Bogumiła Wander urodziła się w Kaliszu w 1943 roku. Studiowała na Uniwersytecie Łódzkim. Już jako studentka w 1965 roku związała się z Telewizją Polską. Karierę zaczynała w łódzkim ośrodku TVP jako spikerka. Szybko przeniosła się do Warszawy i na główne anteny publicznego nadawcy.
Polacy poznali ją jako prezenterkę i konferansjerkę. Zapowiadała na żywo programy w TVP1 i TVP2 oraz prowadziła największe polskie festiwale muzyczne w Opolu i w Sopocie. Zajmowała się również produkcją i realizacją programów telewizyjnych: realizowała teleturnieje i programy o tematyce artystycznej – informuje serwis branżowy filmweb.pl.
Bogumiła Wander dla wielu pokoleń telewidzów była wręcz symbolem telewizji, estrady i filmu. Regularnie na ekranach telewizorów pojawiała się do 2003 roku, kiedy zakończyła pracę jako prezenterka. Wróciła jeszcze na srebrny ekran w 2012 roku w TVP Kultura gdzie miała swój program z okazji 60 – lecia TVP. Wander od 2020 roku cierpiała na Alzheimera. Kobieta zmarła 30 lipca w wieku 80 lat, długo zmagała się z poważną chorobą. Informacje o jej śmierci portalowi onet.pl potwierdził syn legendarnej spikerki.
Przez blisko cztery dekady gościła w domach wszystkich Polaków, prowadząc liczne programy i imprezy na żywo. Uosabiała klasę i szyk, które w dzisiejszej telewizji są rzadkością. Ceniona za profesjonalizm, elegancję i nienaganną dykcję prezenterka Telewizji Polskiej zachwycała swoją urodą – wspomina Wander serwis Pokolenie lat 60- tych.
Dziś na profilu Archiwum Państwowego w Kaliszu pojawił się wpis na temat legendarnej prezenterki i jej rodzinnej historii związanej z Kaliszem.
W naszym zasobie udało się wyszukać kartę meldunkową rodzinną na nazwisko Wander, oraz karty meldunkowe indywidualne rodziców gwiazdy telewizji: Alfredy i Konstantego Wanderów, brata: Włodzimierza oraz samej Bogumiły Wander.
Bogumiła Wander urodziła się 7 października 1943 r. Miała starszego brata Włodzimierza (ur. w 1939 r. w Łodzi). Jej rodzina zamieszkiwała wówczas w Kaliszu na ul. Schilfstrasse (Mieczysława Starego). W 1946 r. przeprowadzili się na ówczesną ul. Roli-Żymierskiego (dzisiejszą Śródmiejską). W 1947 r. wyjechali z Kalisza do Łodzi - informuje Archiwum.
Napisz komentarz
Komentarze