Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Odkryli je w garażu. Musiała interweniować straż pożarna

Kokon szerszeni w swoim garażu odkryli kilka dni temu mieszkańcy Gizałek. Na miejscu natychmiast pojawiła się straż pożarna, która pomogła w usunięciu tych agresywnych owadów. Służby przypominają, aby w żadnym wypadku nie likwidować gniazda samodzielnie!
Odkryli je w garażu. Musiała interweniować straż pożarna

Autor: fot. OSP Gizałki

Do zdarzenia doszło kilka dni temu w sąsiednim powiecie. W jednym z garaży na terenie Gizałek mieszkańcy odkryli kokon szerszeni. Na miejsce został skierowany zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej z Gizałek wyposażony w specjalne kombinezony do usuwania gniazd owadów błonkoskrzydłych.

- Gdy odkryjemy u siebie gniazdo, należy natychmiast się oddalić i nie dopuścić, aby w ten rejon zbliżały się inne osoby. Następnie trzeba powiadomić specjalistyczną firmę lub straż pożarną.  W żadnym wypadku nie wolno likwidować gniazda samodzielnie – mówi portalowi Pleszew24.tv starszy kapitan Paweł Mimier z Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie.

Owady błonkoskrzydłe, takie jak pszczoły, osy, szerszenie mogą być niebezpieczne z kilku powodów:

Ukąszenia i użądlenia: Owady te potrafią ukąsić lub użądlić, co jest bolesne i może prowadzić do reakcji alergicznych. W przypadku pszczół i os, użądlenia mogą wywoływać silne reakcje alergiczne, zwane anafilaksją, które mogą być śmiertelne, jeśli nie zostaną szybko leczone.

Toksyczność jadu: Jad niektórych owadów błonkoskrzydłych zawiera substancje toksyczne, które mogą powodować ból, obrzęk i zaczerwienienie. W skrajnych przypadkach, toksyny te mogą prowadzić do problemów z oddychaniem, niskiego ciśnienia krwi i innych poważnych objawów.

Alergie: Nawet pojedyncze użądlenie może wywołać u niektórych osób silną reakcję alergiczną. W przypadku ludzi uczulonych na jad owadów, ukąszenie może prowadzić do anafilaksji, która jest stanem zagrożenia życia i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Agresywność: Niektóre owady błonkoskrzydłe, takie jak osy i szerszenie, mogą być bardzo agresywne, szczególnie w obronie swojego gniazda. Atakują w grupach, co zwiększa ryzyko licznych użądleń i nasilenia objawów.

Szkody dla zdrowia: Oprócz bezpośrednich efektów fizycznych, użądlenia owadów błonkoskrzydłych mogą prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych, takich jak infekcje miejsca ukąszenia, zwłaszcza jeśli rana nie jest odpowiednio leczona.

Ryzyko wrażliwych grup: Dzieci, osoby starsze oraz osoby z osłabionym układem immunologicznym są bardziej podatne na poważne skutki użądleń. U takich osób reakcje na jad mogą być silniejsze i bardziej niebezpieczne.

Z tych powodów owady błonkoskrzydłe, mimo że pełnią ważne funkcje ekologiczne, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, zwłaszcza w sytuacjach, gdy dochodzi do licznych ukąszeń lub użądleń.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 14°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama