Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wczoraj informację o śmierci naszego Kolegi – st.post. Krystiana Kądzielskiego który zginął tragicznie w wypadku drogowym pod Kaliszem, będąc na urlopie.
Rodzinie, najbliższym i przyjaciołom najszczersze kondolencje i wyrazy głębokiego współczucia składa kadra dowódcza oraz policjanci i pracownicy cywili Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu.
Miał 25 lat. Od prawie 3 lat służył w Policji. Krystian dał się poznać jako zawsze otwarty na potrzeby innych, nigdy też nie odmówił pomocy. Na zawsze pozostanie w naszych sercach jako uśmiechnięty, życzliwy i uczynny kolega.
Spoczywaj w pokoju!
O tym dramatycznym zdarzeniu informowaliśmy wczoraj wieczorem. Na drodze wojewódzkiej nr 449, w miejscowości Sobiesęki w gminie Brzeziny w okolicach stacji benzynowej zderzyły się dwa pojazdy – samochód marki BMW i motocykl.
Motocyklista został poszkodowany, był nieprzytomny. Pomimo wysiłku służb mężczyzny nie udało się uratować. Przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego stwierdził zgon.
- Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, ze kierujący BMW wyjeżdżał ze stacji paliw i zderzył się z kierowcą motocykla, który jechał w kierunku Brzezin. Niestety w wyniku zdarzenia 25-latek kierujący motocyklem poniósł śmierć.- mówiła nam wczoraj podkom. Anna Jaworska-Wojnicz, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu
Więcej o tym zdarzeniu pisaliśmy TUTAJ
Szczegółowe dane opublikował portal scigacz.pl, który opierał się w swoim artykule o policyjne statystyki.
W 2023 roku motocykliści brali udział w 1947 wypadkach drogowych, w których życie straciło 189 kierujących oraz 7 pasażerów, a rany odniosło 1653 motocyklistów i 176 pasażerów. W porównaniu do roku poprzedniego liczba wypadków wzrosła o 120, co stanowi 6,6% wzrost, liczba zabitych zwiększyła się o 38 osób (24,1% wzrost), a liczba rannych wzrosła o 121 osób (7,1% wzrost). Najwięcej wypadków odnotowano w sierpniu, kiedy to miało miejsce 329 zdarzeń, co stanowi 16,9% wszystkich wypadków.
W 54,9% wypadków z udziałem motocyklistów lub ich pasażerów winę ponosili inni użytkownicy dróg. Najczęściej byli to kierowcy samochodów osobowych, którzy spowodowali 929 zdarzeń. Ponadto, odnotowano 16 wypadków z winy rowerzystów, 4 z winy kierowców autobusów i 2 z winy użytkowników hulajnóg elektrycznych. Najczęstszą przyczyną tych wypadków było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu (711 przypadków), następnie nieprawidłowy manewr skrętu (108 przypadków) i nieprawidłowa zmiana pasa ruchu (88 przypadków).
Motocykliści sami spowodowali 747 wypadków, w których zginęło 117 osób, a 729 odniosło obrażenia. W porównaniu do roku poprzedniego liczba tych wypadków zmniejszyła się o 23 przypadki (3% spadku), jednak liczba zabitych wzrosła o 16 osób (15,8% wzrost). Najczęstszą przyczyną wypadków spowodowanych przez motocyklistów było niedostosowanie prędkości do warunków (410 przypadków), następnie niezachowanie bezpiecznej odległości (97 przypadków) oraz nieprawidłowe wyprzedzanie (80 przypadków). W podziale na grupy wiekowe, najczęściej sprawcami wypadków byli motocykliści w wieku od 40 do 69 lat, którzy spowodowali 280 wypadków.
Napisz komentarz
Komentarze