Urząd Statystyczny w Poznaniu bada dane demograficzne dotyczące Wielkopolski w 2023 roku. Analitycy GUS sprawdzają m.in. dane dotyczące relacji damsko-męskich.
Natężenie orzeczeń rozwodowych nie jest jednakowe na obszarze całego województwa. W 2023 r. najwięcej rozwodów – w przeliczeniu na 1000 ludności – zarejestrowano w Kaliszu (2,32 wobec 2,15 przed rokiem) – informuje GUS.
Zaraz za Kaliszem pod tym względem jest Konin i powiat jarociński. Pozwy rozwodowe w Kaliszu wnoszą zazwyczaj żony, niemal wszystkie rozwody orzekane są bez wcześniejszego wniosku i separację. Najczęstszymi przyczynami rozwodu były: niezgodność charakterów, zdrada małżeńska, nadużywanie alkoholu.
W zdecydowanej większości w rozwodach nie orzekano o winie. W 10% sąd winnego rozwodu wskazał męża, a tylko w 2,9% winna była żona. A co z dziećmi?
Wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi sąd najczęściej powierzał razem matce i ojcu (63,8% rozwodów małżeństw posiadających małoletnie dziecko na utrzymaniu; w 2022 r. 59,5%), rzadziej – tylko matce (30,9% wobec 34,8% rok wcześniej), w mniejszym stopniu – tylko ojcu (2,9% wobec 3,3%), czy też oddzielnie matce i ojcu (w 1,6% wobec 1,1%). – informuje GUS.
Kalisz należy też do miast, w którym rodzi się najwięcej dzieci w związkach nieformalnych. To 43% wszystkich urodzeń, najmniej takich dzieci jest w powiecie kaliskim: 23%.
Napisz komentarz
Komentarze