA S.A.

Tekst: Katarzyna Ciupek, zdjęcia: Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Miasta


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

1 08.06.2024 12:18
Chyba ktoś blokuje komentarze...pozdrawiam panie adminie

Kalisz 07.06.2024 14:12
A biogaz ? z biogazowni wokół Kalisza, nikt z inżynierów kaliskich nie potrafi z odchodów leżących setkami tysięcy ton na okolicznych polach wytworzyc energi cieplnej i elektrycznej? Dziwne to , bardzo dziwne. A miasto nie może mieć swoich siłowni wiatrowychwokół Kalisza na swoich terenach , nawet to jest trudne?

Unknown 08.06.2024 10:14
Biogaz. Wystarczy poczytać w internecie. Z 1 tony obornika uzyskamy 45m3 biogazu. Z jednej krowy miesięcznie przy dobrych warunkach około 1 tony obornika. W wielkopolsce w 2021 roku było 312000 krów. Jeśli przeznaczymy obornik z 1/5 krów z wielkopolski na produkcję biogazu dla Kalisza, to uzyskamy miesięcznie około 2 808 000 m3 biogazu. Wg wikipedii roczna produkcja w EC Kalisz to 480TJ. Na taką ilość energii potrzeba około w przybliżeniu 13 333 330 m3 gazu. Więc obornik z 1/5 krów z całego województwa trzeba byłoby uwzględnić w produkcji przez niecałe 5 miesięcy. Weź pod uwagę, że nie jesteśmy pępkiem świata i Poznań musiałby też biogaz dla siebie gromadzić. Piła, Gniezno, Leszno. Poza tym technologia jest bardzo droga i nierozwinięta na dziś. Spowodowałoby znaczny wzrost cen za ciepło. Firmy muszą budować nowe źródła teraz w tym momencie a nie czekać na rozwój biogazowni. To odległa przyszłość, a raczej mrzonka. Pozdrawiam

Kalisz 08.06.2024 20:26
Technologia nie jest skomplikowana, podjedź do producenta biogazowni i się zapoznaj nawet ciśnienie gazu jest , małe dalej czy namiot z mieszadłami i pompami to takie skomplikowane??Zwykle hydrofornie gminne które steruje PLC z falownikami i przetwornikami też można by było powiedzieć trudne ?? Dalej biogaz nie tylko z odchodów, poczytaj ile z zielonki jest , wszystko co gnije wystarczy rozpisać technologię.

Unknown2 08.06.2024 10:37
A co dadzą siłownie wiatrowe w ciepłownictwie?

Kalisz 08.06.2024 20:20
Dadzą to że możemy zamienić prąd na cieplo

TurboD 09.06.2024 08:54
Chyba jako źródło końcowe / szczytowe. Nikt w podstawie nie zaryzykuje oparcia podstawy produkcji a źródle trudno prognozowalnym.

Bolo 07.06.2024 13:06
Kotły gazowe!!!! Czyli podwyżki na bank!!!! Żenada!!!

Węglarz 08.06.2024 09:54
Masz inny pomysł?

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 6°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 13 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: TrollowiskoTreść komentarza: Jak znam życie to będzie wina pacjenta, a zawinił ktoś inny. Z życia wzięte. Sor w jakimś mieście. Pacjent przyjechał w godzinach porannych (coś koło 7) podejrzenie udaru (albo stan przedzawałowy). Czekał godzinę na lekarza, potem inne badania i pobranie krwi. Po tym ciągle na tych plastikach. Mijały godziny i ciągle siedział. W końcu do pielęgniarek, do rejestracji, ale wszędzie się odbijał. Jak zrobił hałas i wpadł do lekarza po godzinie 17, to dowiedział się że jego badania "gdzieś zginęły". I biegiem kolejne pobranie. O 19 wylądował na oddziale...Data dodania komentarza: 2.04.2025, 20:39Źródło komentarza: Niebezpiecznie na kaliskim SORze. 4 poszkodowanych ratownikówAutor komentarza: ABCTreść komentarza: Znów chcą wprowadzić dożywotni program „rodzina na swoim”Data dodania komentarza: 2.04.2025, 19:51Źródło komentarza: To strzał w kolano? To zrobi Trzaskowski, jeśli wygra wyboryAutor komentarza: BTRTreść komentarza: Komentarze pełne niby nienawiści? Poczytaj jak oni nas kochali i kochają hajlując pod pomnikami Bandery i Suchewycza to zobaczysz miłość. Wołyń pamiętamy, nigdy nie wybaczymy a jedyne co łączy nasze kraje to nierozliczone ludobójstwo.Data dodania komentarza: 2.04.2025, 16:51Źródło komentarza: „Zszokowani skalą zniszczeń” Jednym ze sprawców 12- letni UkrainiecAutor komentarza: MichalTreść komentarza: My wolimy i kochamy ukre z wo lynia i mocno opalonychData dodania komentarza: 2.04.2025, 16:33Źródło komentarza: Pobili ich za czapkę w barwach KKS Kalisz. „Straciłem wiarę w ludzi”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama