Jak podkreśla prezydent Krystian Kinastowski, inwestycja na terenie ENERGA Ciepło Kaliskie Sp. z o.o. jest jedną z ważniejszych realizowanych ostatnio w Kaliszu.
– Można powiedzieć, że to inwestycja strategiczna, gdyż spółka zapewnia ciepło dla większości miasta. Dzięki temu zyskamy bezpieczeństwo energetyczne, ale również zapewnimy spadek emisji szkodliwych pyłów. Jakość powietrza znacząco się poprawi, co podniesie komfort życia. Cieszę się, że ta bardzo trudna, skomplikowana inwestycja jest już tak bardzo zaawansowana. Powstanie nowoczesne, niskoemisyjne źródło energii dla całego Kalisza, co otwiera nowe perspektywy przed naszym miastem – powiedział Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.
W ramach pierwszej z inwestycji powstała kotłownia rezerwowo-szczytowa, w której pracować będą trzy kotły gazowe, głównie w sezonie zimowym. Druga inwestycja obejmuje budowę układu kogeneracyjnego składającego się z dwóch silników gazowych. Nowoczesne, potężne silniki w najbliższych tygodniach dotrą do Kalisza. Będą przez cały rok zasilać miejski system ciepłowniczy, a także produkować energię elektryczną, która będzie dystrybuowana do systemu operatora.
– Dwa lata temu uzyskaliśmy premię kogeneracyjną na budowę tych silników, co pozwoliło na realizację projektu. Dzięki temu jest on bardziej ekonomiczny i bardziej opłacalny. Urząd Regulacji Energetyki stosuje taryfę kogeneracyjną zamiast kosztowej, dlatego również cena ciepła dla mieszkańców Kalisza będzie korzystniejsza niż w przypadku, gdyby pracowały tu jednostki niekogeneracyjne – powiedział Michał Wawryn, prezes zarządu ENERGA Kogeneracja Sp. z o.o.
Firma zakłada, że obie inwestycje zostaną zakończone w połowie przyszłego roku. Zaznacza także, że Kalisz jest liderem, jeśli chodzi o transformację ciepła systemowego w grupie Orlen.
– Ta inwestycja może być wzorcem współpracy między Miastem, władzami lokalnymi i firmą energetyczną. To, co w tej chwili realizowane jest w Kaliszu, to obraz energetyki XXI wieku, nowoczesnej, niskoemisyjnej, dającej możliwości rozwoju miasta. Chciałbym, żeby inne miasta brały przykład z tego, w jaki sposób Kalisz wypracował swoją zdolność do zaspokajania potrzeb energetycznych – powiedział Roman Szyszko, wiceprezes zarządu ENERGA S.A.
Tekst: Katarzyna Ciupek, zdjęcia: Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Miasta
Napisz komentarz
Komentarze