Czym zajmuje się mechanik samochodowy?
Praca mechanika samochodowego polega na diagnostyce oraz naprawie usterek w pojazdach mechanicznych. Najczęściej są to samochody osobowe, jednak mechanik może zajmować się również jednośladami, samochodami ciężarowymi, autobusami i innymi pojazdami silnikowymi. Do jego obowiązków należy także konserwacja oraz przeglądy. Ważna jest również znajomość funkcjonowania samochodów elektrycznych czy hybrydowych i umiejętność ich naprawy. Mechanik samochodowy powinien także umieć odczytywać dokumentację techniczną oraz posługiwać się nowoczesnymi programami i urządzeniami diagnostycznymi. Do jego zadań należy też kontakt z klientem w mniejszym lub większym stopniu zależnie od miejsca pracy – w większych firmach i organizacjach, jak Sieć Dealerska BMW, odpowiedzialny jest za to zwykle osobny dział.
Kto może zostać mechanikiem samochodowym?
Aby zostać mechanikiem samochodowym, powinno się ukończyć odpowiedni kurs bądź szkołę. Wiele osób uzyskuje dyplom po szkole branżowej lub technikum, jednak niektórzy decydują się nawet na studia wyższe, np. z zakresu mechaniki i budowy maszyn. Ludzie, którzy nie chcą lub nie mogą skorzystać z wymienionych opcji, pozostaje odbycie praktyk jako czeladnik oraz podejście do egzaminu w cechu rzemiosł. Zazwyczaj w zawodzie tym konieczne jest co najmniej wykształcenie średnie oraz czynne prawo jazdy kategorii B.
Poza odpowiednią edukacją ważne są cechy i zainteresowania kandydata. Przede wszystkim praca ta najwięcej satysfakcji przyniesie pasjonatom motoryzacji. Ważne jest również podejście zadaniowe, zorientowanie na celu i skupienie na detalach. Niezbędna jest także wysoka kultura osobista, ponieważ aktualnie mechanicy zwykle pracują w zespole, a jednocześnie mają kontakt z klientem oraz pracownikami innych działów firmy.
Zalety pracy mechanika samochodowego
Zaletą pracy mechanika samochodowego z pewnością jest możliwość rozwoju i realizowania pasji. Kolejną jest satysfakcjonujące wynagrodzenie oraz duże zapotrzebowanie na rynku. Mechanik samochodowy, zwłaszcza doświadczony, rzadko ma problem ze znalezieniem zatrudnienia. Co więcej, zawód ten otwiera drogę do własnego biznesu. Oczywiście przedtem należy zdobyć odpowiednie doświadczenie, jednak w dalszej perspektywie można pomyśleć o otworzeniu własnego warsztatu. Wielu profesjonalistów zwraca również uwagę na praktyczny wymiar pracy, np. na elastyczne godziny zatrudnienia.
Wady pracy mechanika samochodowego
Wady pracy mechanika samochodowego mogą odczuwać osoby, które nie są szczególnie zainteresowane motoryzacją i wybrały ten zawód z innych pobudek. Wymaga on bowiem ciągłego doszkalania się, wnikliwości i precyzji. Poza tym profesja ta może wiązać się z pewną powtarzalnością. Jest również dość wymagająca fizycznie, jednak coraz częściej siłę ludzkich mięśni zastępuje maszyna. Minusem będzie również pewne niebezpieczeństwo związane z pracą z ciężkim sprzętem i pojazdami, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy zarówno przez mechanika, jak i zatrudniającą go firmę.
Czy warto zostać mechanikiem samochodowym?
Zawód mechanika samochodowego to z pewnością bardzo ciekawa i satysfakcjonująca droga kariery dla osób, które interesuje ta dziedzina. Pasja motoryzacyjna pozwoli osiągnąć zadowolenie nie tylko z wykonywanych czynności, lecz także zadowalające wynagrodzenie. Dlatego, jeśli od zawsze interesowały cię samochody, zdecydowanie rozważ, czy zostać mechanikiem samochodowym.
Napisz komentarz
Komentarze