Przedmiotem konsultacji był schemat linii komunikacyjnych wraz z ich częstotliwościami oraz założenia dotyczące postojów pociągów dla rozkładu jazdy 2034/2035 („horyzont 2035”). Ten rozkład obejmuje okres, dla którego zamierzenia inwestycji w linie kolejowe są już przyjęte a w wielu przypadkach realizowane – informuje CPK.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tak szerokiego odzewu ze strony społeczeństwa. Otrzymane uwagi są dla nas niezwykle cenne i pomogą w dalszym opracowywaniu projektu HRJ. Dziękujemy wszystkim obywatelom oraz organizacjom społecznym i branżowym, a także jednostkom samorządu terytorialnego, które tą drogą wyraziły swoją opinię – mówi Piotr Rachwalski, członek zarządu CPK.
Zebrane opinie samorządów, specjalistów i zwykłych mieszkańców będą teraz analizowane. Wnioski z tych materiałów będą podsumowane w raporcie. W pierwszym kwartale przyszłego roku raport zostanie opublikowany, a na jego podstawie powstanie kolej na wersja HRJ na rozkład jazdy 2034/2035 oraz w horyzoncie czasowym do 2040 roku.
Czego domagają się kaliszanie?Mieszkańcy Kalisza chcą, by jak najwięcej najszybszych pociągów, w tym te łączące miasto z przyszłym lotniskiem CPK i Warszawą, zatrzymywało się w Kaliszu. A według najnowszych planów inwestora te najszybsze składy ominą Kalisz obwodnicą kolejową.
Zyskamy szybkie połączenie na linii Szczecin – Poznań – Kalisz-Łódź – Kraków. Tutaj zostaliśmy zauważeni przez twórców koncepcji HRJ, bo pociągi jadąc między Szczecinem a Łodzią zatrzymają się tylko w Poznaniu i Kaliszu. Dystans między postojami wyniesie 86 km, dzięki temu pociągi rozpędzą się do dużych prędkości, a ich średnia prędkość handlowa wyniesie 132 km/h.
P15Kalisz uwzględniony jest też na linii P15, dzięki temu zyskamy połączenie z Warszawą i Wrocławiem. W praktyce nie jest to jednak kolei dużych prędkości, bo pociągi pojadą tutaj ze średnią prędkością 89 km/h. I co istotne, nie będą się zatrzymywać w Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Pociągi linii P15 zatrzymają się też w Ostrowie Wlkp, Krotoszynie czy Miliczu.
KDP01Na głównej osi tzw. Igreka Kalisza nie ma. Na trasie Poznań – Łódź – CPK – Warszawa pociągi ze średnią prędkością 145 km/ h pociągi przejadą tylko przez Kalisz, lub tuż obok Kalisza. Oznacza to, że koncepcja całego projektu połączenia miast z Centralnym Portem Komunikacyjnym nie dotyczy Kalisza. Nowe władze CPK zapowiedziały, że będziemy mieć takie połączenie w ramach linii kolejowej nr 14, ale nie jest ona włączona do tej najważniejszej inwestycji infrastrukturalnej w najnowszej historii Polski, nie wiadomo kiedy będzie ona modernizowana.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Popyt spada, a oni budują. Sytuacja mieszkaniowa w Kaliszu
Co wydarzyło się na ul. Chopina? Ranna 16-latka
„Wydrapał” milion! To ten los dał mu wielkie pieniądze
Napisz komentarz
Komentarze