Polacy na podium
Warto podkreślić, że to właśnie rodacy przodują w nauce języka, którym posługują się nasi zachodni sąsiedzi. Zgodnie z opublikowanymi informacjami, liczba ta osiągnęła w 2020 roku pułap niemal 2 milionów osób. I chociaż konkluzje, wynikające ze specjalnego raportu „Niemiecki jako język obcy na całym świecie” pokazują negatywne trendy w tym zakresie, poziom zainteresowania wciąż jest spory.
Co szczególnie istotne, wspomniane badanie uwzględniło również wirtualną formę nauki. Rosnące zainteresowanie taką formą edukacji wynika w dużej mierze z okresu pandemii i znacznie ograniczonych możliwości, również w zakresie nauki. Jak podkreśla Peter Limbourg, prezes DW, wiele ambitnych i zaangażowanych osób wykorzystało ten trudny czas także na rozwój swych kompetencji lingwistycznych.
Optymalizacja nauki
Zatem, w jaki sposób usprawnić cały proces edukacji? Na wstępnie należy podkreślić, że istnieje swoisty lęk przed mówieniem w języku obcym, co znacznie ogranicza zapał rozmówców. Specjaliści potrafią zatem tak zaprojektować cały mechanizm nauki, aby uwzględnić odpowiednie warunki edukacji, w tym także bezpieczeństwo fizyczne oraz emocjonalne.
Biorąc to pod uwagę, w pierwszej kolejności należy zidentyfikować te czynności i elementy, które nie sprzyjają efektywnej, a zarazem przyjemnej nauce. Wymienić tutaj należy ocenę wymowy podczas czytania na głos, ale także słuchanie ze zrozumieniem oraz formułowanie wypowiedzi. Jednak, sytuacją, która ma aktywować stresogenne okoliczności nauki jest właśnie poprawianie błędów powyższych czynności w obecności innych uczestników.
W konsekwencji, okazuje się, że sam lęk przed mówieniem wykazuje wieloformatowy charakter. Uczniowie doświadczają wówczas lęku przed komunikowaniem się, zwłaszcza w sytuacji, gdy świadkami wypowiedzi są obce nam osoby. Do tego należy dodać strach przed otrzymaniem negatywnej oceny, która traktowana jest, jako bardzo poważna skaza i uszczerbek na reputacji ucznia. Taka perspektywa sprawia, że słuchacze wolą pozostać neutralni, szybko gasząc swe zaangażowanie podczas zajęć.
Finalnym ogniwem jest silna obawa przed, wszelkiego rodzaju, sprawdzianami językowymi. W rezultacie, chęć zdobycia nowych umiejętności i szlifowania przykrywana jest obezwładniającym lękiem. Jak temu zaradzić? Doskonałą alternatywą dla stacjonarnych zajęć języka niemieckiego są interaktywne aplikacje!
Aplikacje do nauki języka niemieckiego - sprawdzone propozycje
Na szczęście istnieje bogaty i bardzo atrakcyjny wybór profesjonalnych aplikacji, które umożliwiają naukę, bez negatywnych czynników. Jakie programy zasługują zatem na specjalne wyróżnienie?
Pierwszym przykładem jest Duolingo, czyli aplikacja o ogromnej popularności wśród międzynarodowych użytkowników. Ogromnym atutem napomkniętej propozycji jest sam test, który należy wykonać na początku naszej przygody z językiem niemieckim. Realizacja kompleksowego, ale intuicyjnego sprawdzianu pozwala na dokładne dopasowanie ucznia do danego poziomu zaawansowania. Taka troska o detale znacznie przyspiesza proces edukacji i zwiększa jego efektywność. To jednak nie koniec zalet aplikacji Duolingo!
Do innych benefitów zalicza się bowiem interaktywny format edukacji, która przypomina wręcz grę. Opracowane lekcje są zwięzłe, krótkie, ale równocześnie wartościowe. Harmonogram nauki obejmuje różnorodny schemat ćwiczeń, dbając także o systematyczną motywację do kontynuowania wysiłków. Co ważne, Duolingo działa w trybie offline i udostępnia duży wybór języków, bez ponoszenia żadnych kosztów! Tutaj wymienić można także kilka alternatywnych programów, w tym LingoDeer, eTutor, a także Mondly.
Kolejna kategoria aplikacji do nauki języka niemieckiego skupia się na rozwijaniu naszego słownictwa. Anki App wykorzystuje intuicyjny model nauki poprzez opracowane fiszki. Dzięki unikalnej kombinacji samego tekstu, ale również efektów dźwiękowych oraz wizualnych, użytkownik znacznie zwiększa szansę na zapamiętanie przedstawianego hasła. Dodatkowo, aplikacja bazuje na specjalnym algorytmie, który jest odpowiedzialny za systematyczne powtarzanie poszczególnych fraz.
Następny typ aplikacji oferuje model nauki z udziałem interaktywnych materiałów wideo. FluentU zapewnia dostęp do autentycznych projektów wideo w postaci wiadomości, teledysków i wielu innych programów. Autorzy aplikacji przygotowali napisy oraz tłumaczenia, które towarzyszą publikowanym materiałom, co przekłada się na fantastyczny schemat nauki. Do innych aplikacji z tego segmentu zalicza się Lingua TV, Lingopie, Seedlang lub Easy German!
Źródła:
https://www.sprachcaffe.com/polski/magazyn-artykul/najlepsze-aplikacje-do-nauki-niemieckiego.htm
https://www.dw.com/pl/polacy-przoduj%C4%85-w-nauce-niemieckiego/a-53699376
Napisz komentarz
Komentarze