Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czym jest WIBOR i na co wpływa?

Zaciąganie zobowiązań wobec banków wymaga przejścia przez wiele procedur i analizowania różnych zmiennych. Jedną z nich jest WIBOR – niezwykle istotny wskaźnik, który wpływa na całkowity koszt wielu kredytów. Czym dokładnie jest i co powinieneś o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku kredytowego? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł!
  • Źródło: artykuł sponsorowany
Czym jest WIBOR i na co wpływa?

Czym jest WIBOR?

Planując zaciągnięcie kredytu, musisz wziąć pod uwagę wiele związanych z nim kosztów, w tym m.in. przewidywane oprocentowanie. Wpływają na nie różne czynniki przede wszystkim marża banku, a w przypadku oprocentowania zmiennego – także WIBOR. Co to takiego?

WIBOR, czyli Warsaw Interbank Offered Rate, to bardzo ważny wskaźnik dla rynku finansowego w Polsce. Określa stawkę referencyjną, po której banki udzielają sobie wzajemnie kredytów w polskich złotych. WIBOR jest wyliczany na podstawie ofert, jakie banki składają do określonego systemu prowadzonego przez Giełdę Papierów Wartościowych Benchmark S.A. Dane te są dostarczane przez 10 największych banków w Polsce.

Wysokość WIBOR-u zmienia się każdego dnia w zależności od aktualnej sytuacji na rynku. Można ją na bieżąco monitorować na stronach internetowych i w placówkach różnych instytucji finansowych. Podstawowe czynniki, które wpływają na ten wskaźnik, to:

  • polityka pieniężna Narodowego Banku Polskiego – przede wszystkim wysokość stóp procentowych (wysokość WIBOR-u zwykle rośnie wraz z nimi);
  • aktualne zapotrzebowanie banków na pożyczki (zwykle im wyższy jest popyt na takie transakcje, tym wyższy jest WIBOR);
  • poziom zaufania na rynku międzybankowym (wzrost wskaźnika WIBOR jest najczęściej odnotowywany w czasie kryzysu lub zagrożenia kryzysem);
  • inflacja (jej wzrost zwykle oznacza podnoszenie stóp procentowych przez Bank Centralnych, a to przyczynia się do podniesienia wskaźnika);
  • decyzje instytucji regulacyjnych (np. Europejskiego Banku Centralnego czy Komisji Nadzoru Finansowego; mogą mieć wpływ na rynek międzybankowy, a przez to pośrednio na WIBOR);
  • warunki na rynku globalnym (wpływają na WIBOR pośrednio, zaś bezpośrednio są związane ze stabilnością na rynku międzybankowym).

Na co wpływa WIBOR?

WIBOR ma istotne znaczenie dla różnych uczestników rynku finansowego. Banki korzystają z tego wskaźnika przy ustalaniu oprocentowania kredytów i depozytów. Firmy, które zaciągają kredyty bankowe, monitorują WIBOR, ponieważ wpływa on na ich koszty finansowania. Z kolei inwestorzy są nim zainteresowani, ponieważ zmiany w wysokości WIBOR-u mogą wpłynąć na rentowność instrumentów finansowych, które wykorzystują podczas budowania i utrzymywania swoich biznesów.

Dla zwykłego obywatela ważne jest, ile wynosi WIBOR w kontekście decyzji o wzięciu kredytu. Jeśli ktoś ma kredyt hipoteczny z oprocentowaniem zmiennym, wahania w WIBOR-ze mogą wpłynąć na wysokość jego raty. Kiedy WIBOR rośnie (co może się zdarzyć z różnych powodów), oprocentowanie kredytu również rośnie. Oznacza to większe koszty dla konsumenta. Jeśli WIBOR spada, zazwyczaj rata kredytu jest niższa.

Czy WIBOR dotyczy tylko kredytów hipotecznych?

Podobnie jest w przypadku kredytów konsumenckich, takich jak kredyty samochodowe czy kredyty na remont. Oprocentowanie tego typu pożyczek również może być oparte na wskaźniku WIBOR, a zmiany w jego wysokości mogą oddziaływać na wysokość miesięcznej raty.

Jaki wpływ ma WIBOR na inne produkty bankowe?

Dla osób mających oszczędności ważna jest informacja, że wahania wysokości WIBOR-u są w stanie wpływać na oprocentowanie depozytów bankowych. Banki mogą dostosowywać ten parametr w zależności od zmian w stawce referencyjnej, co w przekłada się na ilość dochodów z oszczędności. Co ważne, nie dotyczy to m.in. takich instrumentów finansowych, jak obligacje skarbu państwa indeksowane inflacją.

WIBOR – co to jest i kto może pomóc Ci zrozumieć jak działa?

Na pytanie „WIBOR – co to?” nie ma krótkiej odpowiedzi. Należy pamiętać, że wskaźnik ten ma duży wpływ nie tylko na funkcjonowanie banków i innych przedsiębiorstw, ale również osób prywatnych zaciągających pożyczki i lokujących swoje oszczędności w różnorodnych instytucjach finansowych. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat WIBOR-u i innych instrumentów podobnego typu, skonsultuj się z Ekspertem Finansowym.

Angelika Zaklukiewicz

Ekspert Finansowy NOTUS


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/