Serdecznie zapraszamy w najbliższy poniedziałek, 4 listopada seniorów oraz kobiety w wieku 40 lat i więcej do skorzystania z bezpłatnych badań densytometrycznych w kierunku osteoporozy i z konsultacji lekarskiej - informuje Miasto.
Wydarzenie odbędzie się na Głównym Rynku w godz. od 10:00 do 17:00
Rejestracja telefoniczna +48 800 805 100 lub osobista w dniu badań.
Densytometria jest to badanie rentgenowskie, które służy do oceny gęstości mineralnej kości. Najczęściej wykonuje się densytometrię bliższego końca kości udowej oraz odcinka lędźwiowego kręgosłupa, rzadziej w innych lokalizacjach. Densytometrię wykonuje się o osób, u których obecne są czynniki ryzyka występowania złamań niskoenergetycznych (osteoporotycznych). Zlecane jest więc kobietom po 65 roku życia, kobietom po menopauzie przed 65 rokiem życia, jak również mężczyznom po 70 roku życia. Wykonywanie tego badania konieczne jest również u osób, u których w przeszłości wystąpiły złamania osteoporotyczne.
Jak się przygotować do densytometrii?
Densytometria jest badaniem, które nie wymaga szczególnego przygotowania. Jedyne, o czym należy pamiętać jest to, aby nie zażywać preparatów wapnia na dobę przed planowanym badaniem, ponieważ mogłoby to doprowadzić do zafałszowania wyniku densytometrii. Dotyczy to też preparatów wieloskładnikowych zawierających wapń. Warto również zadbać o to, żeby w dniu badania założyć ubranie, które nie będzie zawierało metalowych elementów. Lepiej też nie zakładać biżuterii, ponieważ konieczne będzie jej zdjęcie przed badaniem. Badanie densytometryczne nie wymaga od pacjenta pozostawania na czczo.
Jak wygląda densytometria?
Densytometria to bezinwazyjne i bezbolesne badanie, które trwa nie dłużej niż 15 minut. Nie wymaga ono również specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Badanie te przeprowadzane jest z wykorzystaniem dwuwiązkowej absorpcjometrii rentgenowskiej (DXA). Bezpośrednio przed badaniem przeprowadzany jest z pacjentem wywiad dotyczący występujących schorzeń oraz stosowanych leków. Przed densytometrią dokonuje się również pomiaru wzrostu oraz masy ciała. Następnie zostaniesz poproszony o położenie się na stole pomiarowym, nad którym umieszczone jest ramię aparatu. Aparat do badania gęstości kości emituje bardzo małą ilość promieniowania. Badanie pojedynczej lokalizacji trwa ok. 2 – 3 minut i w tym czasie istotne jest pozostanie w pozycji nieruchomej. Bezpośrednio po badaniu możliwy jest powrót do normalnej aktywności. * za nowafarmacja.pl
PRZECZYTAJ TAKŻE:To tędy pobiegnie obwodnica Kalisza. Dokładne mapy
"Miłość, nienawiść i zbrodnia". Tajemnica morderstwa sprzed wieków (+18lat)
Nowa kolej połączy te miasta! Koncepcja gotowa
Napisz komentarz
Komentarze