Reklama
Reklama
Reklama

Prestiżowe kształcenie już wkrótce w Kaliszu!

Nowy rozdział w artystycznym kształceniu w Kaliszu. Nasze miasto będzie jednym z 4 prestiżowych ośrodków w Polsce (obok Warszawy Katowic, Bydgoszczy), gdzie będzie realizowane kształcenie na kierunku fortepianomistrzowskim - strojenie i renowacja. Dobre wieści dotyczą nie tylko kształcenia muzycznego, ale i plastycznego.

20 grudnia Prezydent Krystian Kinastowski i dr Sławomir Rogowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, podpisali porozumienie o współpracy dotyczącej funkcjonowania w Kaliszu szkół artystycznych oraz kształcenia w specjalności fortepianmistrzostwo.

– Porozumienie to efekt wielomiesięcznych przygotowań i współpracy kaliskiego samorządu, ministerstwa i Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów przy wsparciu posłanki Barbary Oliwieckiej. Jestem przekonany, że kształcenie artystyczne w naszym mieście zyska nową jakość i jeszcze większy prestiż – powiedział Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.

Głównym celem porozumienia jest stworzenie nowego modelu kształcenia stroicieli fortepianów, które będzie realizowane w czterech ogólnokształcących szkołach muzycznych II stopnia w kraju, w tym w Kaliszu. Od 1 września 2025 r. w ramach szkolnictwa artystycznego w szkołach muzycznych będą kształceni specjaliści w zakresie budowy, renowacji, strojenia oraz korekty fortepianów.

To początek nowego rozdziału w kwestii dbania o kaliskie dziedzictwo jakim jest historia Gustawa Fibigera, szkoły Technikum Budowy Fortepianów im. Gustawa Arnolda Fibigera w Kaliszu / ZSPP i szeroko rozumianej edukacji artystycznej.

 

Kalisz ma być jednym z 4 miast (obok Warszawy Katowic, Bydgoszczy ) gdzie będzie realizowane kształcenie na kierunku fortepianomistrzowskim - strojenie i renowacja. 🎹🎹 Kalisz będzie pierwszy 💪 - informuje Barbara Oliwiecka, kaliska posłanka Polski 2050. 

Ponadto porozumienie przewiduje przekazanie Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzenia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera oraz Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Kulisiewicza.

Przy podpisywaniu porozumienia w miniony piątek, w Warszawie, obecni byli m.in.: posłanka Barbara Oliwiecka, Szymon Jasnowski – prezes Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów oraz Judyta Fibiger – wiceprezes Stowarzyszenia, wnuczka Gustawa Arnolda Fibigera – ostatniego właściciela kaliskiej fabryki fortepianów i założyciela Technikum Budowy Fortepianów.

zdjęcia: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Barbara Oliwiecka - Posłanka RP Polska 2050

PRZECZYTAJ TAKŻE:

 

Tragedia przed świętami. Nie żyje młody kierowca

 

„Ktoś strzelił w nasz dom”. W środku były małe dzieci


Święta spędzi za kratami. Rzadko zdarza się takie aresztowanie


„Chcieli wejść prawie SIŁĄ!” Czytelnik OSTRZEGA!


„Kolęda hybrydowa”. Tam ksiądz nie przyjdzie jak zwykle


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ghi 25.12.2024 00:18
A ilu fachowców w tym zawodzie potrzebnych jest w Kaliszu ? Ktoś się orientował. Czy robią szkołę po to żeby nauczycielom dać pracę. A absolwenci będą szukać pracy w innych zawodac, bo w ich zawodzie tylko garstka znajdzie pracę, a co roku będą nowi absolwenci.

Kalisz 25.12.2024 12:21
Już to przerabialiśmy co niektórych wychwyciły prywatne małe firmy zajmujące sie renowacją , reszta na zasiłek lub za kierownicę .

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 2°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1038 hPa
Wiatr: 4 km/h

Reklama