Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

„Klasa i szyk”. Nie żyje gwiazda telewizji pochodząca z Kalisza

Znały ją całe pokolenia telewidzów. To jedna z pierwszych tak popularnych twarzy telewizji w Polsce. We wtorek w wieku 80 lat zmarła Bogumiła Wander. Gwiazda telewizji pochodziła z Kalisza.
„Klasa i szyk”.  Nie żyje gwiazda telewizji pochodząca z Kalisza

Bogumiła Wander urodziła się w Kaliszu w 1943 roku. Studiowała na Uniwersytecie Łódzkim. Już jako studentka w 1965 roku związała się z Telewizją Polską. Karierę zaczynała w łódzkim ośrodku TVP jako spikerka. Szybko przeniosła się do Warszawy i na główne anteny publicznego nadawcy. 

Polacy poznali ją jako prezenterkę i konferansjerkę. Zapowiadała na żywo programy w TVP1 i TVP2 oraz prowadziła największe polskie festiwale muzyczne w Opolu i w Sopocie. Zajmowała się również produkcją i realizacją programów telewizyjnych: realizowała teleturnieje i programy o tematyce artystycznej – informuje serwis branżowy filmweb.pl.

Bogumiła Wander dla wielu pokoleń telewidzów była wręcz symbolem telewizji, estrady i filmu. Regularnie na ekranach telewizorów pojawiała się do 2003 roku, kiedy zakończyła pracę jako prezenterka. Wróciła jeszcze na srebrny ekran w 2012 roku w TVP Kultura gdzie miała swój program z okazji 60 – lecia TVP. Wander od 2020 roku cierpiała na  Alzheimera. Kobieta zmarła 30 lipca w wieku 80 lat, długo zmagała się z poważną chorobą. Informacje o jej śmierci portalowi onet.pl potwierdził syn legendarnej spikerki. 

Przez blisko cztery dekady gościła w domach wszystkich Polaków, prowadząc liczne programy i imprezy na żywo.  Uosabiała klasę i szyk, które w dzisiejszej telewizji są rzadkością.  Ceniona za profesjonalizm, elegancję i nienaganną dykcję prezenterka Telewizji Polskiej zachwycała swoją urodą – wspomina Wander serwis Pokolenie lat 60- tych.

Dziś na profilu Archiwum Państwowego w Kaliszu pojawił się wpis na temat legendarnej prezenterki i jej rodzinnej historii związanej z Kaliszem. 

W naszym zasobie udało się wyszukać kartę meldunkową rodzinną na nazwisko Wander, oraz karty meldunkowe indywidualne rodziców gwiazdy telewizji: Alfredy i Konstantego Wanderów, brata: Włodzimierza oraz samej Bogumiły Wander.

Bogumiła Wander urodziła się 7 października 1943 r. Miała starszego brata Włodzimierza (ur. w 1939 r. w Łodzi). Jej rodzina zamieszkiwała wówczas w Kaliszu na ul. Schilfstrasse (Mieczysława Starego). W 1946 r. przeprowadzili się na ówczesną ul. Roli-Żymierskiego (dzisiejszą Śródmiejską). W 1947 r. wyjechali z Kalisza do Łodzi - informuje Archiwum.

Karta meldunkowa indywidualna Bogumiły Wander. Akta miasta Kalisza, sygn. 4622 s. 1234
Karta meldunkowa indywidualna Bogumiły Wander. Akta miasta Kalisza, sygn. 4622, s. 1235

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Harald 07.10.2024 21:52
To świadczy tylko o tym , że w Kaliszu nie ma przyszłości i trzeba uciekać z tond do większych aglomeracji ażeby mieć szanse na rozwój Kariery . Ta pani to widziała już w tamtych czasach .

Ara 31.07.2024 13:01
Smutne ,że trzeba było jej śmierci żeby duża część kaliszan dowiedziała się że ta kobieta z klasą urodziła się w Kaliszu. Gdzie było do tej pory archiwum i promotorzy od zachwalania naszego miasta

dddd 31.07.2024 11:13
Była piękną kobietą i ikoną tamtych czasów. Myślę, że władze miasta, podobnie jak Jana Ptaszyna Wróblewskiego, powinni nazwać jej nazwiskiem jakąś ulice, jedno z licznych rond lub jakiś skwer.

swój 31.07.2024 08:14
Byłem gówniarzem,gdy na srebrnym,a konkretnie czarno-białym ekranie często Ją widywałem; dziś tak profesjonalnych prezenterów w zasadzi nie ma!

Ania 31.07.2024 07:15
Mieszkała w Kaliszu przy ul. PARKOWEJ. Moi dziadkowie znali ją i jej rodziców.

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1030 hPa
Wiatr: 7 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Liczny KrytykTreść komentarza: Za pozwolenie wodnoprawne oczywiście trzeba uiścić opłatę, o kaskę chodzi, w budżecie rekordowy deficyt się szykuje więc za chwilę będziemy mosty rozbierać.Data dodania komentarza: 12.12.2024, 08:05Źródło komentarza: Była kładka, nie ma kładki. „Dzieci tędy chodziły do szkoły”Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: Kolego kładka to przynajmniej 1.2 miliona złotychData dodania komentarza: 12.12.2024, 08:03Źródło komentarza: Była kładka, nie ma kładki. „Dzieci tędy chodziły do szkoły”Autor komentarza: KrólikTreść komentarza: Czyli znajomy królika weźmie 600 tys za wykonanie kładki, tak robi się interesy w Polsce.Data dodania komentarza: 12.12.2024, 07:19Źródło komentarza: Była kładka, nie ma kładki. „Dzieci tędy chodziły do szkoły”Autor komentarza: AnjbeatzTreść komentarza: Mam trzydzieści kilka lat i ciężko mi znaleźć kogoś, kto z moich rówieśników (no chyba że był tzw ,,kompotem" i słuchał metalu) nigdy nie był na żadnej z kilku dużych dyskotek w naszym regionie: Mega Hit przy Obozowej, Fiesta Józefów, Fiesta Paruchy - koło Żegocina, Venus Club Ostrów Wlkp, Protektor Lotnicza - Ostrów Wlkp, Protektor Biała - koło Wielunia, Chicago Club Broszki - obok Złoczewa, Magnes we Wtórku, czy choćby potańcówki w Emilianowie na zameczku pod Koźminkiem. Kto zna to środowisko, to wie że jedni przyjeżdżali utopić smutki i odreagować tydzień nauki/pracy, inni poznać dziewczynę/chłopaka (choć to nie najlepsze miejsce), a jeszcze inni sprowokować zadymę i komuś dać ,,w tuki". Ja jeździłem tam dla muzyki i tego klimatu, bo uwielbiam muzykę elektroniczną i uważam że młodzi ludzie powinni rozładować się na dyskotece, zamiast szaleć na drogach i stwarzać niebezpieczeństwo dla innych użytkowników ruchu drogowego. Bo co piątek i sobotę wieczorem zamiast jechać na dyskotekę, wolą jeździć bez celu po mieście przekraczając normy hałasu i nie pozwalając przy tym odpocząć innym!Data dodania komentarza: 12.12.2024, 00:04Źródło komentarza: Zamyka się kolejna dyskoteka w regionie. „Ostatnia noc”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama