Czesław Anczykowski - magister pedagogiki specjalnej, nauczyciel matematyki, wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej nr 14 w Kaliszu. Urodzony w 1946 roku, związał całą swoją karierę zawodową z edukacją. Ukończył studium nauczycielskie na kierunku matematyka z fizyką. Od 1985 roku pełnił funkcję nauczyciela i dyrektora w Szkole Podstawowej nr 14 w Kaliszu, aż do przejścia na emeryturę w 2007 roku.
Marian Ceglarek - wiceprezes oraz wieloletni pracownik Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. z siedzibą w Kaliszu, uhonorowany Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, a także Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju.
Izabella Cywińska - wybitna reżyserka, twórczyni teatralna i filmowa. W latach 1970-1973 zarządzała Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. W rządzie Tadeusza Mazowieckiego zajmowała stanowisko minister kultury. W 2008 r. otrzymała godność Honorowej Obywatelki Miasta Kalisza.
Stanisław Czajczyński - kaliski przedsiębiorca, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej II kadencji. Pracował, między innymi, jako dyrektor Zakładu Usług Techniczno-Handlowych Polmex w Kaliszu. W 1993 r. został wybrany w okręgu kaliskim na posła na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, był wówczas członkiem SdRP.
Maciej Grzybowski - aktor, reżyser, jedna z najbardziej charakterystycznych postaci kaliskiej sceny teatralnej. Zasłużony dla Miasta Kalisza obywatel. Przez dziesiątki lat związany był z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Zadebiutował nad Prosną w spektaklu „Henryk VI na łowach” w 1965 roku. W latach 1982–1991 pełnił funkcję dyrektora naczelnego kaliskiego teatru.
Wiktor Jędrzejak - malarz, przez całe życie związany z Kaliszem. Jego prace prezentowane były zarówno w kraju, jak i poza granicami, na wystawach indywidualnych oraz zbiorowych. Był stypendystą Prezydenta Miasta Kalisza w roku 2023. Przez lata angażował się również w działalność charytatywną i wspierał potrzebujących.
Jan A.P. Kaczmarek - artysta, kompozytor. Autor muzyki do ponad 70 filmów długometrażowych i dokumentalnych oraz polskich i amerykańskich spektakli teatralnych. Laureat Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel", Nagrody Polskiej Akademii Filmowej Orły 2023 za osiągnięcia życia. Odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Znał i lubił nasze miasto. Skomponował muzykę do filmu dokumentalnego Judyty Fibiger "Dusza zaklęta w fortepianie".
Paweł Kołeczko - prezes Koła Kaliskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Paweł Kołeczko swoje życie poświęcił pomocy innym, prowadząc schronisko dla bezdomnych mężczyzn. Kochał życie, kochał ludzi, kochał Kalisz. Był wzorem życzliwości i szlachetności ducha dla wszystkich, którzy go znali.
Tadeusz Krawczykowski - przez wiele lat związany z kaliskim samorządem i Urzędem Miasta Kalisza, były wiceprezydent Miasta Kalisza. Pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej, następnie w urzędach, w tym w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Kaliszu. Od 1999 do 2003 roku działał w sektorze bankowym. W 2003 roku objął stanowisko wiceprezydenta Miasta Kalisza. Wkrótce po uzyskaniu w 2006 roku mandatu radnego Rady Miejskiej Kalisza, w 2007 roku ponownie został wiceprezydentem Miasta. Funkcję pełnił do 2010 roku.
Józef Wojciech Krenz - dziennikarz, plastyk oraz autor kronik filmowych, dokumentujących życie miasta. pracował m.in. jako kierownik Działu Upowszechniania Sztuki, Wypoczynku i Rozrywki w Kaliskim Domu Kultury, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Zbiersku, instruktor ds. filmu i fotografii w Wojewódzkim Domu Kultury w Kaliszu, kierownik referatu Oddziału Wojewódzkiego Stowarzyszenia "PAX" w Kaliszu oraz redaktor-reporter, a następnie samodzielny technik ds. audiowizualnych w kaliskim Oddziale Doskonalenia Nauczycieli. Równocześnie był instruktorem ds. fotografii w Młodzieżowym Ośrodku Kultury w Kaliszu.
Edmund Kubisiak - przez dziesiątki lat związany z kaliskim sportem. Przed laty zawodnik, później znakomity trener piłki ręcznej, m.in. zespołu juniorów Energa MKS. Pasją do sportu, do szczypiorniaka zarażał kolejne pokolenia młodych kaliszan. Był jednym z inicjatorów reaktywacji ligowej drużyny piłki ręcznej w naszym mieście.
Lech Matuszak - zaangażowany w życie miasta kaliszanin, przez blisko dziesięć lat prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych. Z sukcesami rozwijał i unowocześniał miejską spółkę. Był doceniany za sposób zarządzania zespołem pracowników.
Elżbieta Przybylska - ceniona za pracę społeczną kaliszanka, radna Rady Miejskiej Kalisza.Doskonaliła pracę Straży Miejskiej Kalisza, za co otrzymała w 2001 r. Honorową Odznakę Straży Miejskiej Kalisza. Z kolei za pracę na rzecz dzieci i młodzieży została nagrodzona Honorową Odznaką Rady Przyjaciół Harcerstwa. Za udział w wielu społecznych i dobroczynnych akcjach otrzymała brązowy medal „Za zasługi dla Ligi Obrony Kraju”. W 2012 roku została wyróżniona tytułem „Honorowy Przyjaciel Kalisza”.
Jan Ptaszyn Wróblewski - kaliszanin, wybitny saksofonista tenorowy i barytonowy, kompozytor, aranżer, publicysta, krytyk, Asnykowiec. Współpracował z wieloma zespołami i muzykami. Koncertował w kraju i zagranicą, m.in. z Louisem Armstrongiem. Komponował m.in. piosenki i utwory symfoniczne, muzykę filmową, dyrygował. Zdobył wiele nagród i wyróżnień. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”. Był Honorowym Obywatelem Miasta Kalisza, a także Zamościa.
Edward Pudełko - archeolog, badacz historii Kalisza i regionu, laureat Odznaki Honorowej Miasta Kalisza. Niemalże całą karierę zawodową poświęcił Kaliszowi i Muzeum Okręgowemu Ziemi Kaliskiej. Był autorem wielu ważnych ekspozycji muzealnych, wychowawcą kilku pokoleń archeologów, wybitnym ekspertem w swojej dziedzinie. Napisał wiele pionierskich opracowań o pradziejach Kalisza. W podziękowaniu za jego poświęcenie i zaangażowanie w odkrywanie i zabezpieczenie naszego dziedzictwa historycznego został on w 2019 r. uhonorowany Odznaką Honorową Miasta Kalisza.
Andrzej Witoński - przedsiębiorca, społecznik, wieloletni prezes Klubu Strzelectwa Sportowego LOK Bursztyn, zaangażowany w życie miasta, szczególnie w rozwój kaliskiego sportu. Związany z działalnością Klubu Strzelectwa Sportowego Ligi Obrony Kraju Bursztyn w Kaliszu. Za działalność społeczną Andrzej Witoński został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i odznaczeniami Ligi Obrony Kraju. Otrzymał tytuł Honorowy Przyjaciel Kalisza, a Klub, którego był prezesem tytuł Zasłużony dla Miasta Kalisza.
Dr Tadeusz Zaleski - chirurg kaliskiego szpitala oraz członek Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Pracował na Oddziału Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Perzyny w Kaliszu. Był również związany z Centrum Medycznym Medyk. Wiele lat leczył pacjentów w kaliskim szpitalu i poradniach w naszym mieście. Angażował się w działalność samorządu zawodowego wielkopolskich lekarzy i lekarzy dentystów.
Romuald Zaręba - projektant, inżynier i kierownik wielu budów, inspektor nadzoru, rzeczoznawca, laureat Odznaki Honorowej Miasta Kalisza. Jego życie zawodowe wiąże się z wieloma projektami konstrukcyjnymi i rekonstrukcyjnymi licznych zabytków, budynków mieszkalnych oraz przemysłowych na terenie naszego miasta. Za działalność zawodową w dziedzinie ochrony dóbr kultury otrzymał wiele nagród, m.in. Odznakę Honorową Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, Odznakę Honorową NOT, Srebrny Krzyż Zasługi. W 2004 r. przyznano mu order papieski „Pro Ecclesia et Pontifice” za wkład w ochronę obiektów sakralnych w Diecezji Kaliskiej.
Napisz komentarz
Komentarze